Koniáš naší doby
Sdílet článek:
Dnes vyšel zde na Echu rozhovor s člověkem, kterého lze s klidným svědomím označit jako Koniáše nové doby, ředitelem CZ.NIC Ondřejem Filipem. Oceňuji velice, že redakce Echa je pravděpodobně jediná, kdo “donutil” pana Filipa k nějakému vyjádření k bezprecedentnímu cenzurnímu zásahu, který nemá v historii českého internetu obdoby, a který provedl on a jeho lidé. Pro ostatní redakce to zjevně není téma. Nejhorší v tom rozhovoru jsou ale ty věci, které vlastně vůbec nezazněly. Takže si níže dovoluji rozhovor doplnit o to, co už pan ředitel neříká. Rozhovor je krácen.

Ondřej Filip: … Byly to weby, které šířily ruskou propagandu a jejichž cílem bylo oslabit jednotu reakce na válku, kterou iniciovala Ruská federace proti Ukrajině.

Komentář: Jinými slovy: Kdo nejde s námi, jde proti nám. A vypneme ho.

Ondřej Filip: Uvažovali jsme o té věci a hledali jsme cestu, jak to provést…

Komentář: Proč? Má CZ.NIC v popisu práce vypínat weby, které šíří ruskou nebo jinou propagandu?

Ondřej Filip: Čím déle je ten web vypnutý, tím méně je zajímavý, to znamená, že v určité chvíli asi vyhodnotíme, že už ta návštěvnost stejně nebude podstatná, takže ať už si tam zveřejňuje kdo chce, co chce, tak nebude mít technologický smysl ho blokovat.

Komentář: Až se někde objeví další web, který oslabí naší jednotu, tak ho prostě zabijeme znovu? Jen tak, protože můžeme?

Ondřej Filip: A může se samozřejmě také stát, že se zásadně změní podmínky: například ukončení války na Ukrajině, což bychom si všichni přáli.

Komentář: To jistě. Takže pak CZ.NIC zase povolí ruskou propagandu?

Ondřej Filip: Na základě rozhodnutí soudu, policie a jiných orgánů se blokují domény poměrně dlouho. Tentokrát jsme využili článek 17 našich pravidel, který říká, že můžeme domény znefunkčnit v případě, že je ohrožena počítačová bezpečnost země.

Komentář: Aha, jenže rozhodnutí soudu nemáme, že? Můžete mi vysvětlit, pane Filipe, jak konkrétně ty weby ohrožovaly počítačovou bezpečnost země? Tím, že někdo provozuje webové stránky, ohrožuje počítačovou bezpečnost země? Tak to jsme s prominutím v háji.

Ondřej Filip: My jsme byli vždycky proti blokování … toto rozhodnutí vnímáme jako mimořádné a neplánujeme ho opakovat.

Komentář: Rubikon se překračuje jenom jednou, pane Filipe. Byli jste proti blokování, už nejste, teď jste proti opakování, …

Ondřej Filip: Takže ta věc by se měla řešit především mediální výchovou, vysvětlováním nebo nějakým komplexnějším opatřením.

Komentář: To je asi jediné prohlášení pana Filipa, s kterým lze souhlasit. Jediná ochrana proti blbosti lidí (nejen čtenářů webů) je vzdělání.

V té souvislosti odbočím k jiné aktuální kauze, propuštění učitelky, která na základní škole zřejmě vykládala dětem nesmysly o situaci v Kyjevě. Nebylo by lepší, v rámci vzdělání těch dětí, tu učitelku krátkodobě suspendovat, pozvat do té školy odborníka na novodobé dějiny Ukrajiny, postavit ho v tělocvičně proti paní učitelce do moderované diskuze, to vše před zraky celého druhého stupně a dalších pedagogů v publiku? A nechat ty děti, ať si udělají názor? Možná, že by byla paní učitelka před zraky studentů tak znemožněna, že by ráda dala výpověď sama. A video z diskuze by se mohlo nasdílet ostatním školám, co vy na to, pane Gazdíku, coby ministr vzdělávání?

Ondřej Filip: Třeba Russia Today a Sputnik byl blokován celoevropsky.

Komentář: No aby ne. To by bylo, abychom se nedokázali opřít o evropskou berličku. Zájemce odkazuji na svůj starší článek na toto téma.

Ondřej Filip: Zpravodajské weby plní spoustu náležitostí vůči státu, to podnikání je určitým způsobem regulováno. Některé z těchto webů mají poměrně velký dosah a nesplňují vůbec nic. Provozovatelé jsou anonymní a nedohledatelní a vůbec nepracují s informacemi tak, jak mají. Nedostane se vám u nich například práva na odpověď.

Komentář: Pane Filipe, probuďte se! Internet nejsou noviny, jak jsme je znali kdysi. Internet je pavlač nebo v lepším případě hospoda. Právo na odpověď na pavlači? Můžete být rád, když nedostanete mokrým hadrem přes ústa. Až náš dokonalý stát skutečně zařídí právo na odpověď na každý nesmysl, který někdo napíše na nějaký web, tak se svobodomyslní lidé budou stěhovat do Číny!

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

10 Comments

 1. svobodný svět cenzuruje pravdivé proruské informace.jeho bývalý majitel mě navždy zablokoval….proto tento brak není cenzurován.

  • Také mám stejné zkušenosti s pravyprostor.cz,když jsem pod články zabývající se Ruskem,výročím vřsr,II.svět válkou apod psal prorusky a vyzýval ať nakupují ruble podotýkám v r.2010,psal jsem kdo připravil Lenina k jeho politické dráze.kdo financoval vřsr apod,tak jsem se stal názorově nepohodlným s blokací.Oxymyrón.

 2. Vyhozená paní učitelka mimo jiné děti dezinformovala, že prý se v Kyjevě neválčí.
  Tak to je jistě pekelná dezinformace: inu, hlavně, že si celosvětoví hlavouni v tom rozbombardovaném, válčícím Kyjevě podávají kliku – a dokonce tam odejla hrát fotbal Borussia.
  Tož to tam opravdu musí zuřit lété boje……

 3. Mne tento stav nepřekvapuje. Já si ještě moc dobře pamatuju, co to byl FÚTI. No a Filipovi osobně přeju, aby mu, například, když poveze rodinného příslušníka do špitálu, ucpali sanitce cestu Extinction Rebelové. Blokování jako blokování, no ne?

  Hezký infarkt přeju, ať slouží.

 4. Jestliže zmíněná paní učitelka vyslovila před žáky názor na to, do jaké míry je Kyjev v současnosti zasažen válkou, tak to v demokratické zemi není ani na autorem článku navrhovanou “suspendaci”. Označení jejího názoru za “zjevné nesmysly” by bylo třeba řádně vyargumentovat, aby se v pasti “zjevných nesmyslů” neocitl autor sám.

  • Víte, já si ještě dobře pamatuju, jak dopadali “zpochybňovači” Velikých Úspěchů SSSR. Takové vyhození z práce byl vcelku obvyký následek “huby na špacír”. I horší věci se děly. No a protože teď nám sem vláda fijalového hnusu opět instaluje bolševismus (tentokráte západní), vrací se i tyto efekty. Holt nezbyde, než zase doufat, že nás z toho zase vytáhne Rudá armáda, stejně, jako nás z obdobného marastu německého už jednou vytáhla. Západ pro nás nehne ani prstem, byl by sám proti sobě. Tomu nenávist mezi zasranými Slovany navzájem perfektně vyhovuje.

   • Jsem rád ,že se tady objevil Váš nick,mohl by to být tentýž z pravyprostor.cz,tam jsem s ním byl v názorové shodě.
    @ k Vašemu příspěvku,myslím si,že nás Rusko z ničeho tahat nebude,že se z toho budeme vytáhnout sami až k tomu nadejde čas,ano může nám a Východu pomoci tím ,že bude trvat na svém ultimatu aby se NATO stáhlo do bažin z r.1997.
    Doufám ,že nevyjde plánované uspořádání Trojmoří a Mezimoří z jejíž mapky mne jímá velmi nepříjemný pocit.

 5. Teď jsem se dočetl že ta pi.ča Jourová Chce trestat maďary za to že si opět zvolili Orbána tím že jim chce evropská unie sebrat peníze. Jednou se ta svině vrátí do Čech jestli jednou někde potkám tak dostane takový dělo že už se z toho nevzpamatuje. A pořád mi ještě nikdo nevysvětlil proč se bojuje na Ukrajině jenom na 5% území proč zbytek Ukrajiny které je velký jak Francie utek do Česka když Němci zabraly Sudety tak Češi taky neutíkali do rakouska nebo do Polska ale jenom se stáhli do vnitrozemí a bylo to ale tydle vychcánci se rychle táhnou k nám pro živobytí kteří mají všechno zadarmo.
  Ukrajinský vychcánci nic jinýho to není

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*