AfD svolalo krizové zasedání
Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Vedení německé opozice AfD včera odpoledne svolalo krizové zasedání a jednalo celou noc a pokračuje dál, jak najít rozumné řešení, které by stranu co nejméně poškodilo. Lídr jejich kandidátky do evropských voleb Maximilian Krah poskytl interview italské La Republika a mainstream celé Evropy jásá nad tématem, které může ovlivnit volební výsledek a povolební parlamentní vyjednávání. Maximilian Krah prohlásil v interview mainstreamovému italskému listu, že ne každý, kdo nosil uniformu SS byl zločincem, jako příklad uvedl mladého Gunthera Grasse. Koncem války mělo SS kolem milionů příslušníků a nacistický režim do těchto jednotek zařazoval i šestnáctileté, např. automaticky tam vstupovali maďarští Němci, aby se vyhnuli povinnosti v maďarské armádě, kde jim hrozila rychlá smrt. Nicméně SS likvidovalo varšavské ghetto, páchalo hrůzné zločiny v Rusku, v Srbsku aj., otvírat dogma o zločinném SS po tolika letech po válce není případné a pro německého politika to znamená jistou sebevraždu. Jsou momenty, kdy by člověk neměl říkat jednoduše nic a politik obzvlášť. AfD je v centru útoků vládnoucího režimu, stranu pronásledují noviny, tajné služby a politik řekne takový nesmysl, Thomas Mann napsal, že po nacismu nemá žádný německý politik právo v zahraničí někomu udílet jakékoliv politické lekce, a Krah si dovolí úvahy o SS.

Vedení AfD čelí velkému problému, dva měsíce před volbami nelze nikoho vyškrtnou z kandidátky, dnes před polednem se objevila zpráva o kompromisním řešení. Maximilian Krah opustil vedení strany a zrušil všechna předvolební vystoupení, politik prohlásil, že jeho věta byla vytržena ze souvislostí. Krah je velmi inteligentním charismatickým politikem, pár dní před vypuknutím aféry prohlásil v youtube programu nezávislého žurnalisty Helmutha Reinhardta, že politiky AfD pronásledují difamace nebezpečného politického hráče, kterým je konglomerát médií a tajných služeb, jejich silou je protizákonnost. Např. mainstreamová hlásná trouba nejhoršího druhu Süddeutsche Zeitung klidně cituje z jeho patnáct let starých účetních dokladů, kdy působil v byznysu a které má k dispozici jen specializovaná firma. Na novinářovu otázku, co soudí o ukrajinském konfliktu, odpověděl, že názory musí vycházet z historického faktu, který platí staletí, je přece jasné, že Ukrajina nemůže být součástí Rusku nepřátelského tábora, možná je jenom ukrajinská neutralita, jinak nic jiného.

Krahův výrok o SS připraví AfD o pár procent hlasů, ale nejen to, v bloku evropských identických stran se objevil další velký problém, Bardella a le Penová včera oznámili, že jejich poslanci nebudou v Evropském parlamentu sdílet s AfD jednu frakci (ID), dnes ráno se k nim přidal i Salvini a Lega, je pravděpodobné, že AfD bude vyloučena z frakce a zůstane v parlamentu izolována a německý režim dostane silný argument proti existenci AfD.
Mezi dvěma hlavními evropskými populistickými stranami AfD a RN se od konce minulého roku objevují třecí plochy. Po prosincovém setkání v Postupimi, kde hlava rakouského identického hnutí Martin Sellner přednášel o odsunu imigrantů a kterého se účastnilo i pár poslanců AfD, le Penová AfD silně kritizovala, přitom vedení AfD odmítlo Sellnerovy teze o odsunu imigrantů a imigrační politika AfD je liberálnější než RN. Le Penová neustoupila od své kritiky AfD ani po únorovém setkání s vůdkyní AfD Alicí Weidelovou. Weidelová se setkala s le Penovou i Bardellou, jednání komentovala slovy, že obě strany mají podobný program a budou pokračovat ve spolupráci. Le Penová a Bardella byli ovšem taktičtější, po setkání s Weidelovou neřekli nic, protože nevěděli, co bude pro jejich image výhodnější.

Le Penová včera prohlásila, že RN a AfD dělí tak hluboké názorové rozdíly, že obě strany nemohou sdílet společnou frakci v EP, konkrétní názorové rozdíly neuvedla. Vedení RN dlouhodobě zastává názor, že spolupráce s AfD by mohla na stranu vrhnout špatné světlo a zvrátit celkem zdárně probíhající proces smíření s mainstreamem. Le Penová a Bardella zapomněli, že zakladatel jejich strany byl spoustakrát pokutován za negacionistické výroky o koncentrácích a spousta členů strany v tom nemá dodneška moc jasno.

Francouzský mainstream několik dní avízuje čtvrteční televizní debatu mezi předsedou vlády Attalem a vůdcem RN Bardellou, oba mají být velmi talentovanými mladými politiky a dokonce se několik let dobře znají. Ve chvíli, kdy se před RN otvírají mainstreamová lákadla moci, je spolupráce s mainstreamovým parvenu AfD málo žádaná, jsou to chudáci, kteří nejdou s dobou a setrvávají na svém.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Dvě spekulace: a) kolik mu dali b) čím mu pohrozil, že tohle řekl a náhle takové zemětřesení. Jinde staré essesáky vyznamenání…

  2. Dvě spekulace: a) kolik mu dali b) čím mu pohrozili, že tohle řekl a náhle takové zemětřesení? Jinde staré essesáky vyznamenávají..

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*