Benešův dopis
Sdílet článek:
Většina lidí neznajíc Benešův dopis, ráda prohlašuje, že Edvard Beneš chtěl Hitlerovi tajně předat Sudety. Pravdou je, že E. Beneš nemohl osobně nic nikomu předat. Pouze se snažil skrze Francii podat kompromisní rozumný návrh.

Edvard Beneš ve svém návrhu nejspíše vycházel ze zkušenosti výměny obyvatel mezi Řeckem a Tureckem. Je nutné zdůraznit, že jako výsostnému demokratovi šlo především o záchranu německých antifašistů a Židů. Šlo o území v rozsahu 4000 – 6000 km2. Což z tehdejší velikosti Československa 140 446 km2 znamenalo 2,85 až 4,3 %. V důsledku Mnichovské a následných dohod přišlo Československo o 41 098 km 2 což bylo 30% území s 4 879 000 obyvatel. Na Německo připadalo 28 860 km2, Maďarsko 11 830 km 2 a na Polsko 1086 km2. Nechť každý posoudí jaký byl Benešův návrh. Na druhou stranu bylo jasné, že by na tento návrh A. Hitler nikdy nepřistoupil. Ale president E. Beneš se zoufale snažit zabánit rozpadu republiky. Petr Nečas byl sociální demokrat s dobrým vztahy ve Francii.

První dopis

Str. 1

Pane Nečas,

1) Nikdy nepřipustit aby se mohlo říci, že plán pochází od Československa. 2) Musí býti krajně tajně drženo, nesmí býti nic publikováno. 3) Musil by býti umluveno tajně mezi Francií jsa přesně v našem vymezení území které bychom mi postoupit mohli, neboť je nebezpečí, že ve chvíli, kdy připustíme princip, nakonec oni ustoupí Hitlerovi a dají všecko. 4) Pak by musel býti plán už hotový Hitlerovi jako…

str. 2

poslední… s jinými koncesemi vnucen 5) znamenalo by to, že se Německu dostalo tolik a tolik tisíc km2 území ( já sám nevím ale bylo by to asi 4000 – 6000 km2 (v té věci se…) pod podmínkou, že by si vzal 1.500 000 – 2.000 000 německého obyvatelstva, znamenalo by to tudíž přemísťování obyvatelstva, přičemž by demokraté, social. židé zůstali u nás. 6) Jiné řešení by nebylo možné poněvadž by se jinak postavila

str.3

..ta otázka prostého dělení. Proto celá myšlenka je krajně nebezpečná a kdyby se ležérně pustila byla by to katastrofa. 7) Dejte taky pozor – mohli by vám s tím provést nějakou nehoráznost – člověk nikdy neví. 8) Při plebiscitu uveďte, že nás chtějí dostat do situace aby president Beneš vydal několik set tisíc demokratů, socil. židů

Druhý dopis Beneše Nečasovi

Milý kol. Nečase

Díky za Váš milý dopis. Ano zase přijde čas, čas nás všech, kteří jsme šli správnou cestou, proti zlu a zbabělosti – a proto klidně a pěvně se připravuji k další práci. A zase se sejdeme. není jiných alternativ nežli právo, pravda, fair play – zlo, násilí zbabělost a zrada. My šli cestou první a půjdeme dál. Pozdrav Vám i vaší paní i od mé ženy!

Váš Dr. Edvard Beneš

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*