Byl Lenin otráven Stalinem? Je to jedna z možností diktátorovy smrti
Sdílet článek:

Oficiálně Vladimir Lenin, otec Sovětského svazu, zemřel na mrtvici v roce 1924. Podle teorie ruského historika Lva Lurie má zásluhu na úmrtí ruského revolucionáře jeho nástupce Stalin.

 

Rok před Leninovou smrtí Stalin, tehdejší generální tajemník komunistické strany napsal politbyru přísně tajné memorandum, v němž tvrdil, že ho Lenin požádal o podání kyanidu, aby ukončil jeho utrpení.

Stalin napsal: „Nemám sílu splnit Iljičovu žádost a musím tuto misi odmítnout. jakkoli humánní a nezbytné by to mohlo být, a proto to hlásím členům politbyra.“

Lenin, který zpočátku podporoval Stalinův vzestup k moci, se později začal spojovat s Leonem Trockým.

V poznámkách nadiktovaných před jeho smrtí Lenin kritizuje Stalinovy hrubé způsoby a ambiciózní povahu. Dokonce navrhl, aby byl Stalin odvolán z funkce generálního tajemníka komunistické strany.

Otrava se později stala Stalinovou preferovanou metodou, jak jednat s jeho nepřáteli, zdůrazňuje Lurie. “Vtipné je, že Leninův mozek je stále uchován v Moskvě, takže to můžeme prozkoumat,” dodal.

Populární teorie tvrdí, že Lenin zemřel na následky syfilis.

Lurie a neurolog z UCLA Dr Harry Vinters zkontrolovali Leninovy záznamy na výroční konferenci na lékařské fakultě University of Maryland o smrti slavných lidí.

Dr. Vinters předložil samostatnou teorii a tvrdil, že za Leninovu smrt mohl stres nebo rodinná anamnéza. Zdravotní stav 53letého sovětského vůdce se postupem času zhoršoval. V roce 1921 zapomněl slova projevu a po menší mozkové příhodě se musel znovu naučit mluvit a psát levou rukou. Následná velká mozková příhoda později způsobila, že ochrnul na jednu stranu a nemohl mluvit.

Vinters, který zkoumal pitevní záznamy a Leninovu klinickou historii, uvedl, že toxikologické testy, které by mohly odhalit otravu, nebyly během pitvy provedeny. Zprávy z té doby také ukazují, že Lenin byl aktivní a mluvil ještě několik hodin před svou smrtí.

“A pak prošel sérii opravdu silných křečí, což je u někoho, kdo má mrtvici, docela neobvyklé,” dodal Vinters.

Zbavil se tedy Stalin svého předchůdce?

Ndtv.comDaily Mail

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*