Brusel chce zakázat Vánoce a jména Maria a Josef – Vatikán protestuje
Sdílet článek:

Maltézská komisařka pro genderovou rovnost Helena Dalliová ze Socialistické strany Malty předložila Evropské komisi novelu směrnice EU s názvem Komunikační strategie Unie. V ní navrhuje zakázat používání slova „Vánoce“ nebo „vánoční“ svátky a všech jejich odvozenin. Tyto termíny by podle eurokratů prý „mohly urážet obyvatele Evropy jiného než křesťanského vyznání“, jak je napsáno ve zdůvodnění návrhu.


Komisařka proto navrhuje nahradit je termíny „zimní prázdniny“ nebo „volno na konci roku“, které eurokraté považují za „nediskriminační“. U nás jsme něco podobného zažili během vlády československého prezidenta Klementa Gottwalda (KSČ), který zakázal Vánoce během nejzběsilejších stalinistických čistek. Po sovětském vzoru proto u nás několik let dětem dárky nosil místo Ježíška děda Mráz. Tato inovace se však ani u nás neujala a hned po smrti sovětského diktátora Josifa Stalina a těsně následujícím úmrtí jeho nohsleda Klementa Gottwalda, byla prezidentem Antonínem Zápotockým zrušena.

Návrh Komunikační strategie EU však „trumfnul“ i nejkovanější soudruhy z SSSR. Ani Stalina totiž nenapadlo zakázat jména Maria a Josef. Zřejmě nikoli proto, že podle křesťanské věrouky je Josef patronem pracujících, ale asi proto, že křestní jméno Josef sám používal. Nebo ho prostě taková pitomost vůbec nenapadla, protože by to znamenalo, že by si miliony lidí museli nechat měnit jméno, což by představovalo pro matriky zbytečně velké náklady.

Ve směrnici předložené komisařkou Dalliovou je navrženo nahradit jméno „Maria“ jménem „Malika“ a jméno „Josef“ jménem „Julio“. Podle eurokratů jsou tato jména více „internacionální“ a méně „diskriminační“. Naprosto nechápu, proč by mělo být diskriminační používání jmen, která patří v Evropě mezi nejpopulárnější. Používají je desítky milionů lidí – a zdaleka ne všichni na základě křtu v kostele. Mnozí nositelé těchto jmen je získali od rodičů prostým civilním zápisem do matriky po jejich narození. A se jmény se plně identifikují a považují je za součást své osobnosti.

Proti návrhu směrnice oficiálně protestoval Vatikán. V diplomatické nótě zaslané Evropské komisi vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin (obr. 3) upozornil, že „toto rozhodně není správný způsob boje proti diskriminaci“. Ve vystoupení pro Rádio Vatikán, při němž komentoval zaslání oficiální stížnosti katolické církve do Bruselu, varoval před používáním metod, aplikovaných ve směrnici, které už v minulosti vedly k tomu, že napřed zmizela jména a potom začali mizet lidé. Vatikán v nótě předané diplomatickou cestou Evropské komisi odmítá snahu eurokratů „standardizovat vše bez respektování oprávněných rozdílů“.
„Věřím, že cíl odstranění diskriminace je správný. Podle mého názoru toto však není správná cesta k dosažení tohoto cíle. Protože v konečném důsledku hrozí, že to bude namířeno proti konkrétním lidem. Odlišnosti charakterizují náš svět. Tendence vše sjednocovat a nerespektovat ani oprávněné rozdíly je nesprávná. Různost se samozřejmě nesmí stát rozporem či zdrojem diskriminace, ale musí být integrovány, aby bylo možné vybudovat úplné a celistvé lidství.“, zdůvodnil kardinál Parolin zaslání protestní nóty do Bruselu.

Návrh Komunikační strategie měl být v Evropské komisi schvalován těsně před Vánoci. Po stížnosti Vatikánu byl oficiálně stažen z programu jednání Komise. „Prověřujeme tyto obavy, abychom je zohlednili v aktualizované verzi“, prohlásila ke stažení návrhu z pořadu zasedání unijní exekutivy komisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová.

MUDr. Ivan David

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Že by protestoval zrovna Vatikán? To asi Bílý Imám zrovna nedával pozor, protože ten muslimům leze do … až po bačkory.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*