Byla učitelům stávka “ukradena”, nebo jen některá média udělala z komára velblouda?
Sdílet článek:

JOSEF NOŽIČKA

Od médií mi přijde poněkud přehnané psát kvůli záležitosti se Sterzikem alias “Vidlákem” o “ukradené” stávce.

Pondělní stávka, ke které se dle údajů odborů připojilo 74 % mateřských, základních a středních škol v ČR, má stále v médiích velkou odezvu. Část lidí ji hodnotí jako úspěšnou a s ohledem na to, jak Fialova vláda ke školství přistupuje, jako potřebnou, jiná část lidí dle svých vyjádření naopak nechápe, proč učitelé v pondělí stávkovali. A jsou i takoví, kteří učitele kritizují za to, že si stávku údajně nechali ukrást “dezoláty a proruskými trolly”.

Takový závěr někteří novináři nebo blogeři (viz například včerejší článek kolegy blogera Jiřího Turnera zde) odvodili z toho, že při protestním shromáždění na pražském Malostranském náměstí vystoupil kromě předsedy ČMKOS Josefa Středuly a předsedy školských odborů Františka Dobšíka i nějaký člověk s přezdívkou “Vidlák”, jehož občanské jméno je Daniel Sterzik. Přiznám se, že ještě do včerejška mi tohle jméno nic neříkalo, nicméně jak jsem se nyní dozvěděl z některých médií (například zde), jde o osobu, která dříve vystupovala na protivládních demonstracích, pořádaných neparlamentní stranou PRO, a v minulosti například šířila na sítích poplašnou zprávu o údajných psychických problémech pracovníků ČEZ, chodících do domácností neplatičů odpojovat elektroměry.

Je samozřejmě trapné, pokud některá odborová organizace (nešlo však o Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství) vyšle na protestní stávku mluvit osobu s takovou minulostí. Je ale zároveň od některých médií na místě kritizovat za tuto věc představitele učitelských organizací, zvlášť, když jedna z nich, Učitelská platforma, se ústy své předsedkyně Petry Mazancové proti projevu “Vidláka” na protestní akci ještě týž den rázně ohradila?

Zrovna tak mi přijde přehnané psát kvůli této záležitosti o zneužité či “ukradené” učitelské stávce. Jak jsem již napsal v prvním odstavci, ke stávce se připojily téměř tři čtvrtiny škol v České republice (přičemž převážná většina učitelů ze škol, které zůstaly v pondělí zavřené nebo omezily provoz, do Prahy na Malostranské náměstí vůbec nejela). Zvlášť cenné je i to, že na podporu nepedagogických pracovníků ve školství a proti snižování PH maxu přišlo před budovu ministerstva školství demonstrovat i několik stovek středoškolských studentů (viz odkaz zde).

Přijde mi proto, že záležitost se Sterzikem alias “Vidlákem” účelově zneužila část českých médií, fandících Fialově vládě (asi není tak úplně náhoda, že nejvíc byla tato záležitost rozmazávána v internetovém deníku Forum 24, který často připomíná předlistopadové Rudé právo v opačném gardu.). Čímž nepochybně udělala aspoň nějakou radost premiéru Petru Fialovi, který v den stávky raději odjel z Prahy na Moravu (kde mimo jiné navštívil kravín zemědělského družstva, jehož šéfem je bratr ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky…)

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 3,07 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

 1. Ale propána! Mazancová je aktivní členka TOPky, a ta její pofidérní Platforma spolupracuje s Člověkem v plísni. Bylo by zajímavé vysledovat, kdo je platí. Obyčejná stávkokazka.

 2. Stávka učitelů ?
  A ona nějaká byla ?
  Když jsem u nás mluvil s učiteli tak mi většina řekla, že se do ní jejich škola ani nezapojí.
  Kde byli nějaké osobnosti, které za učitele mluvili ?
  Nemůžete někomu ukradnout něco co ani nemá !
  Učitelé co sami nevědí co vlastně chtějí, mají strach se projevit aby nedopadli jako Bednářová, hádají se mezi sebou !
  Takový učitelé ať raději žádnou stávku nevyhlašují a drží hubu a krok jako to dělali za socialismu.

  • :-O
   K těm lidem, kteří byli na Malostranském se přidalo cca 1 mil. lidí po celé republice. Ne všichni měli z nejrůznějších důvodů možnost přijet do Práglu.

 3. nevím, který bazilišek v ČT a jí podobných meédiích, transformoval “den protestů” jen na stávku učitelů, rozsah protestů byl daleko větší a masovější (Mladá Boleslav a jiná města), ano, o učitelích meédia žvanila neustále, ale tekutý hněv byl i jinde a tomu nelze blábolením v meédiích uniknou, jedině mezi krávy

 4. No vidíte jak se máme krásně v naší svobodné demokratické zemičce.Můžeme stávkovat,demonstrovat za cokoliv,treba že země je placatá.V jiných zemích lidè takové starosti nemají a demonstrace a stávky nepotřebují.A ani zákoníky práce,socialni jistoty a další demokraticke libůstky.Třeba země draka nebo RF.Chtělo by to zavést i u nás a zůtane nám jenom krásná práce pro vlast bez zbytečností jako u nich.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*