Cenzurně-průmyslový komplex
Sdílet článek:

22. června se konala v Central Hall Westminster v Londýně debata s názvem “Odhalení cenzurně-průmyslového komplexu.” Russell Brand moderoval rozhovor nezávislých novinářů Matta Taibbiho a Michaela Shellenbergera. V souvislosti s tím vřele doporučuji rozhovor s Michaelem Shellenbergerem.

Při přípravě na březnové svědectví před Sněmovnou reprezentantů USA pojmenoval nezávislý novinář Michael Shellenberger novou skutečnost, kterou především s dalším nezávislým novinářem Mattem Taibbim během posledních měsíců popisovali: Cenzurně-průmyslový komplex. Vybírám z pasáží dokumentu, který Michael Shellenberger předložil, když svědčil před výborem pro energetiku a obchod v Kongresu USA.

“Amerika se s původním vojensko-průmyslovým komplexem seznámila 17. ledna 1961 v projevu prezidenta Dwighta Eisenhowera na rozloučenou. Bývalý velitel spojeneckých sil v Evropě za druhé světové války varoval před něčím “novým v americké zkušenosti”: před propojenou sítí finančníků, mimovládních organizací a oficiálních byrokratických orgánů, které byly organizovány kolem permanentní zbrojní výroby a které dohromady disponovaly větší mocí než králové, prezidenti a další podobné titulární autority.”

Dále z webu censorshipindustrialcomplex-dot-org:

“Soubory Twitter nám umožnily nahlédnout do způsobů, jakými vládní agentury, občanská společnost a technologické společnosti spolupracují na cenzuře uživatelů sociálních médií. Nyní se klíčové státy pokoušejí tuto koordinaci výslovně zakotvit v zákoně. Dohromady tyto zákony potlačí disent, kriminalizují projevy a vytvoří nepřekonatelný globální systém cenzury.”

“Vlády po celém světě mají v plánu přijmout rozsáhlé právní předpisy, které potlačí svobodu projevu na internetu. Pod záminkou prevence “škod” a vyvození odpovědnosti velkých technologických společností zavádí několik zemí rozsáhlý cenzurní rámec. Ačkoli úřady tvrdí, že jejich cílem je pouze chránit nás před “dezinformacemi”, vágní definice a mezery v zákoně vytvoří prostor pro široké uplatnění, přesah a zneužití.”

Například v Irsku mohou být nyní občané uvězněni za držení materiálů, o nichž úředníci rozhodnou, že jsou “nenávistné”. Podle zákona RESTRICT Act v USA může mít vláda brzy pravomoc sledovat internetové aktivity všech Američanů, které považuje za bezpečnostní riziko.

V Kanadě může nyní státní agentura filtrovat a manipulovat s tím, co mohou Kanaďané vidět online (pozn. aktuálně kvůli vládním zásahům končí zpravodajský obsah na FB a Instagramu). Austrálii může jediný vládní úředník přinutit společnosti provozující sociální média, aby odstranily příspěvky.

Britští zákonodárci pohrozili uvězněním manažerů sociálních médií, kteří dostatečně necenzurují obsah, a Brazílie zavedla jedny z nejpřísnějších trestů pro platformy, které neodstraní “falešné zprávy”.

Podle zákona Evropské unie o digitálních službách musí velké technologické společnosti sdílet svá data s “prověřenými výzkumníky” z neziskových organizací a akademické obce, čímž přenechávají moderování obsahu nevládním organizacím a jejich státním pobočkám: “Článek 40 odst. 4 DSA vyžaduje, aby velké technologické společnosti poskytly přístup k údajům předem prověřeným výzkumným pracovníkům za účelem provádění výzkumu, který přispívá k odhalování, identifikaci a pochopení systémových rizik v EU a k posouzení přiměřenosti, účinnosti a dopadů opatření ke zmírnění rizik.” Velké technologické společnosti “musí vyvinout úsilí” k zabránění šíření nelegálního obsahu a dezinformací.

Shellenberger: “Muskova koupě Twitteru byla zlomovým bodem v boji za svobodu projevu. Do té doby jsme nechápali, jak významný je cenzurní aparát a jaký je jeho dosah. Nechápali jsme, že americká vláda přímo nabádá Twitter k cenzuře. V důsledku zveřejnění Twitter files bude mnoho skupin cenzurního průmyslového komplexu vyřazeno z financování a doufejme, že i zlikvidováno. Ačkoli Muskovo převzetí Twitteru bylo důležité, je na nás, občanech svobodného světa, abychom se dožadovali svých práv na svobodu projevu. Je dezorientující a překvapivé, že se o to musíme zasazovat. Bohužel existuje mnoho našich spoluobčanů, kteří by rádi viděli své politické oponenty více cenzurované. Proti tomu musíme bojovat.”

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*