Češi pomahaju lidem na Ukrajině
Sdílet článek:
Ve štyry rano mě vzbudil tydlifon. Take chvile nemam rad, ale zas vim, že když kdosik zvoni tak brzo, tak to asi je cosik duležiteho. Nehledě k temu, že na Ukrajině už bylo deset rano.

“Ladik, dochazi nam prachy, mohl bys poprosit kamoše, keři tu u nas byli, jestli by nemohli cosik poslat? Aji stokoruna bude dost dobra. Enem včera zme nakupili ze svojich peněz věci za deset tisic…”

Kura, to mam rad take telefonaty. Komu asi nedochazaju prachy při dnešni drahotě? Že sem ten tydlifon zvedal. Ale pak sem si nechal vysvětlit detaily, a tak na fejsbuček šel nasledujici text:

PRŮSER V PODKARPATSKÉ RUSI: Přátelé, fčil bez ohledu na naše ideologické názory – konflikt na Ukrajině způsobil humanitární katastrofu na hranicích. Lidé čekají už třetí den, v autech i pěšky, Kyjev ovšem zakázal překračovat hranice mužům 18-60 let. Dovedete si představit, jak to vypadá. Baby s děckama čekají, až je pohraničníci pustí, chlopi jdou zpět. Chybí voda, základní jídlo, benzín, teplota je pod nulou. Průser je na všech přechodech, ale v Užhorodu můžeme pomoci, máme tam naše lidi, znáte je, mnozí jste tam byli osobně. Použijeme k tomu náš spolek, který jsme sice kdysi vytvořili pro kulturní festival, ale teď se nám hodí, protože naši v Užhorodě k němu mají okamžitý přístup. Garantuji, že nic nejde na provozní výdaje, vše jde na okamžité zaplacení jídla, vody atd. Od lidí k lidem. Seru na vlády. Ty, kteří to způsobili, to stejně nezajímá. I jedna jediná stokoruna je důležitá, při kurzu cca 70 halířů za hřivnu se za to na místě dá pořídit to, co je třeba. Pomoc je potřeba teď.

Večer už sem měl fotky ze soboty. Diky vam rozvezli synci v Užhorodu tekutiny a potraviny za vic jak třicet tisic a dneska od rana pokračuju.

Ovšem to neni řešeni. Problemy su na všech přechodach od Polska, přes Slovensko, Maďarsko až po Rumunsko. Ovšem zatimco slovenska vlada oznamila, že každy, kdo ubytuje u sebe Ukrajinca, dostane od statu 200€ za dospěleho a 100€ za děcko, naša vlada vyhrožuje, cenzuruje a schvalila jako dar zbraně za 180 milionu… za ty prachy by se podle slovenskeho vzoru dalo ubytovat 40 tisic Ukrajincu na měsic…

Kdepak asi ty zbraně skonči? V Kyjevě rozdali 25.000 zbraní tomu, kdo si přišel… jak dluho bude trvat, než to bude zneužite? Zbraně patři armadě a těm, keři maju zbrojni prukaz.

Každopadně diky všem za pomoc. Finančni prostředky fčil jsou. Problem začina byt, že za ně přestava byt co nakupovat… 

Ladik Větvička, hlasatel Mlade Fronty Fčil, Podkarpatská Rus

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*