Česká ekonomika padá hlouběji, než se čekalo
Sdílet článek:

LUKÁŠ KOVANDA

Dusí ji vysoké úroky České národní banky, ale i pokračující propad reálných výdělků lidí.

Česká ekonomika se v letošním druhém čtvrtletí propadla o něco hlouběji, než se čekalo. Hrubý domácí produkt klesl reálně meziročně o 0,6 procenta, zatímco se počítalo spíše s poklesem 0,5 procenta. Slabší než očekávaný vývoj ekonomiky je tak dalším impulsem pro zintenzivnění debaty ohledně zahájení snižování úrokových sazeb České národní banky.

Trh nyní sází na to, že ještě letos ČNB sníží základní sazbu ze stávajících sedmi na šest procent. Představitelé bankovní rady ČNB ovšem tyto vyhlídky krotí a tvrdí, že tak rychle sazby snižovat nebudou – a že se snižováním nemusí letos vůbec začít. O to razantněji v takovém případě ovšem půjdou s úroky dolů v příštím roce.

I dnešní čísla totiž potvrzují, že vysoké úrokové sazby českou ekonomiku dusí, podobně ovšem jako stále klesající reálné výdělky lidí. Česko tak nadále čelí klesající reálné spotřebě domácností, přičemž tento vývoj není s to vyvážit – a do celkového růst překlopit – ani zlepšující se zahraniční obchod, těžící zejména z odeznění „čipového hladomoru“ v oblasti automobilové výroby.

Za celý letošní rok tudíž česká ekonomika vykáže nevýrazný růst čítající jen 0,2 procenta. V příštím roce díky snížení inflace – dost možná i pod cíl ČNB ve výši dvou procent – a souvisejícímu citelnému snížení úrokových sazeb přidá zhruba dvě procenta.

 

lukaskovanda.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*