Český masochismus
Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Čech má zvláštní náturu, jde to až trochu k masochismu, místo, aby se modlil, aby se vrátili na Karlovarsko Rusové, kteří je zvelebili, nikdy tam nezapomene spustit lavinu protiruských pomluv a lží a to až absurdně před pustnoucím karlovarským letištěm a zavřenými hotely a butiky. Před pár lety místní velikán Kulhánek, coby starosta města, v podnikatelských novinách uváděl jako hlavní bod svého programu boj proti ruštině v nápisech na hotelích a obchodech. V novinách mu elegantně odpověděl tehdejší předseda podnikatelské unie, aby se bál okamžiku až jeho ideje zvítězí. Kulhánek se toho dočkal. Bezdůvodná a protismyslná nenávist k Rusům může část české populace zahřát i v zimě, druhá, chudší část, by potřebovala jejich levný zemní plyn. Čech když zapomene pomlouvat a nadávat na Rusy, okamžitě přejde k druhému etniku, které miluje stejně jako to první, k Němcům. Když už jejich peníze rozpuštěně v unijních subvencích nefinancují opravy kde jaké zříceniny, tak na to pořádají přímo sbírky, jako např. v případě tepelského kláštera. Naštěstí tyto naše vrozené nenávistné dispozice z nás dělají uznávané prožidovské etnikum, totiž v nadávkách Čech už málokdy dojde až k Židům. Není na to čas.

Malý národ je oproti velkému znevýhodněn zúženou variabilitou názorů a prostoru řešení, které se přirozeným způsobem pohybují kolem imaginárního ideového středu, a obzvlášť v krizových momentech doby to může zablokovat malému národu vůbec vidět optimálnější řešení a může to vést k národní katastrofě. Samozřejmě velcí národní vůdci mohou překonat tento handicap, ovšem s Lipavským, Fialou a Adamovou tato šance nenávratně zmizela. Zúžený prostor strategických řešení způsobil, že česká strana nikdy nedokázala využít možností, které nabízí německá blízkost a které by stát pozvedly. Logicky v situaci českého selhání, nezbývá Němcům nic jiného než exploatovat přirozeným způsobem ekonomické možnosti v českém prostoru, na nic jiného se Čech nezmohl. Němec dal, investoval nebo zaměstnal přímo v Německu a tady končí česká ekonomická představivost. Přitom ekonomické partnerství německo-holandského nebo dánského typu nikdy Němci nevylučovali, pokud se nedá přímo říct, že by je uvítali.

Podobná vada ve vidění, typická u některých malých národů, je patrná např. i v Řecku, vnitřní politické boje téměř na život a na smrt, a jako by o něco šlo. A jde jenom o to, kdo vyhandluje nebo administruje větší subvence z EU. Import o čtyřicet procent převyšuje export, třetina likvidity jde z EU a v ekonomických přílohách novin se domnívají, že ekonomika jde nahoru a Mitsotakis je ekonomickým géniem. Bez evropskounijních (německých) peněz se stát po pár měsících zhroutí a bez unijní diplomatické ochrany padne velká část Řecka do klína Turkům. Národ zde netrpí genetickou averzí k Rusům, ale protiruskou politiku si nechal naoktrojovat Evropskou unií, které slepě věří a dobrovolně se zbavil historicky nejvěrnějšího spojence Ruska. K něčemu tak nebezpečnému mohlo dojít jen v zúžení prostoru politické reflexe, což nese i doba.

Evropská unie se nachází v hluboké krizi, o tom až na české televizní štáby a jejich duchovní pomocníky z univerzit, nikdo nepochybuje. Komatózní Evropská unie byla stavěna, aby fungovala bez politiky a žila podle bizarních ekonomických pravidel, které ji její administrativa vepsala do zakládajících smluv, popř. pseudoústav a podobných nesmyslů, ekonomická praxe se má řídit direktivami bruselských ouřadů. O evropské politice rozhoduje obskurní volič někde v Nebrasce. Evropský ekonomický motor Německo padlo do dlouhodobé recese, nikdy v poválečné minulosti se nenacházelo v ekonomicky tak špatné situaci, další velké státy Francie a Itálie se utápí v rozpočtových deficitech. Je evidentní, že neexistuje žádné unijní osvícené centrum, které najde řešení a národy budou muset hledat osvícená centra samy u sebe, a jaká řešení lze najít v prostoru zúžených řešení a omezených elit bez elitního nátisku?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 3,20 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Autor píše o českém masochismu. Čech má prý zvláštní náturu, ovšem z dalšího textu vyplývá, že tím Čechem je jistý Kulhánek. Dál píše o národech a jejich vůdcích.
    Tak teď nevím, kdo je tu masochista. Všichni Češi? Nebo Kulhánek? Nebo národní vůdci? Ještě že su z Moravy.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*