Chvála nacionalismu, ne liberálnímu imperialismu
Sdílet článek:
“Dnes se v západním světě stal nejmocnějším zdrojem nesnášenlivosti liberální imperialismus”*, píše Y. Hazony v nadčasové kritice imperiálních říší počínaje antickým Římem přes Rakousko-Uhersko, Třetí říši, SSSR a USA až po EU.

Letošní léto přeje zajímavým nakladatelským počinům v oblasti společenských věd. Současně s Šílenstvím davů D. Murraye (recenze zde) vychází v nakladatelství Leda Chvála nacionalismu (v doslovném překladu Ctnost nacionalismu) izraelského filosofa, politologa a biblického badatele Yorama Hazonyho.

Yoram Hazony může být některými liberálně demokratickými puritány považován za politicky nekorektního. Jedná se o mezinárodně oceňovaného autora řady odborných knih, který publikuje v prestižních amerických médiích. Za Chválu nacionalismu, která se stala nejprodávanějším titulem v oboru mezinárodních vztahů a diplomacie, dostal ocenění “Konzervativní kniha roku 2019”.

Autor rozlišuje tři základní politická uspořádání společnosti.

  1. První je prehistorické klanové nebo kmenové, ve kterém se členové společenství znají osobně, ale kmeny spolu soupeří a válčí. Z vyspělejších civilizací si můžeme jako příklad představit např. městské státy antického Řecka.
  2. Pokud se kmeny dokážou dohodnout na společném zájmu, sdílejí podobné tradice, mají společný jazyk a spojení je posílí, vzniká národní stát. Ten má dvě základní funkce. Bránit své hranice před vnějšími nepřáteli a být hospodářsky schopný zajistit obživu pro své členy. Národní stát umožňuje kolektivní sebeurčení, učí snášenlivosti, odrazuje od dobývání cizího území a napomáhá rozvoji svobodných institucí a individuální svobody.
  3. Státy, které jednu nebo druhou podmínku nejsou schopny splnit, se stávají kořistí impérií, tedy dostanou se do područí větší nebo agresivnější mocnosti, impéria.

Hazony se věnuje především střetu nacionalismu s imperialismem a upozorňuje, že “nacionalismus se nepovažoval za zlo odjakživa, jak zaznívá v současných veřejných debatách”*. Máme na výběr: buď “se přikloníme k vizi světa nezávislých národních států, jež si svobodně určují vlastní politickou orientaci”*, nebo “uznáme ideál nadnárodní vlády, respektive mezinárodního režimu, který – kdykoli to považuje za nutné – vnucuje svou vůli podřízeným národům”.

Autor odmítá imperiální ideologie, ať už se jedná historicky o křesťanství, islám, marxismus nebo liberalismus, a jejich “budovatelskou víru ve spásu a světový mír”*, protože všechny tyto ideologie se vyznačují “agresívním postojem vůči všem, kdo odmítají jejich světonázor”* Případné kritiky autor upozorňuje, že německý “nacionální socialismus” Třetí říše byl typickou imperiální, dobyvačnou ideologií.

Kniha je také varováním před “zjevnou imperiální povahou evropského federalismu…zastíraného slovní akrobatikou…sdílené suverenity”*, která je dle autora očividnou přetvářkou. “Navzdory propagandě má Evropská unie ve skutečnosti v Bruselu mocnou ústřední vládu, jejíž směrnice jsou pro evropské subsidiární státy a jejich občany právně závazné. Vládnou nevolené komise úředníků, které vytvářejí unijní právo automaticky zaváděné do legislativy podřízených národů, jež v konečné instanci podléhá evropskému federálnímu soudu…Je zřejmé, že se nic z toho nepodobá svobodné vládě, jde o zvláštní druh úřednické byrokracie, jakou imperiální státy vždycky používaly k ovládání národů…Každý byl měl vědět, že Evropská unie je (snad kromě názvu) vlastně imperiální stát řízený Německem.”*

Tuzemského čtenáře osloví i několik příkladů z české a československé historie a hlavní myšlenka díla: “Dokud si ceníme vlastní svobody, musíme vytrvale pěstovat a posilovat nezávislost národních států, to vzácné dědictví a odkaz našich předků…To, co dnes vypadá jako nepatrný ústupek, se zítra stane kapitulací.”*

Jedná se o inteligentní, nebulvární, přesto i laicky srozumitelné čtení s důležitým závěrem: Braňme se “přesvědčení o jediné konečné politické pravdě, kterou je zapotřebí každému vnutit”*.

* Všechny citace jsou z knihy: HAZONY, Yoram. Chvála nacionalismu. Nakladatelství LEDA, spol. s r.o., 2021. ISBN 978-80-7335-666-8. [The Virtue of Nationalism (2018)] Překlad Alexander Tomský.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*