Čí je Národní muzeum?
Sdílet článek:

RADKA JOHNOVÁ

Sundejte ten vyšisovaný hadr. Národnímu muzeu České republiky by slušela česká vlajka. Je hezčí a je naše.

 

Vážený pane řediteli, pane doktore Michale Lukeši, obracím se na vás jako autorka skript VŠE Arts marketing, [Oeconomica, 2007, ISBN 978-80-245-1276-1], do kterých jste přispěl dvěma případovými studiemi [str. 224 – 229], a jako autorka knihy Marketing kulturního dědictví a umění. Art marketing v praxi. [Grada, ISBN 978-80-247-2724-0]. Obracím se na vás tímto otevřeným dopisem, protože se obávám, že by můj soukromý dopis skončil v koši sekretariátu, ale neskromně si myslím, že by vaše odpověď mohla zajímat více českých občanů.

V Článku III Zřizovací listiny o právním postavení organizace se říká, že “Národní muzeum je příspěvkovou organizací vystupující v právních vztazích svým jménem a nesoucí odpovědnost z těchto vztahů plynoucí. V zahraničí používá Národní muzeum v příslušném jazyce označení “Národní muzeum České republiky”“.

Jak mají návštěvníci poznat, že se jedná o Národní muzeum České republiky, když v jeho čele visí cizí prapor? I kdyby to byl jen banner, jak uváděla některá média, nevšimla jsem si na webových stránkách muzea, že by se vztahoval k nějaké v současnosti pořádané výstavě. Už bylo vícekrát zmíněno, že samostatně umístěná vlajka cizího státu označuje buď dobyté území nebo svrchovaný objekt zahraničního subjektu (např. budova ambasády). Národní muzeum takovým objektem není. Patří nám, českým občanům, přispíváme na něj z našich daní, připomíná nám naši historii a chceme ho předat budoucím generacím.

Z Článku IV “Vymezení základního účelu zřízení organizace a předmětu její hlavní činnosti” nikde nevyplývá propagace zahraničních subjektů, a ani státní propaganda není předmětem činnosti Národního muzea.

Řídíte instituci, jejíž hlavní reprezentativní budova stojí v čele Václavského náměstí, o kterém právem říkáme, že tudy procházely dějiny, tedy moderní dějiny českých zemí. V čele náměstí, jehož patron, Myslbekův Svatý Václav na koni se za nás modlí: “nedej zahynouti nám ni budoucím”. A slovy Františka Halase ze sbírky Torzo naděje v básni Praze říká: “Já vím Já vím / Jenom ne strach Jen žádný strach / takovou fugu nezahrál sám Sebastian Bach / co my tu zahrajem / až přijde čas až přijde čas / Kůň bronzový kůň Václavův / se včera v noci třás / a kníže kopí potěžkal / Myslete na chorál / Malověrní / Myslete na chorál.” Myslbek i Halas svá díla stvořili v době, kdy mohli být hrdými Čechy.

Asi jste ten marketing, do kterého jste přispěl článkem, špatně nastudoval. Národní muzeum reprezentuje české země a jejich historii, “odráží u návštěvníků jejich potřebu kontinuity a sounáležitosti s minulostí, se slavnou historií země nebo národa, … sdílení podobných kulturních hodnot a historických zkušeností. … Na potřebu sounáležitosti má zesilující účinek těžká národní nebo politická situace.” [Grada, s. 80]

Z pohledu marketingu České republiky i Národního muzea, abych se držela svého oboru, si vás dovoluji upozornit, že hlavní budova NM se velmi pravděpodobně ocitne na fotce každého návštěvníka Prahy, protože “Václavák” a “koně” cvakne každý. Jsou i turisté, kteří udělají zájezd “Evropou za dva týdny”. Doma pak prohlížejí fotky, kde vlastně byli a co viděli. Mají se orientovat podle ukrajinské vlajky?

Divíte se českým občanům, že se jim to nelíbí? Nejde o zneužití instituce národního kulturního dědictví k vyjádření vašich soukromých politických preferencí? Znáte národní muzeum jiného státu, na kterém by přes celou fasádu visela vlajka cizího státu? Sundejte ten vyšisovaný hadr! Národnímu muzeu České republiky by slušela naše česká vlajka. Je hezčí a je naše. Ať se nemusíme ptát: “Quo usque tandem abutere patientia nostra?”, tedy jak dlouho ještě budete zneužívat naši trpělivost a poškozovat dobré jméno NM i ČR.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (39 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

8 Comments

 1. Tím žlutomodrým hnusným hadrem bych se styděl aji si vytřít prdel!!!
  FUCK UKRAINE!!!!🖕🖕🖕🖕

 2. Jó ten ultranacionalismus já jsem lepší ty jsi horší nevymizilí ani kdyby byla potopa sveta a prežili dva lidi.A pritom by stacilo prosím pane ja až po Vás.(a po té věte jsem se probudil a precetl si zdejši komentáře).

  • Máš tam jednu nepřesnost…po té větě ses probudil a zjistils, že máš na ksychtě obsah svého nočníku, který sis ve svém snovém opojení na sebe vykydal

 3. Ták spràvně.Vynadat,dat přes hubu a do basy.Sakra sakra memuzu si vzpomenout,kde se tato vychova praktikuje a pak jsou volby 99,99 at jsou jakekoliv o čemkoliv.Měla by se zavést i u nás.To by tu pak šlapalo jak v zemi aha uz vim.V zemi Vaseho vudce.

  • Vůdce máš v palici jenom ty, tam u vás seš na to zvyklej. Proto tady sypeš diktátorský “moudra” na který seš zvyklej a tak rád bys je opět chtěl prožívat :)))

   • P.Ale ale to jsme se to rozdurdili.A pročpak pane ideologu?Kdo Vam ublizil?Ze se svet netoci podle Vas?Tak počkejte na dalsi volby a pak uz budete mozna spokojen co rikate?Anebo tradáá do sveta na zkusenou at mate tu praxi s tou demokracii.No vidite kolik je mozností.

 4. Pan ředitel by měl nejen bezodkladně odstranit z českého svatostánku onen ušmudlaný modrožlutý hadr, ale v ten samý okamžik s omluvou celému národu neprodleně odstoupit ze své funkce, kterou zneužil tím nejpodlejším způsobem. Amen.
  L@ďa Oudes z Klatov.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*