Čím větší panika, tím více peněz. Taková je zkušenost s AIDS




Sdílet článek:

V osmdesátých letech upozorňovala americká oficiální místa a různá média, že AIDS může být hrozbou, která překoná morové epidemie minulosti. Čtyřicet let poté patří AIDS k onemocněním, na jejichž výzkum vydává americká vláda nejvíce peněz, vezme-li se do úvahy, kolik úmrtí způsobí.

AIDS neboli syndrom získaného selhání imunity je způsoben poškozením imunitního systému člověka virem HIV. Nemoc byla poprvé zaznamenána v roce 1981. Nemoc se přenáší krví a sexuálním stykem.

Nevyléčitelnost nemoci a obavy z nekontrolovatelného šíření vyvolaly širokou reakci v médiích. V roce 1987 otiskly The New York Times článek, jehož titulek hrozil, že „AIDS může překonat morové epidemie”.1 V něm uvádí slova vysoce postaveného pracovníka ministerstva zdravotnictví, Dr. Bowena, podle kterého se epidemie AIDS stane natolik závažnou, že svými dopady překoná pandemické katastrofy jako byl černý mor, neštovice nebo tyfus. Doslova uvedl, že „pokud nedosáhneme nějakého pokroku, budeme čelit strašlivé možnosti, že za deset let zemřou celosvětově desítky milionů lidí”.

Vakcíny budou, ale ne včas

Dr. Bowen si podle článku byl jistý, že je možné vyvinout vakcínu proti AIDS, ale též si byl jistý, že nebude vyvinuta včas, aby odvrátila epidemii, jejíž rozsah si nejsou lidé schopni ještě uvědomit. Uvedl, že na světě se nakazí 50 až 100 milionů osob a více než 10% nových případů bude mezi heterosexuály. Světová zdravotnická organizace tyto globální předpovědi potvrdila.

Ostatní médi informovala v podobném duchu. Jeden z magazínů přirovnal epidemii AIDS svojí nebezpečností k nukleárním zbraním. Přidaly se i mnohé celebrity. Americká moderátorka Oprah Winfrey uvedla v roce 1987 ve své talkshow, že jeden z pěti heterosexuálů může v příštích třech letech umřít na AIDS.2

Známá jména na scéně

Dr. Fauci, hlavní architekt současné americké strategie boje proti Covid-19, byl před čtyřiceti lety členem týmu, který určoval pravidla boje s AIDS. V osmdesátých letech uvedl v rozhovoru pro televizi následující:

„Vidět takovou nemoc u dětí je znepokojivé. Například pokud je blízkým kontaktem dítěte člen domácnosti, bude možná určitý počet případů pouze z důvodu soužití v blízkém kontaktu ve společné domácnosti s někým, kdo má AIDS.”3

Katastrofické předpovědi přinesly lidem, kteří se výzkumem AIDS zabývají, nemalé peníze. Před čtyřiceti lety zahájila vláda USA válku proti AIDS, která se postupně transformovala do výzkumného projektu, jenž stál daňové poplatníky do dnešního dne 600 miliard dolarů. To je jenom o něco méně, než celkové výdaje na obecný výzkum rakoviny za srovnatelné období. Přitom na AIDS zemřelo v USA za minulé čtyři dekády zhruba 16 tisíc lidí ročně, což je přibližně 35 krát méně než na rakovinu.

Panika přináší peníze

Oficiální stránky agentury, která se zabývá výzkumem nemocí a která spadá pod Ministerstvo zdravotnictví USA, uvádějí finanční prostředky, které byly vynaloženy na výzkum jednotlivých nemocí v minulých letech.

Ještě v roce 2019 byly v USA na výzkum AIDS vynaloženy 3 miliardy dolarů4, o 80% více než na výzkum onemocnění srdce, které je nejčastější příčinou smrti. Při porovnání finanční prostředků vynaložených na výzkum dané nemoci vztažených k počtu úmrtí, které způsobí, je AIDS na čele žebříčku. V roce 2019 utratila vláda na výzkum AIDS 4 tisíce dolarů na každou osobu, která na tuto nemoc zemřela. To je při identickém poměru 41 krát více než na výzkum onemocnění srdce.

I výzkumníci se zjevně drží pravidla, že více peněz je lepší než méně peněz.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*