Co bude s Trumpem?
Sdílet článek:

PF

V posledních dnech a týdnech si pozorovatel dění ve Spojených státech nemohl nevšimnout nové aféry exprezidenta Donalda Trumpa. V sobotu 18. 3. Trump na svou sociální síť Truth Social napsal, že bude v úterý zatčen a vyzval k protestům. Jak se celá kauza vyvinula a jestli Trumpa „zavřou“ se dozvíte v následujícím článku.

Jak ale celá kauza začala? Trump měl mít v roce 2006 poměr s pornoherečkou Stephanie Cliffordovou (v té době byl asi rok ženatý se svou současnou manželkou Melanii Trumpovou). Před prezidentskými volbami v roce 2016 měla Clifforodová nabízet svůj příběh několika médiím. Trump jí údajně nabídnul finanční částku v hodnotě asi tří milionů korun výměnou za její mlčenlivost.

To by samo o sobě nebylo trestné, ale pouze krajně neetické – o morálních kvalitách bývalého prezidenta si ale zřejmě nikdo nedělá iluze. Potíž spočívá v tom, že Trump měl údajně svému právníkovi Michaelu Cohenovi za zprostředkování této transakce poukázat šeky zahrnuté do výdajů na prezidentskou kampaň (jako „právní výdaje“). Podobně měl uplatit ještě jednu modelku a vrátného, který tvrdil, že má Trump nemanželské dítě. Trump přitom veškerou vinu odmítá.

Dne 30. března byl každopádně obžalován z trestného činu falšování obchodních záznamů prvního stupně. Stal se tak prvním americkým prezidentem, který čelí obžalobě. Nic podobného nepotkalo ani Richarda Nixona po Watergate (jeho obžalobě zabránila milost jeho nástupce ve funkci Geralda Forda). Znalci americké historie samozřejmě nezapomněli připomenout, že již v roce 1872 byl krátce zatčen prezident Grant, který byl policistou přistižen při rychlé jízdě kočárem – s přáteli totiž pořádal v ulicích Washingtonu D. C. nelegální závody. Prvenství však patří Trumpovi.

V samotném soudním řízení se prozatím stalo relativně málo. Trump se dostavil k soudu v New Yorku, kde byl formálně zatčen. Na úvodním asi hodinovém jednání prohlásil svou nevinu a nebyl vzat do vazby. Před příjezdem na soud napsal, že své zatčení považuje za surrealistické a nemůže mu uvěřit. Nad případem dohlíží zkušený soudce Juan Merchan, který soudí od roku 2006 a o některých případech spojených s Trumpem již v minulosti rozhodoval.

Jedno je však zajímavé – falšování obchodních záznamů prvního stupně se ve státě New York běžně posuzuje jako přestupek. Jako trestný čin může být posouzeno v případě, že má sloužit k zakrytí jiného trestného činu. V Trumpově případě se má jednat o porušení pravidel volební kampaně. Bývalý prezident by – vzhledem ke sčítání výše trestů, které je ve Spojených státech typické – mohl být odsouzen až na 136 let. To je ale prakticky nereálné a skutečný trest (pokud  vůbec bude odsouzen) bude pravděpodobně mnohem nižší.

Donald Trump každopádně celou věc pojímá se svým typickým stylem jako bombastickou show. Začal mj. prodávat trička s nápisem nevinen a se svou černobílou fotografií, ve které je stylizovaný do role zatčeného (tzv. mugshot). Nechybí ani slova o „honech na čarodějnice“, státnímu zástupci Alvinu Braggovi zase doporučil, aby očistil svou pověst tím, že obžaluje sám sebe. Trumpovi při vykreslování své obžaloby jako politického procesu nahrává skutečnost, že Bragg je registrovaným příznivcem Demokratů (jeho funkce je ostatně volená), peníze na jeho kampaň přitom plynuly mj. od jedné organizace sponzorované Georgem Sorosem. Trumpovo okolí tak tuto nepřímou linku neváhá patřičně využít a zveličit.

Mnohem zajímavější ale bude sledovat politické dopady Trumpova procesu. Jeho podpora mezi republikánskými voliči po obžalobě skokově vzrostla. Trump tak zvýšil svůj náskok nad nejvážnějším rivalem o prezidentskou nominaci Ronem DeSantisem. I kdyby byl nakonec odsouzen, jeho kandidatuře na prezidenta to po právní stránce nezabrání. V roce 1920 dokonce socialista Eugene Debs kandidoval, i když byl ve vězení. Osobně předpokládám, že Trumpa obžaloba spíše posílí. Státní zástupce Bragg se čistě právně vzato pohybuje po velmi tenkém ledě a jeho úspěch není příliš pravděpodobný. Pokud bude Trump osvobozen, získá obrovský impuls pro svou kampaň a zajistí si republikánskou nominaci pro příští volby.

 

portalfinanci.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. „To by samo o sobě nebylo trestné, ale pouze krajně neetické – o morálních kvalitách bývalého prezidenta si ale zřejmě nikdo nedělá iluze.“

    A co mělo být tak „krajně neetické“? Zaplatit za to, že dotyčná něco (možná vymyšleného) nepráskne do novin? (Jiná věc by bylo falešné svědectví před soudem). A nebo nemanželský sex? Kolik politiků by zůstalo „etických“? Spíš platí, že o morálních kvalitách politiků všeobecně si jen málokdo dělá iluze.
    Ještě jsem se ale z žádného komentáře na toto téma nedozvěděl, jestli ho opravdu žalují jenom za to, že tyto výdaje uvedl do špatné kolonky v účetnictví. A včem má spočívat to porušení pravidel volební kampaně.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*