Co by měl premiér Fiala říci občanům ve svém vánočním projevu?




Sdílet článek:

JOSEF NOŽIČKA

Zatímco prezident Petr Pavel přednese svůj projev k občanům až na Nový rok, premiér Petr Fiala tak učiní již dnes večer.

S ohledem na to, že se prezident Petr Pavel na rozdíl od svého předchůdce Miloše Zemana rozhodl vrátit k tradici novoročních projevů hlavy státu, přednese premiér Petr Fiala svůj proslov k národu na druhý svátek vánoční. Co v něm ti, kteří si jeho projev dnes večer pustí na některé z hlavních televizních stanic, uslyší a naopak neuslyší?

Se stoprocentní jistotou se v něm pan premiér zmíní o tom, že letošní vánoční svátky v naší zemi byly poznamenány obrovskou tragédií, ke kterém došlo jen několik dní před Vánoci na filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze, a kterou zaplatilo životem 14 nevinných osob. Také v jeho projevu jistě zazní přání pevného zdraví a mnoha osobních i pracovních úspěchů všem občanům v blížícím se roce 2024. Obávám se však, že v něm z jeho úst nezazní některé věci, které by části občanů důvěru v jeho vládu a v politiku jako takovou vrátit mohly. Rozhodl jsem se proto, že zde dnes napíši, co by dle mého názoru v dnešním projevu předsedy vlády zaznít mělo.

Milí spoluobčané,

jsem si plně vědom toho, že zrovna radostné zítřky naši zemi a nás všechny v příštím roce nečekají. Další navýšení cen energií bude mít nepříznivý dopad na mnohé domácnosti i firmy. Většina potravin
v obchodech po Novém roce i přes snížení jejich sazby DPH na 12 % s velkou pravděpodobností nezlevní, byť si někteří členové naší vlády trochu naivně mysleli opak. A problém se sháněním některých léků v lékárnách bude i přes opakované sliby ministra Válka pravděpodobně přetrvávat i
v počátku příštího roku.

Chtěl bych se navíc omluvit všem občanům za to, že se naší vládě zatím nedaří plnit svůj předvolební slib, že budeme snižovat zadlužení našeho státu, neboť státní rozpočet na příští rok je i přes přijetí konsolidačního balíčku plánovaný s deficitem vyšším než 250 miliard korun. Dále se tímto omlouvám všem důchodcům v České republice, že jsme v důsledku nepříznivého vývoje státních financí museli snížit výši valorizace jejich penzí, na kterou měli mít dle původně schváleného zákona nárok.

Všem pracovníkům ve školství bych se pak chtěl omluvit, že i přesto, že v naší vládě je pět bývalých učitelů včetně mne, jsme v rozpočtu pro příští rok nenašli dostatek finančních prostředků, aby byl reálně naplnil náš slib ohledně průměrné výše jejich platů vzhledem k průměrnému platu v ČR. Chci jim nicméně slíbit aspoň to, že náš kabinet nebude po zbytku svého vládnutí přistupovat k žádným opatřením, která by ve svém důsledku znamenala zhoršení podmínek pro vzdělávání a snížení kvality výuky na kterémkoliv stupni škol.

Současná mezinárodní situace je složitá a opravdu vyžaduje, aby náš stát plnil svůj závazek ohledně výdajů na obranu ve výši 2 % HDP. Zároveň však slibuji, že dohlédnu na to, aby navýšené finanční prostředky pro armádu byly vždy vynakládány účelně a aby nákup jakékoliv vojenské techniky již
v budoucnu neprovázely žádné pochybnosti.

Na závěr svého dnešního projevu chci pak ujistit všechny občany, že pokud bude třeba si za současné ekonomické situace i nadále utahovat opasky, půjde v tomhle naše vláda i všichni politici současné vládní koalice ostatním občanům příkladem.

Váš Petr Fiala

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. jt.A představte si,že existujou vlády,kde lide jí milujou tak,že se jdou pro ní nechat zabít do zbytečnè války.To je vlastenectví co? Jak to tam jenom dělaji to je záhada.

  2. Jediný proslov, kterým by mohl pan Fiala potěšit většinu občanů, by byl velice stručný. Zněl by asi takto:
    Vážení spoluobčané,
    omlouvám se Vám z celého srdce za to, že jsme nedokázali splnit nic z předvolebních slibů, které jsme Vám dali, a proto k 1. 1. 2024 podáváme do rukou prezidenta republiky demisi.
    Bohužel, to je jenom nesplněné přání. Místo toho opět jen snůška alibistických a nerealistických keců.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*