Nejen titulky v médiích. Rok 1977: „Marné snahy ztroskotanců a samozvanců.” Rok 2021: „Holocaust a cynismus radikálních antivaxerů.”
Cílem tohoto laického článku je porovnat roli médií v socialistickém Československu v roce 1977 a o 45 let později ve světě, který si říká svobodný. Pro porovnání vychází článek z diplomové práce Masarykovy univerzity v Brně z roku 2007, která se zabývala manipulativními prvky v titulcích Rudého práva po vzniku Charty 77.
Osobní svobody
Občanská iniciativa Charta 77 zveřejnila v roce 1977 prohlášení, které reagovalo na fakt, že tehdejší Československo přistoupilo o rok dříve v Helsinkách k Mezinárodními paktu o občanských a politických právech.
Prohlášení Charty 77 lze shrnout citací pěti vět z úvodu: „Svobody a práva, jež tyto pakty zaručují, jsou důležitými civilizačními hodnotami. Jejich zveřejnění nám ale s novou naléhavostí připomíná, kolik základních práv platí v naší zemi jen na papíře.”
„Desítkám tisíc našich občanů je znemožněno pracovat v jejich oboru jen proto, že zastávají názory odlišné od názorů oficiálních. Jsou přitom často objektem nejrozmanitější diskriminace a šikanování ze strany úřadů. Statisíce dalších občanů jsou nuceni žít v trvalém nebezpečí, že projeví-li své názory, ztratí pracovní i jiné možnosti.” Tolik Charta 77.
iDnes, prosinec 2021: „Neočkovaní policisté a hasiči couvnou, aby si udrželi místa, míní Hořejší.”
Role médií
Diplomová práce: „Role médií coby zprostředkovatele informací se v období režimu změnila. Již se jim neříkalo ‘sdělovací prostředky’ , ale prostředky masové informace a propagandy. Informační funkce jim zůstala i nadále, ale byla podřízena požadavku aktivizace v boji proti ideologickým protivníkům. Režim se snažil vzbudit v lidech nenávist vůči nepohodlným aktivistům, a tím zároveň odvrátit pozornost od vlastních chyb.”
Studie Harvard a další univerzity, září 2020: „Masmédia mají v dnešním světě zásadní roli a mohou poskytnout jednotnou platformu pro veškerou komunikaci v oblasti veřejného zdraví a komplexní pokyny pro vzdělávání v oblasti zdravotní péče.”
Obhajoba názoru v otevřené diskuzi
Diplomová práce: „Obhájci Charty 77 se nesměli nijak hájit, v médiích nebyl ani zveřejněn text prohlášení. Tehdejší ministr vnitra Jaromír Obzina odůvodnil utajení textu Charty 77 tím, že ji ‘sestavily nejlepší mozky opozice, a je proto sepsána tak rafinovaně, že kdybychom ji dovolili zveřejnit, 90% našich lidí by nepochopilo, v čem je její nebezpečí’. Znění Charty zůstalo čtenářům utajeno.”
iDnes, leden 2022: „Radikální republikánce Greenové sebrali kvůli lžím o covidu twitterový účet.” Důvod zrušení právoplatně zvolené členky amerického Kongresu není v článku uveden. Twitter: „…účet zrušen pro opakované porušení pravidel o šíření dezinformací o Covid-19.”
Taktika my versus oni
Diplomová práce: „Tato kategorie obsahuje titulky, které důsledně oddělují dobré od špatných a snaží se naznačit, že mezi ty dobré patří prakticky celý národ, těch špatných je jen velmi málo a navíc se jedná o jakýsi odpad společnosti.”
Rudé právo, leden 1977: „Lidé z propadliště dějin nemají mezi námi místo.”
iHned, prosinec 2021: „Antivax je ve skutečnosti variací náboženské víry. Racionálními argumenty ho porazit nelze.”
Výroky autorit
Diplomová práce: „Autoritami jsou míněny veškeré osoby či instituce, které mají vliv na občany.”
Rudé právo, únor 1977: „Umělci bok po boku s naším lidem.”
CNNPrima, prosinec 2021: „Odpůrci patří do blázince. Petr Janda se opřel do kolegů ze šoubyznysu.”
Emocionalita a expresivity
Diplomová práce: „Emocionální a expresivní prvky slouží k vyvolání negativních či pozitivních emocí ve čtenáři. Do této skupiny můžeme také zařadit mnoho výrazů, které nejsou expresivní v pravém slova smyslu, ale jsou spojena s velmi silnou negativní konotací, například štváči nebo pomlouvači.”
Rudé právo, leden 1977: „Marné snahy ztroskotanců a samozvanců.”
Reflex, prosinec 2021: „Holocaust a cynismus radikálních antivaxerů.”
Řečnické otázky
Diplomová práce: „Řečnické otázky jsou prostředky, které vyjadřují určité citové zaujetí.”
Rudé právo, únor 1977: „Jaká je podstata zuřivých imperialistických útoků.”
VTM, prosinec 2021: „Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování.”
Na závěr
Pravděpodobně nejslavnější obhajoba svobody slova je stanovisko amerického soudce s českými kořeny, D. Brandeise, z roku 1925 Píše v ní:
„Zakladatelé USA si byli si velmi dobře vědomi všech rizik, které hrozí institucím vytvořeným lidmi. Ale věděli,
že pořádek nemůže být založen jen na strachu z trestu za jeho porušení;
že je hazardem odrazovat od vlastních myšlenek;
že strach plodí represi a že represe plodí nenávist;
že nenávist ohrožuje stabilní vládu;
že cesta do bezpečí je v možnosti svobodně diskutovat o domnělých křivdách a navrhovaných řešeních a
že vhodnou nápravou zlých rad jsou ty dobré.”
Be the first to comment