Co má společného Charta-77 a Covid-19




Sdílet článek:

Nejen titulky v médiích. Rok 1977: „Marné snahy ztroskotanců a samozvanců.” Rok 2021: „Holocaust a cynismus radikálních antivaxerů.”

Cílem tohoto laického článku je porovnat roli médií v socialistickém Československu v roce 1977 a o 45 let později ve světě, který si říká svobodný. Pro porovnání vychází článek z diplomové práce Masarykovy univerzity v Brně z roku 2007, která se zabývala manipulativními prvky v titulcích Rudého práva po vzniku Charty 77.

Osobní svobody

Občanská iniciativa Charta 77 zveřejnila v roce 1977 prohlášení, které reagovalo na fakt, že tehdejší Československo přistoupilo o rok dříve v Helsinkách k Mezinárodními paktu o občanských a politických právech.

Prohlášení Charty 77 lze shrnout citací pěti vět z úvodu: „Svobody a práva, jež tyto pakty zaručují, jsou důležitými civilizačními hodnotami. Jejich zveřejnění nám ale s novou naléhavostí připomíná, kolik základních práv platí v naší zemi jen na papíře.” 

„Desítkám tisíc našich občanů je znemožněno pracovat v jejich oboru jen proto, že zastávají názory odlišné od názorů oficiálních. Jsou přitom často objektem nejrozmanitější diskriminace a šikanování ze strany úřadů. Statisíce dalších občanů jsou nuceni žít v trvalém nebezpečí, že projeví-li své názory, ztratí pracovní i jiné možnosti.” Tolik Charta 77.

iDnes, prosinec 2021: „Neočkovaní policisté a hasiči couvnou, aby si udrželi místa, míní Hořejší.”

Role médií

Diplomová práce: „Role médií coby zprostředkovatele informací se v období režimu změnila. Již se jim neříkalo ‘sdělovací prostředky’ , ale prostředky masové informace a propagandy. Informační funkce jim zůstala i nadále, ale byla podřízena požadavku aktivizace v boji proti ideologickým protivníkům. Režim se snažil vzbudit v lidech nenávist vůči nepohodlným aktivistům, a tím zároveň odvrátit pozornost od vlastních chyb.”

Studie Harvard a další univerzity, září 2020: „Masmédia mají v dnešním světě zásadní roli a mohou poskytnout jednotnou platformu pro veškerou komunikaci v oblasti veřejného zdraví a komplexní pokyny pro vzdělávání v oblasti zdravotní péče.”

Obhajoba názoru v otevřené diskuzi

Diplomová práce: „Obhájci Charty 77 se nesměli nijak hájit, v médiích nebyl ani zveřejněn text prohlášení. Tehdejší ministr vnitra Jaromír Obzina odůvodnil utajení textu Charty 77 tím, že ji ‘sestavily nejlepší mozky opozice, a je proto sepsána tak rafinovaně, že kdybychom ji dovolili zveřejnit, 90% našich lidí by nepochopilo, v čem je její nebezpečí’. Znění Charty zůstalo čtenářům utajeno.”

iDnes, leden 2022: „Radikální republikánce Greenové sebrali kvůli lžím o covidu twitterový účet.” Důvod zrušení právoplatně zvolené členky amerického Kongresu není v článku uveden. Twitter: „…účet zrušen pro opakované porušení pravidel o šíření dezinformací o Covid-19.”

Taktika my versus oni

Diplomová práce: „Tato kategorie obsahuje titulky, které důsledně oddělují dobré od špatných a snaží se naznačit, že mezi ty dobré patří prakticky celý národ, těch špatných je jen velmi málo a navíc se jedná o jakýsi odpad společnosti.”

Rudé právo, leden 1977: „Lidé z propadliště dějin nemají mezi námi místo.”

iHned, prosinec 2021: „Antivax je ve skutečnosti variací náboženské víry. Racionálními argumenty ho porazit nelze.”

Výroky autorit

Diplomová práce: „Autoritami jsou míněny veškeré osoby či instituce, které mají vliv na občany.”

Rudé právo, únor 1977: „Umělci bok po boku s naším lidem.”

CNNPrima, prosinec 2021: „Odpůrci patří do blázince. Petr Janda se opřel do kolegů ze šoubyznysu.”

Emocionalita a expresivity

Diplomová práce: „Emocionální a expresivní prvky slouží k vyvolání negativních či pozitivních emocí ve čtenáři. Do této skupiny můžeme také zařadit mnoho výrazů, které nejsou expresivní v pravém slova smyslu, ale jsou spojena s velmi silnou negativní konotací, například štváči nebo pomlouvači.”

Rudé právo, leden 1977: „Marné snahy ztroskotanců a samozvanců.”

Reflex, prosinec 2021: „Holocaust a cynismus radikálních antivaxerů.”

Řečnické otázky

Diplomová práce: „Řečnické otázky jsou prostředky, které vyjadřují určité citové zaujetí.”

Rudé právo, únor 1977: „Jaká je podstata zuřivých imperialistických útoků.”

VTM, prosinec 2021: „Co s antivaxery? Psychologové radí, jak změnit náhled odpůrců očkování.”

Na závěr

Pravděpodobně nejslavnější obhajoba svobody slova je stanovisko amerického soudce s českými kořeny, D. Brandeise, z roku 1925 Píše v ní:

„Zakladatelé USA si byli si velmi dobře vědomi všech rizik, které hrozí institucím vytvořeným lidmi. Ale věděli,

že pořádek nemůže být založen jen na strachu z trestu za jeho porušení;

že je hazardem odrazovat od vlastních myšlenek;

že strach plodí represi a že represe plodí nenávist;

že nenávist ohrožuje stabilní vládu;

že cesta do bezpečí je v možnosti svobodně diskutovat o domnělých křivdách a navrhovaných řešeních a

že vhodnou nápravou zlých rad jsou ty dobré.”

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,45 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*