Vědci chtěli urychlit tání ledovců v Arktidě za pomoci černých sazí




Sdílet článek:

G. SITAŘ

Přesně tohle napsali ve vědecké sekci časopisu Newsweek před padesáti lety. Vědci v obavách z doby ledové chtěli pokrýt Arktidu černými sazemi. Aneb co se psalo v novinách o ledovcích v minulosti.

Podle článků ze světového tisku za poslední století ledovce tají, pak zase rostou a tak stále dokola. Zdroj informace na konci článku.

(1) Alpské ledovce ustupují

Pozorování alpských ledovců během několika let přineslo důkazy, že tyto velké masy ledu jsou už dlouho na ústupu. Dr. Engell z Kodaně sesbíral řadu faktů, podle kterých se dá usuzovat, že grónské ledovce také ustupují. Zdá se, že tyto důkazy ukazují, že během uplynulého půlstoletí byly letní horka větší než po značnou bodu předtím. Výsledkem je, že celková ledová plocha jižního Grónska ubývá mírně rychleji než narůstá.

Scientific American, 1904

(2) Zemská ledová pokrývka ubývá

Profesor T. G. Bonney má zajímavé zprávy o tom, co nazývá úbytkem zemské ledové pokrývky. Říká, že evropské ledovce ubývají od roku 1861. Ve francouzských Alpách, jak se dozvídáme, různé malé ledovce v minulých letech úplně odtály. Zdá se, že ubývání zemské ledové pokrývky je charakteristické pro všechny pozorované země s výjimkou Skandinávie a možná hory St. Elias.

The Mercury, 1908

(3) Nová kapitola napsaná ledovci

Ze Švýcarska přicházejí zprávy, že alpské ledovce mizejí. Ze 102 ledovců, které pozoruje profesor Mercanton z univerzity v Lausanne, mizejí dvě třetiny z nich. Že zimy jsou nyní teplejší než bývaly, je poselstvím starší generace té mladší.

New York Times, 1930

(4) Americké ledovce to mají nahnuté

Ledovce v národním parku Glacier se podle názoru vědců rozpouštějí rychlým tempem. Suché a horké počasí minulých let způsobilo rychlé mizení ledovců v národním parku v Montaně. Profesor Waterman prohlásil, že tímto tempem ledovce zmizí do 25 let.

Medford Mail Tribune, 1923

(5) Vědci navrhují rozpustit ledovce

Existují hrozivé známky, že se počasí dramaticky mění a že tyto změny přinesou drastický pokles produkce potravin. Klimatologové jsou pesimističí, že političtí lídři udělají něco pozitivního, aby kompenzovali následky klimatické změny. Uznávají, že rozpouštění ledovců za pomoci sazí, které navrhují, může přinést problémy.

Newsweek, 1975

(6) Ledovce, na shledanou

Ledovce v národním parku Glaciers v Montaně se začaly formovat před 7 000 lety a maxima dosáhly kolem roku 1850 na konci malé doby ledové. Nyní se dramaticky zmenšují díky klimatické změně způsobené lidmi. Počítačové modely ukazují, že zmizí od roku 2020.

Národní park Glaciers, Montana, 2017

V roce 2020 byla deska s tímto textem odstraněna, přestože vědci alespoň podle novin předpovídali již v roce 1923, že zmizí do roku 1950.

Pozn. autora: Důležitým pomocníkem profesionálního věrozvěsta apokalypsy je statistický trik zvaný extrapolace. Z každé sady dat lze vybrat tu část, která buď stoupá, nebo klesá. Přes tyto data se poté proloží přímka, která se protáhne. Délka protažení potom určuje rozsah katastrofy.

V sedmdesátých letech tak protahovali klesající křivku a přivedlo je to myšlence zasypat Arktidu sazemi. Ta křivka vypadala totiž takto:

(7) Newsweek vysvětluje svůj starý článek

V roce 2014 otiskl Newsweek článek, ve kterém upozornil na fakt, že někteří lidé používají článek z roku 1975 pro zpochybňování vědeckých tvrzeních o globálním oteplování. V článku uvádí: „Přestože hypotéza popsaná v článku před čtyřiceti lety se zdála v okamžiku publikování pravdivá, klimatičtí vědci nyní vědí, že byla nekompletní.”

Jako důkaz uvádí tvrzení Bílého domu za vlády Baracka Obamy: „Mnoho nezávislých důkazů ukazuje, že se svět otepluje a že lidské aktivity jsou hlavním důvodem.”

Podle Newsweek existuje podstatný rozdíl mezi článkem z roku 1975 a články současnými: „Tehdy věřilo několik klimatických vědců na globální ochlazování. Nyní se 97% vědců shoduje, že trendy oteplování jsou velmi pravděpodobně způsobeny lidskou činností.”

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Úvahy o té akci s posypáváním ledovců sazemi pamatuji z mládí. Psal o tom, tuším, i Mladý Svět, případně Věda a technika mládeži.
    Pokud se týká těch alpských ledovců, je dobré vědět, že v době, kdy Hanibal táhl přes Alpy, aby zaskočil římskou armádu (za . púnské války), měl alpské ledovce podstatně menší rozsah než dnes (a žádné katastrofy typu explozí permafrostu, jakými vyhrožují ekologové se nekonaly).
    Pokud má pravdu mapa Piriho Reise (a není důvod jí nevěřit) byly časy, kdy Antarktida byla u pobřeží obyvatelná, asi jako v současné době jižní pobřeží Grónska. A pamatuji také, jak někdy kolem roku 2000 roztál za šíleného jekotu ekologů “miliony let starý” ledovec v Grónsku a byla tím táním obnažena usedlost Vikingů, postavená někdy na přelomu 1. a 2. tisíciletí n.l.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*