Co se to děje ve Skotsku?
Sdílet článek:

ADAM RŮŽIČKA

V Skotsku přichází v pondělí platnost nový zákon o nenávistných zločinech.  Není to apríl, je to noční můra. Proč?

Nenávist je definována subjektivně. Máte-li pocit, že byla přítomna, byla přítomna.

Zákon kriminalizuje nejen veřejný projev, ale také ten v soukromí domova. Tím otevírá možnost, že děti budou policii nahlašovat své rodiče. Dobré, že?

Pro nahlašování se zřizuje 400 (!) center, kde můžete o nenávisti druhých referovat anonymně. Policie navyšuje kapacity a bude mít 500 “hate-crime” šampiónů.

V případě, že se věc nekvalifikuje rovnou jako trestný čin, bude zaznamenána jako “ne-zločinný nenávistný incident” (NCHI: non-crime hate incident). Samo o sobě to nic nedělá, ale záznam o vašich NCHI pak bude dostupný potenciálním zaměstnavatelům.

Umělci a autoři byli upozorněni, že postih může padnout i na umělecký projev, např. když se nevhodně projeví fiktivní postava.

Očekává se, že v následujících týdnech bude předvolána k policii autorka Harryho Pottera J.K. Rowlingová kvůli své kritice trans-aktivismu.

O zákonu se zmínil ve středu také Toby Young, ředitel Společnosti na obranu svobody slova ve Velké Británii na nedávné tiskovce  v Praze,  kde varoval Česko před osudem Británie. Tohle je velice děsivý příklad toho, čeho se rozhodne vyvarovat.

Nabízí se otázka: Patříme na Západ? V mnohém ano, v tomhle rozhodně ne.

Skotové jsou už masírováni orwellovskými videi jako toto s hesly: “Klacek a kámen kosti mi zláme, ale slova mi neublíží. Tohle už neplatí, protože ´Nenávist bolí´”.

Je  to silně manipulativní. Většina těch věci je již (úplně nekontroverzně) proti zákonu.  Vandalismus, nebezpečné vyhrožování, násilné útoky, .. to vše již netolerujeme. Vytváří se tak mylný dojem, že je potřeba nová legislativa, ale to není pravda.

Respektive je to pravda, pokud chcete postihovat i „měkké“ věci jako ošklivé komentáře na internetu.

Ovšem kdybyste to řekli napřímo, tak většině lidí dojde, že to s sebou nese určité nepříjemné vedlejší účinky.

Ohrožení svobody projevu a takové ty maličkosti…

Institut H21

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*