Další Putinovo vysvětlení …
Sdílet článek:

KN

Po verzi „tažení ke Kyjevu byl jen klamný manévr který měl odlákat ukrajinskou armádu“ Putin v posledních dnech vytasil jinou verzi – ústup od Kyjeva měl podle něj být skutečně gestem dobré vůle, které bylo provedeno v očekávání toho, že se podepíše mírová dohoda, která byla tehdy projednávaná v Istanbulu. Ale západní partneři ho znovu proradně podvedli a poté, co se stáhnul a dal najevo tolik dobré vůle, normálně pokračovali dál v boji a z „istanbulské dohody“ nakonec nic nebylo.

Ještě než uvidíte, jak se ta verze někde šíří, tak pár bodů.

Putin nikdy jednání o míru „jen“ s Ukrajinou nebral vážně. Opakovaně odmítal pokusy Zelenského o jednání na nejvyšší úrovni nebo alespoň na úrovni ministrů zahraničí. Od začátku jednala jen nějaká třetiřadá garnitura lidí, co neměla pravomoc sjednat o moc víc, než kde budou probíhat výměny zajatců.

Putin si představoval jednání tak, že bude jednat s americkým prezidentem o novém přerozdělení světových sfér vlivu podobně jako Stalin jednal s Rooseveltem na Jaltě. A k tomu nedošlo.

Pozice Putina a Ukrajiny jsou vzájemně nesmiřitelné. I v tom Istanbulu Ukrajinci souhlasili jen s těmihle body – neutralita výměnou za garance, ruština jako druhý státní jazyk a potlačení „pravicového extrémismu“ – ale naprosto odmítli jakékoliv územní ústupky nebo uznání Ruského záboru Krymu. A tím je dáno, že kořen konfliktu je jednáním neřešitelný.

Nikdo nikdy nestáhnul vojáky výměnou za dohodu, která ještě nebyla podepsaná. Putin by byl tím nejnaivnějším světovým vůdcem v celé historii. Shoda mezi jeho domácími Girkiny je na tom, že buď je úplně blbej, nebo lže.

Vojensky je to naprosto nesmyslné. Rusové nad Kyjevem byli závislí na jedné zásobovací silnici, která vedla skrze bažiny Pripjatě a Černobylskou zónu a v tom prostoru trpěli čím dál většími ztrátami. Stromům tehdy už začaly pučet listy a celý ten terén by se stal úplně ideálním jevištěm pro rychlé nájezdy ukrajinských skupin které by celou tu armádu vyhladověly a postupně zničily. Pro Ukrajinu by bylo vojensky výhodné držet Rusy právě tam a zabránit jim přeskupit se na Donbas, kde mohli válčit daleko víc za svých podmínek a kam měli daleko přístupnější a bezpečnější zásobovací linie.

Celé to je pohádka, které se má chytnout Putinovo zahraniční publikum a posílit nějaký ten narativ o Putinovi jako o někom, kdo byl ochoten uzavřít mír a zároveň jakože vysvětlit, že ústup od Kyjeva byl možností a nikoliv vojensky vynucenou nutností.

Konzervativní noviny

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (42 votes, average: 4,02 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Redaktor by měl jít na vojenské školení o taktice boje Ruských vojsk. Měl by se učit co kdysi dělal v historii Kutuzov, Suvorov atd. Co bylo účelem této akce na frontě dlouhé 1200 km, ale to nechám na jeho úvaze.

  2. Jak dlouho vydrží “dezinformace” Putina? Možná jen pár měsíců, než to Francie, která už nebude chtít posílat výpalné do UKR a práskne na sebe jak to opravdu bylo. Zatím nálepka “dezinformace” ve všech českých divnodenících.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*