Den daňové svobody
Sdílet článek:

Včera jsme oslavili den daňové svobody 2021. Liberální institut vypočítává tento den od roku 2000. Rozděluje rok na dvě části – část daňové nesvobody, kdy pomyslně odvádíme celý svůj plat na provoz státu, a část daňové svobody, kdy nám naopak celý plat zůstává, abychom si za něj koupili zboží a služby, které chceme.

Daňová nesvoboda skončila letos 25. června, což je 48 procent roku. Dalo by se tak říci, že bez práce sice nejsou koláče, ale z tohoto koláče nám zbude pouze 52 procent, zbytek si vezme stát a přerozdělí jej jednak na silnice, nemocnice a sociální dávky, jednak na plýtvavou byrokracii a projekty předražené a nesmyslné. Kdyby aspoň vládní odpověď na pandemii koronaviru byla smysluplná, jenže kvartet ministrů zdravotnictví se raději střílel do nohy.

Zatímco za první republiky byl den daňové svobody zhruba v polovině února, dnes jsme rádi za to, že je ještě v první polovině roku, 175 dní jsme si na něj počkali i loni. Vláda Andreje Babiše kuriózně v prvních dvou letech zažila roky nejkratší daňové nesvobody, v letech 2018 a 2019 jsme oslavili Den daňové svobody poprvé od roku 2000 už v květnu.

V letech 2020 a 2021 se pak Den daňové svobody posunul o více než měsíc, až na konec června. Je to způsobeno tím, že ačkoliv nominální daně se měnily málo (a některé, např. DPFO, se dokonce snižovaly), v metodice Liberálního institutu jsou důležité vládní výdaje. „Dívejte se na jednu věc a pouze na jednu věc: jak velké jsou vládní výdaje, protože to je skutečná daň,“ říkal totiž Milton Friedman.

Nevadilo by nám, pokud se v takto výjimečné situaci zvedají vládní výdaje. Výpočet Dne daňové svobody není v první řadě míněn kriticky – primárně je nosičem informace, kolik nás v tom kterém roce stál stát. Že stát navýšené výdaje na boj s koronavirem nevyužil účelně, např. na rychlejší očkování, na široké testování a trasování apod., to už je věc jiná, hodná kritiky.

Varovným signálem je, že návrh rozpočtu na příští, post-pandemický rok počítá s deficitem 390 mld. Kč. To je číslo, které bylo ještě před dvěma lety zcela nemyslitelné. Tak se ocitáme v novém normálu, kdy vláda rezignuje na jakoukoliv snahu o vyrovnaný rozpočet a Den daňové svobody tak zřejmě i nadále zůstane v druhé polovině června.

Doufejme, že si politici tento postoj do budoucna rozmyslí a o svých penězích budeme smět více rozhodovat my sami.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*