Dnes se Západu láme hřbet
Sdílet článek:
NATO prý rozhoduje kolektivně. I trpaslíci jako Česko mohou Spojeným státům připomenout historická poučení. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen řekla, že je ohrožená celá Evropa. Tak kruci podle toho jednejme.

Ještě nikdy jsem necítil takovou hanbu z počínání Západu. Včetně mé vlády. I když vyvěsíme modrožlutou vlajku a paní z Ukrajiny obsluhující v bistru dáte spropitné pětkrát větší než útratu, stud zůstane.

Nejde jenom o emoce cloumající člověkem při on-line sledování ruské agrese. I z čistě pragmatického hlediska jednáme hloupě.

Tisková konference amerického prezidenta Joe Bidena 24. února, na které oznamoval (pouhé) sankce, byla trapná z hlediska dojmu i obsahu. Jeho nepřítomné úsměvy na „pohřbu Ukrajiny“ navozují otázku, zda vůbec chápe situaci. Jím přijatá opatření proti Rusku ukazují, že ne. Neustálé opakování, že je třeba počkat, až sankce začnou působit, bylo směšné. Ukrajina krvácí, jde o hodiny, nanejvýš dny. A co změní sankce působící v čase? Katolická církev dobře ví, proč biskupové mají funkční období omezené věkem 70ti let. Snad Spojené státy budou mít ještě šanci přijmout ústavní dodatek v podobném duchu.

Co je vlastně dnes naším cílem? Bezprostřední záchrana Ukrajiny nebo budoucí potrestání Ruska sankcemi? Obstavení majetku oligarchům tanky, letadla a vrtulníky nezastaví. Na ně účinkují pouze rakety obsluhované vycvičenými vojáky. Nic z toho nejsme ochotni nasadit. Až bude po válce a Ukrajina prohraje, rozlije se snad nad námi duha a nastane ráj? Ne, začne normalizace. Sankce se začnou drolit a obcházet. Do veřejného prostoru nastoupí proruští trollové s relativizováním, rozmělňováním, srovnáváním nesrovnatelného, obrátí role oběti a agresora, potvrdí „Putinovu genocidu“ a válečné zločiny ukrajinské strany konfliktu. Což se ostatně děje již dnes. Za půl roku nikdo nebude vědět kdo je kdo a čemu věřit. Vždyť stačí říct, Západ byl s Ruskem dohodnut, proto Ukrajinu nechal bez pomoci. A bude to znít naprosto logicky, zvláště při pohledu na chování Německa. Elementární důvěra v soudržnost NATO a Unie zmizí. Jenže to nebudou všechny škody. Lidé, kteří byli rozčarováni ze směřování v oblasti multikulti, gender, LGBT, ekologismu mohla rázná odpověď Rusku dát šanci na opětovné ztotožnění se Západem, s jeho silou. Se slabochem se ztotožňovat nikdo nebude. Dnešní pasivita Aliance proto ještě více rozdělí společnost a znejistí spojenecké závazky.

NATO prý rozhoduje kolektivně. I trpaslíci jako Česko mohou Spojeným státům připomenout principy a historická poučení. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen řekla, že je ohrožená celá Evropa. Tak kruci v sídle Aliance podle toho jednejte. Trvejte na úplném odříznutí Ruska od mezibankovního systému SWIFT a prosazujme přímou vojenskou pomoc v podobě alespoň leteckého krytí. Kdyby se John. F. Kennedy za Karibské krize v roce 1962 bál jako současní politici, tak z Kuby je dodnes ruská letadlová loď. Západ má jaderné zbraně také a Putin musí vědět, že se při jejich použití vypaří. Jako kdyby přestalo platit vzájemné jaderné odstrašení. Atomové zbraně Ruska se změnily z prostředku odstrašení na nástroj aktivního prosazení požadavků pomocí výhružek jejich použití. Když na to přistoupíme, a nebude jasné, že také umíme zmáčknout červený knoflík, je s námi konec.

Ještě ke schopnosti obrany Česka. Všechny vlády po roce 1989 nesou díl viny, že vojáci stále používají 40 či 50 let staré ruské zbraně. Věnujme jej všechny Ukrajině. Na konci své životnosti alespoň poslouží dobré věci.

Když komunisté v minulém volebním období sebrali armádě 10 miliard korun, to bylo na politické scéně křiku. Teď, za nové vlády vojáci přišli o 15,5 miliardy a jako by se nic nedělo. A slibovaná 2 procenta HDP na obranu jsou kde? Fiasko s výběrem pásových obrněných vozidel evokuje otázku. Kdyby si ministerstvo obrany mělo vybrat mezi nejlepšími tanky světa jako jsou Abrams (USA), Leclerc (Francie), Leopard (Německo), Merkava (Izrael) a Challenger (Velká Británie). Byl by alespoň jeden z nich pro Čechy dost dobrý? Nechtěli by tzv. odborníci z „komis“ na korbě uši, schopnost jezdit po kolejích, plavat v moři a aby v tankové věži byla děla dopředu i dozadu? Důvěra se vytrácí a dost lidí si myslí, že celá tato fraška je způsobena nedohodou „mazaných“ a mazacích“.

 

Vilém Barák

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 2,33 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

12 Comments

 1. včera jsem se ožral a to jako dobytek,jo já křestan-kež mě Pán Bůh nepočítá hříchy,vzál jsem hospody-útokem a v každé jsem při příchodu zařval at okčkovaní vypadnou,čekal jsem konflikt-nic,nikdo nic

 2. Nechápu, proč bych měla “pociťovat stud” za nějakého blba. Kdo potřebuje, ať se laskavě stydí sám za sebe. Ukrajina není zdaleka taková chuděrka, jak ji pan autor maluje, k válce dojít nemuselo. Ano, odnesou to obyčejní lidé – jako vždycky a všude, že.

 3. Reklamní kecy…proč si naše armáda kupuje americké vrtulníky, které má ve výzbroji USMC a snad Malajsie. Nejbližší servis na druhé straně zeměkoule. Čím létají armády v Evropě? Co takhle mít normální teritoriální armádu místo expedičného sboru? Jsme prťavá chudá země, tak se podle toho chovejme.

 4. to proč se rusko zbláznilo a šlo na ukrajinu se dozvíme tak za 20 let-možná taky ne,stejně je to jedno-jak napsala paní nade mnou-odnesou to jen ti nejmenší-což je většina.Nenymslím si že rusko vede jeden člověk i když nám tady media vypravují,že jo-on dostal rakovinu a zbláznil se-dobrý,je to jako za hitlera-jeden mlel a miliony mu věřili a ze dne na den-se po válce změnili-kdyby je stalin nepotřeboval-on věděl,že většina němců je dobytek,což vidíme i dnes,tak je nahnal do moře.Člověk se změní a třeba hned-ale musí u toho být Bůh,jinak to trvá celej život a většinou hovado-zůstane hovadem.Tihle ubožáci vychovaní hiepis-komunistama,ted vedou svět-všimněte si,že fungují stejně jako fašisti a nebo komunisti,už v Bibli je napsáno:kdo nepracuje at nejí a kdo to chce otočit a otáčí?satan a jeho debilové

  • Proč se Rusko zbláznilo a šlo na Ukrajinu je v kostce poměrně jasné. Kdyby se v Mexiku vyrojily ruské základny, kdyby se chystalo Mexiko mít jaderné zbraně a kdyby tam Rusko provozovalo tajné biolaboratoře s bůhvíjakými smrtícími sračkami, kdyby se Florida rozhodla, že pronajme kus pobřeží ruské námořní základně, Amíci by to tak rozhodně nenechali – a nikdo by se nedivil. Proč se tedy všichni diví Rusku?

 5. Dalsi valecnej stvac. CR se svoji neexistujici armadou a totalni zavislosti na rope a plynu by se mela chovat vice pragmaticky. Chcete rozpoutat 3. svetovou za humny? Ukraina rozhodne neni bez viny a to se hodi US k oslabeni Ruska a tlaci tam zbrane horem dolem. O Ukrainu jde az nakonec. Budte si jisti, ze tu valku zaplati Evropa, jedina dobra zprava je, moloch EU snad pujde do propadliste dejin, bohuzel chcipajici kobyla nejvice kope..

 6. Souhlasím s dodávkami všech našich sapíků na Ukrajinu,
  protože za chvílí jich bude půlka u nás zpátky na černém trhu.
  Vždycky jsem si přál nějaký samopal vlastnil.

 7. Autorovi a väčšine diskutujúcich nedochádza jeden fakt, a to, že na každú dikusiu treba dvoch, aj na diskusiu o tom, ako zabrániť vojne. Takže choďte skučať k amíkom a spýtajte sa ich, prečo odmietli čo len diskutovať o tom, že aj Rusko si potrebuje chrániť svoju bezpečnosť pred amíckou agresívnou politikou / čo nám dokazujú desiatkami rozpútaných vojnových konfliktov/, pričom Rusko si svoju bezpečnosť chcelo chrániť v okolí svojich hraníc a nie na druhom konci zemegule, ako amíci, že? Chvalabohu, že konečne začalo robiť poriadky s tou amícko nacistickou zgerbou na UK!

 8. Autore, člověče nešťastná,

  vy asi netušíte jak vidí svět velmoci…. Každá si kolem sebe chrání “bezpečnostní pás” neutrálních, nejlépe vazalských států. Takový dvorek a předzahrádku.
  No a občas se pokusí ten plůtek o 2 metry poposunout k sousedům. Jen tak, jako oťukávání protivelmoci. Jestli tam nespí, jestli nezdegenerovali… zkrátka, jestli to zkousnou.
  Jestliže soused zareaguje řevem, no tak se stáhnou. Ale až po chvilce potýkání, aby se neřeklo. Střepy trpaslíků v předzahrádce se zametou, pošlapané tulipány oželí. A za pár dní se zase se sousedem baví. Však víme své, co jsme si to jsme si….
  Tak je to teď i s Ukrajinou.
  A my jsme teď v roli jetele na zemi, mezi testosteronem nabitými, potýkajícími se slony. Kteří se přetlačují o hranici na palouce. Na nás těm slonům nezáleží, ba ani si našeho případného zániku nevšimnou. Čert vem jakousi trávu, šlo o prestiž…. No a když jsme si už tu hranici ujasnili, tak spolu zase mluvíme. Nebo obchodujeme. Však se domluvíme a sankce a nepřátelství? Ty ponecháme malým. Trávě a kytkám po nohama.
  Velcí kluci, co spolu mluví, vidí svět jinak.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*