Dobře nám tak
Sdílet článek:
JIŘÍ WEIGL

Česká republika patří k několika málo zemím současného světa, které otevřeně dávají najevo, že chtějí mít s nastupující globální velmocí Čínou špatné vztahy. Čína je u nás politickým i mediálním mainstreamem běžně označována za nepřítele a čeští politici se vyžívají v politických provokacích vůči vzdálené mocnosti. Dosud se tímto způsobem chovaly pouze ty nejbanánovější z banánových republik střední Ameriky a některé z malých pobaltských zemí, stále prožívajících nesamozřejmost své nezávislosti v nebezpečném ruském sousedství. Z normálních standardních evropských zemí se v podobných extrémech nezmítá nikdo.

Jaký je přínos z rozdmýchávání nepřátelství vůči Číně pro naši zemi, nám naši ústavní činitelé tají. Snaží se nám namluvit, že máme volbu mezi demokratickým čínským Tchaj-wanem nebo pevninskou totalitní ČLR, která jej považuje za odpadlickou provincii. Posledním výrazem této politiky je návštěva naší velké parlamentní a byznysové delegace na Tchaj-wanu, která nepochybně přinese maximální vyhrocení vztahů s ČLR a je s tímto záměrem také uskutečňována.

Volba mezi Tchaj-wanem a Čínou má asi stejnou logiku, jako by asi měla volba mezi Kubou a USA na severoamerickém kontinentě. Je nesmyslná, protože tyto země a jejich význam nelze srovnávat. Čína je dílna světa, od níž my i celý svět dovážíme velkou část hotových výrobků, je naším druhým největším obchodním partnerem po Německu, v jehož obchodních vztazích figuruje na prvním místě. Přímo do Číny vyvážíme šestkrát více než na Tchaj-wan, a to se navíc velká část našeho vývozu realizuje na čínském trhu nepřímo prostřednictvím vývozu německých firem. Tchaj-wan je v některých aspektech nepochybně zajímavým ekonomickým partnerem, ale v žádném případě není alternativou vztahů s Čínou.

Jaký benefit tedy dnešní oficiální česká protičínská politika naší zemi přináší, když nepochybně poškozuje postavení mnoha českých firem na obřím čínském trhu? Proč je v centru české zahraniční politiky vzdálený konflikt ve východní Asii, s nímž nemáme nic společného a vměšování do něj nás ekonomicky poškozuje? Co získáváme protihodnotou?

Na tyto otázky nám čeští politici dluží odpověď, ale ta se rýsuje sama. Snaží se zalíbit některým spojencům a osobně politicky těžit z jejich přízně v naší domácí politice. O Čínu a Tchaj-wan jim jde nezodpovědně ve skutečnosti až na posledním místě. Chovají se tak dlouhodobě, ke škodě nás všech.

U velmocí však rozhodují jejich zájmy, nikoliv vděčnost. A tak servilita našich politiků jen málo kdy něco pozitivního přinese. Jsou však nepoučitelní. Pro pochvalu od hegemonů jsou ochotni udělat cokoliv. V současnosti třeba zničit i V4, díky níž jsme alespoň něco byli v EU schopni obhájit. Nebo v době našeho předsednictví domlouvat zákaz spalovacích motorů od roku 2035, který zdevastuje páteř naší ekonomiky, a ještě se tím chlubit. Dnes najednou si to Němci rozmysleli, a dohoda byla do týdne jiná, pro nás lepší, ale naše zájmy v tom roli nehrály. Sami si můžeme za to, že na nás, věčné lokaje, nikdo ohled nebere a podle toho s námi zacházejí.

Příkladem budiž jednání německého kancléře s nově zvoleným českým prezidentem při jeho návštěvě Berlína. Na hlavu sousední země, která patří k nejvýznamnějším obchodním partnerům Německa, větším než Velká Británie či Španělsko, si vyhradil půl hodinu a tu ještě nevyčerpal. Neslýchané, ale dobře vystihující postavení, které v očích mocných dnešního světa máme. Můžeme si za to sami.

 

JIŘÍ WEIGL

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Nikdy v životě jsem se za naši vládu a přední politiky nestyděl. Takové hlupáky, kteří tolik náš stát a naší pověst ve světě poškozují, jsme včele státu ještě neměli, a to včetně období socialismu.

  2. J.Ale měli.A predstavte si ze zrovna pan autor slouzí panu privatizatorovi v jeho jakemsi užitečnemu kdovikomu institu ktery pripravil(pan privatizator) takove perfektni privatizacni zakony,ze bylo vse za hubičku prodano cizákum.A co vše?Prace předchozich generací.Tak to vidíte.A placatí se v tom vsechny dalsi vlady do dneška.A cizáci si v pohode s potu našich udřenych lidí kazdy rok odvezou do ciziny skromnych 500 miliard korun.No proc ne,kdyz jim to ty perfektni zakony pana neomylneho tak pěkne připravili.A ted nadavavají a vymezuji se proti tomu,kam nas natahali jako jedinou spravnou cestou.Však on zas v potu tváře neco postaví a my to zase zexperimentujeme.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*