Dva scénáře války
Sdílet článek:

Svou výzvou k mobilizaci a fingovanými referendy v okupovaných ukrajinských oblastech Putin sobě i všem ostatním zhatil poslední skutečnou šanci na diplomatický ústup.

Vzhledem k nezákonné anexi a mobilizaci už nemůže doma vyhlásit, že porážka je ve skutečnosti vítězstvím. Putin již nemůže konflikt ukončit a porážku okecat jako úspěšnou „denacifikaci“ Ukrajiny.

Po anexi nebude možné v budoucnu propagandisticky vysvětlovat ukrajinské ofenzívy, které mají za cíl osvobození okupovaných oblastí. Jakékoli osvobozené území bude pro Rusko bezprostřední ztrátou.

Putin a armádní špičky, které mobilizaci vyhlásily, možná doufají, že v konfliktu dosáhnou patové situace, protože odvedenci zalátají mezery na frontě.

Realisticky vzato je to nepravděpodobné kvůli mnoha stejným problémům, jimž čelila „profesionální“ armáda během této invaze.

Pokud se to nepodaří, směřujeme ke scénáři, který má pouze dva pravděpodobné výsledky:

1. Interní tlak v Rusku způsobí tak či onak vládní kolaps, což umožní novému vedení přistoupit k deeskalaci války.

2. Rusko situaci vyeskaluje použitím nekonvenčních zbraní (chemických/jaderných) ve snaze bránit nezákonně anektovaná území, na což pak zareaguje zbytek světa eskalací/odvetou.

Blížíme se k situaci, kdy nezastavitelná síla narazí na neústupný objekt. Ukrajina oprávněně trvá na osvobození celého svého okupovaného území. Současná ruská vláda přitom jeho ztrátu (zejména Krymu) nepřežije.

Ačkoli bychom všichni měli doufat v první výsledek, zcela odmítat věrohodnou hrozbu druhého scénáře by v této bezprecedentní situaci bylo bláhové.

Faktem zůstává, že se nyní nacházíme v bezprecedentní době a nikdo skutečně neví, co se v příštích týdnech stane.

, přeložil Viktor Janiš

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 1,56 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Jestliže Ukrajinský režim oprávněně trvá na znovupřipojení Krymu, pak Srbsko oprávněně trvá na znovupřipojení Kosova.

  2. Třeba proto,že ji je líto,když velký chlapec bije malého,a vůbec mu to nepřipadá divné.Treba jako Vám.Pak je výchovný pohlavek tomu velkému klukovi v pořádku,jinak by si dovoloval čím dál víc.Stačí?

  3. Váženy pane,můžete zde čtenářům vysvetlit,kde lidé na Donbase a v Luhansku vzali najednou tolik zbraní,aby se mohli postavit Ukrajinským silám v regulérní občanskou válku?Nebylo to třeba tak,že Ruska federace tam poslala svoje agenty,aby vyzbrojily kverulanty,podnítily občanské nepokoje,aby pak mohli zasáhnout a obsadit to území?Vidíte.A co když třeba Karlovy Vary budou žádat připojení k Ruské federaci,protože tam nějak hodně lidí mluví ruský?Co na to řekne naše vláda,když budou tam střílet po policii?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*