Eko-aktivisté naštvaní, že Západní civilizace při sebezničení nepostupuje dost rychle, budou protestovat donekonečna
Sdílet článek:

Radikální aktivisté klimatické změny, za nimiž se táhne historie rozvratu dopravy v centru Londýna a dalších měst, slíbili, že město udrží „rozvrácené, dokud nebudou splněny nové naléhavé požadavky,“ s čímž začnou koncem srpna.

Skupina klimatické změny Rebelie vyhynutí (Extinction Rebellion – XR) označená ministryní vnitra jako „kriminální“ podnik zaměřený na podvracení britské společnosti pohrozila rozvratem britské ekonomiky donekonečna, pokud se nesplní její požadavky, kdy varuje, že její nové demonstrace začnou v pondělí 23. srpna.

Tato skupina, která v Londýně a v dalších městech v Británii a v Evropě roku 2019 zorganizovala několik rozsáhlých rozvratů včetně přilepování svých členů k vlakům metra a zřizování táborů na rušných městských silnicích a mostech, řekla, že teď stráví předchozí víkend dva dny poučováním svých příznivců, jak se zapojit do „Akce nenásilná rána pěstí“, než pak zahájí skutečně vážné „okupace“.

Ač XR vyzvala své příznivce, aby si vzali dva týdny dovolenou, „asi aby se tak okamžitě zastavily všechny investice do fosilních paliv,“ dala jasně na srozuměnou, že bude v té či oné formě v rozvratech pokračovat, „dokud nebudou naše nové naléhavé požadavky splněny, protože už máme zpoždění a je evidentně tou nejzjevnější a nejnutnější věcí to provést právě teď.“

Britská policie byla kritizována, jak zvládala předchozí demonstrace XR, což bylo často interpretováno jako prosté umožnění protestujícím, aby bez úhony mohli značně dlouhou dobu protestovat.  Tento přístup v nedávné zprávě zdůraznil i nezávislých dozorčí orgán Inspektorát konstáblů a požárních a záchranných služeb Jejího Veličenstva, podle jehož nálezu policie při protestech XR a Black Lives Matters riskovala, že poškodí svou pověst neutrality, kdy vůči nim byla příliš povolná.

„Zjišťujeme, že policie příliš často nenachází rovnováhu mezi ochranou práv protestujících a bráněním rozsáhlému rozvratu každodenního života, který občas může způsobit i mírumilovný protest, když policie nedělá vždy dost, aby vyhodnotila dopad mírumilovných protestů, jaký budou mít na životy místních obyvatel a podniků. To tudíž občas způsobilo nesmírný rozvrat a vychýlilo to rovnováhu ve prospěch protestujících,“ uvedla zpráva HMICFRS.

Mluvčí tohoto dozorčího orgánu Matt Parr v projevu hluboké frustrace z některých policejních přístupů typu – ruce pryč od toho – z posledních let řekl o nálezech této zprávy: „Pro část veřejnosti je těžko pochopitelné, proč policie nemohla zasáhnout v situacích, kdy protestující zjevně porušovali zákon.“ Při protestu 2019 XR byli fotografováni policisté, jak se s protestujícími bratříčkují a tancují s nimi.

Při některých protestech XR frustrace veřejnosti z nečinnosti státu při rozvratných protestech vyvřela. Při jedné okupaci, kdy aktivisté XR vyšplhali na střechu vlaku metra, aby mu zabránili odjet ze stanice, a tak tedy zablokovali celou trasu, je rozzuřená veřejnost zasypala odpadky a strhli demonstranty dolů na zem. Policie později ty lidi z veřejnosti, kteří zasáhli, aby ten vlak od nich osvobodili, vyšetřovala a prohlašovala jejich počínání za „nepřijatelné“.

OLIVER JJ LANE

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*