Proces převzetí společnosti trval sedm měsíců a připomínal jízdu na horské dráze.
Musk ve středu sdílel video, na kterém kráčí do sídla Twitteru s umyvadlem, a na Twitteru napsal: „let that sink in“, což by se dalo vzhledem k okolnostem přeložit jako „pojďme to vyčistit“. Na sociální síti si ve svých osobních údajích změnil popis své osoby jako „Chief Twit“ (šéf Twitteru).
Za poslední minimálně dva roky se stala platforma terčem kritiky kvůli cenzurování konzervativců a jejich názorů, levicově zaujatého „fact-checkingu“ či potlačení informací o notebooku Huntera Bidena těsně před volbami 2020 v USA. V nedávno podané žalobě Missouri a Louisiany proti Bidenově administrativě jsou sociálními sítě, včetně Twitteru, označovány jako komplicové v cenzurních aktivitách Bidenova kabinetu.
A podle mnoha zpráv s čištěním začal, a to od hlavy, propustil generálního ředitele Twitteru Paraga Agrawala a finančního ředitele Neda Segala.
Na odkup se bude vzpomínat jako na jednu z nejzásadnějších transakcí v historii fúzí a akvizic, protože přitáhl velkou pozornost veřejnosti.
Celé to začalo dříve v tomto roce, kdy vyšlo najevo, že Musk koupil značný podíl ve společnosti a stal se jejím největším akcionářem. Byl vyzván, aby se stal členem správní rady, což nakonec odmítl. Místo toho miliardář navrhl, že společnost koupí za 44 miliard dolarů, tedy 54,20 dolaru za akcii.
„Můj silný intuitivní pocit je, že mít veřejnou platformu, která je maximálně důvěryhodná a široce inkluzivní, je pro budoucnost civilizace nesmírně důležité,“ řekl Musk na dubnové konferenci TED2022 ve Vancouveru. „Ekonomická stránka mě vůbec nezajímá.“
Sociální médium nakonec s nabídkou na převzetí souhlasilo, ale Musk se pokusil od dohody upustit kvůli obavám ze zkreslených čísel o tzv. botech a falešných účtech. Domníval se, že počet spamových botů je vyšší než 5 %, které Twitter zveřejnil. Společnost Twitter podala na Muska žalobu, aby ho přiměla akvizici uskutečnit. A Musk posléze podal proti Twitteru protižalobu.
Začátkem tohoto měsíce Musk změnil názor a v dopise Twitteru potvrdil, že bude pokračovat v původní nabídce. K překvapivému obratu došlo jen několik týdnů předtím, než se obě strany měly dostavit k jednání u soudu v Delaware. Mnozí právní experti tvrdili, že by Musk spor jen těžko vyhrál.
Musk se k situaci s Twitterem nedávno vyjádřil u příležitosti prezentování výsledků hospodaření Tesly za třetí čtvrtletí, kdy uvedl, že je „nadšený“.
„Myslím si, že je to aktivum, které tak nějak dlouho živořilo, ale má neuvěřitelný potenciál, i když já i ostatní investoři zjevně Twitter nyní přeplácíme,“ dodal.
Takže teď, když má Musk vše pod kontrolou, dokáže platformu, která se potýká s problémy, pozvednout?
Co bude s Twitterem dál?
Minulý týden deník The Washington Post informoval, že Musk plánuje propustit 75 % zaměstnanců Twitteru. Tím, že by si vystačil s menším počtem zaměstnanců, by podle analytiků trhu naznačil silnější peněžní toky a vyšší ziskovost.
„Ačkoli není pochyb o tom, že Musk disponuje jedinečnými schopnostmi a pravděpodobně má několik skvělých nápadů na zlepšení platformy, zdá se také, že vzhledem k problémům, kterým dnes společnost a její služba čelí, neexistuje žádné rychlé řešení,“ řekl deníku The Epoch Times Jason Moser, senior analytik a poradce The Motley Fool.
Agentura Bloomberg však uvedla, že Musk předchozí zprávy popřel s tím, že nehodlá snížit počet zaměstnanců o 75 %.
Musk by také mohl čelit určitému odporu, protože od doby, kdy se objevily zprávy o jeho plánech na převzetí společnosti, se stal terčem levicových organizací. Média v květnu odhalila, že za kampaní, která po Muskově plánu vyzývala velké korporace k bojkotu Twitteru, stojí „lidi od George Sorose, Clintonů, Obamy a evropských vlád“.
Kritici si myslí, že Muskova koncepce podpory a posílení svobody slova povede k nenávistným projevům a šíření dezinformací.
Odborníci na trh poznamenávají, že inzerenti mohou mít obavy z toho, kam Twitter pod Muskovou kontrolou směřuje. Ten se však pokusil obavy rozptýlit ve zprávě zveřejněné na Twitteru se slovy „Vážení inzerenti Twitteru“. Musk se ohradil proti tvrzením, že web bude zaplaven dezinformacemi a nenávistnými projevy, i když plánuje omezit moderování obsahu. Souhlasil s tím, že „Twitter se samozřejmě nemůže stát volnou pekelnou krajinou, kde lze říci cokoli bez jakýchkoli následků!“.
Média minulý týden rovněž informovala, že Bidenova administrativa zvažuje prověření Muskových podniků, včetně akvizice Twitteru, z hlediska národní bezpečnosti. Bílý dům však tato tvrzení popřel.
Ten překlad „let that sink in“ není úplný. Tento výraz se používá i jako „nechte to (myšlenku) chvíli vstřebat“ a ve více doslovném překladu „nechte to umyvadlo projít“. Vzhledem k tomu, že v ten okamžil šel Musk přes recepci, očividně to plánoval a je to známý geniální šprýmař bych se vsadil, že šlo o trojnásobný vtip, který počítá se všemi třemi významy 😀