Novinky

Ottawa: Policie zabavuje palivo protestujícím z „Konvoje svobody“, několik dalších osob zatkla
Sdílet článek:

„DŮLEŽITÉ: Každý, kdo se pokusí přinést demonstrantům materiální podporu (benzín apod.), může být zatčen. Policisté již konají,“ uvedla ottawská policie v prohlášení na sociálních sítích 6. února v brzkých odpoledních hodinách.

V prohlášení vydaném ve 21 hodin místního času policie uvedla, že zatkla sedm osob. V průběhu dne došlo k zatýkání kvůli obviněním ze spáchání přestupku.

Policie rovněž uvedla, že zabavila několik vozidel a kontejnerů s pohonnými hmotami.

Protestující, kteří hovořili s deníkem The Epoch Times, uvedli, že je policie 6. února za převážení pohonných hmot nezatkla. Varovala je však, že od 7. února jim bude hrozit zatčení za to, když na místo protestu přivezou pohonné hmoty.

Již dříve, 6. února, vyhlásil starosta Ottawy Jim Watson stav nouze, což podle něj „zdůrazňuje potřebu podpory ze strany jiných jurisdikcí a úrovní vlády“.

Organizátoři protestu tvrdí, že jejich demonstrace je pokojná.

Epoch Times Photo
Protestující se shromáždili na Parliament Hill v Ottawě, aby demonstrovali proti vládním anticovidovým nařízením, 5. února 2022. (Jonathan Ren / The Epoch Times)

Protest začal jako demonstrace řidičů kamionů proti požadavku federální vlády, aby byli řidiči přeshraničních kamionů očkováni. Od té doby však přerostl v rozsáhlé hnutí, ke kterému se připojili lidé z celé Kanady. Společně protestují proti různým mandátům a omezením v souvislosti s covidem-19. Kolony vozidel přijely do Ottawy 29. ledna a mnohé z nich zůstaly ve městě, kamiony a další vozidla zaparkovaly přímo u sídla parlamentu. Mnozí protestující tvrdí, že zůstanou, dokud nebudou nařízení zrušena.

Centrum pro ústavní svobody (Justice Centre for Constitutional Freedoms, JCCF), právní skupina zastupující Konvoje svobody v Ottawě, uvedlo, že „policie by porušila zákon, pokud by se pokusila zastrašit nebo zatknout lidi, kteří přivážejí potraviny nebo jiné zásoby řidičům kamionů, kteří v Ottawě pokojně uplatňují svá práva a svobody podle Listiny“.

„Lidé, kteří přinášejí jídlo, vodu, benzín nebo jiné zásoby pokojně protestujícím řidičům kamionů, neporušují žádný zákon. Pro tuto policejní hrozbu není žádný důvod,“ uvedl v prohlášení právník JCCF Nicholas Wansbutter.

„Ve svobodné a demokratické společnosti, která se řídí zásadami právního státu, se občané mohou vzájemně svobodně stýkat, včetně toho, že si mohou předávat a přijímat zboží a dary. Neexistuje žádný zákon, který by ottawské policii umožňoval zatýkat lidi za to, že darovali jinému Kanaďanovi pohonné hmoty nebo potraviny.“

Organizátoři protestu tvrdí, že jsou ochotni jednat s vládou, ale zatím je žádný vládní zástupce nekontaktoval.

„První věc, kterou by měli udělat, je zavolat nám. … Sedíme tady, čekáme u telefonu,“ řekl organizátor protestu Benjamin Dichter na tiskové konferenci v Ottawě 6. února.

Kanadský premiér Justin Trudeau uvedl, že se s protestujícími nesetká.

Na této zprávě se podílel Limin Zhou. Přeloženo z původního článku newyorské redakce.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*