Erdogan žádá, aby EU znovu zahájila přístupová jednání s Tureckem
Sdílet článek:
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý 22. března požádal Evropskou unii, aby znovu zahájila přístupová jednání s Ankarou, v předvečer evropského summitu v Bruselu věnovaného invazi Ruska na Ukrajinu.

Jak jistě víte, tak Erdogan už několik let tlačí jak na zahájení přístupových pohovorů, tak na zrušení víz pro turecké občany do zemí EU.

Je tedy více než pravděpodobné, že právě toto téma bude na stole jako první. Navíc, EU požaduje, aby bylo Turecko na straně Západu ve vztahu k ukrajinsko-ruskému konfliktu. Tedy mělo by podle EU jasně podpořit Ukrajinu a na Rusko uvalit sankce. Turecko se ovšem zatím staví do role neutrálního pozorovatele. Jenže to USA – a tedy ani oddanému vazalovi EU – nestačí.

Nakonec je možné, že na summitu v Bruselu skutečně zažádá nejen o zahájení přístupových pohovorů, ale podmíní si podporu Ukrajiny zrušením víz pro turecké občany, kteří zamíří do EU.

Je jisté, že pokud by byl tento požadavek nakonec Bruselem akceptován, znamenalo by to, že by se do Evropy (zejména do Německa) okamžitě vydaly tisíce Turků, ale i různých Syřanů, Afghánců, Pákistánců apod., kteří by přijížděli s falešnými pasy. Už nyní využívají ilegálové ze zemí Středního a Blízkého východu i Afriky falešné ukrajinské pasy, které jsou jistou vstupenkou do jakékoli evropské země.

Pokud by však došlo k dohodě EU a Turecka a například od příštího roku by byla víza pro Turky zrušena, pak je jisté, že by se začaly podobně zneužívat turecké pasy. A to nejen falešné, ale třeba i pravé. Erdogan by se totiž mohl lehce zbavit cizinců, kteří zemi v posledních letech přetěžují, vydáváním občanství. Pak by získali turecký pas zcela legálně. A Erdogan si je vědom, že by pak okamžitě většina odešla do zemí EU.

Je tedy nakonec možné, že pokud budou USA opravdu hodně stát o to, aby se Turecko jasně postavilo na stranu Ukrajiny, tak oddaný vazal se podvolí a Turecku slíbí jak obnovení přístupových pohovorů, tak možnost bezvízového styku pro Turky, kteří míří do EU.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*