FBI se bude zabývat jednáním rodičů a školních rad na téma teorie ras
Sdílet článek:

Výuka kritické teorie ras, která je nově zaváděna na některých amerických státních školách, je předmětem vášnivých diskuzí mezi rodiči, kteří její výuku odmítají, a školními radami. V reakci na žádost vedení školních rad oznámil ministr spravedlnosti, že pověřil FBI, aby se situací zabývala.

Kritická teorie ras vyvolává ostré spory mezi jejími zastánci a odpůrci na všech úrovních. Řada států vedených republikány její výuku zákonem zakázala, protože podle nich „učí děti, že americká demokracie je lež, že vláda zákona neexistuje a je nahrazena bojem o moc mezi různými rasovými skupinami”.

Pro částečnou ilustraci kritické teorie ras může sloužit výňatek z článku otištěném v časopise Kritická pedagogie: „Rasové uspořádání v USA je v nestabilní rovnováze, kterou v rovnováze udržuje stát, ale zůstává stále nestabilní z důvodu pokračujících konfliktů zájmů a odmítání rasového uspořádání. Bílá nadřazenost může být považována za nestabilní rasovou rovnováhu na úrovni společnosti.”

Dále článek pokračuje: „Strategie reakce na nerovnováhu ve společenském uspořádání nejsou založeny na vědomém záměru, ale jsou spíše výsledkem nevědomého příklonu k praxi a záleží na mocenské pozici.”

(Poznámka redakce: Pokud nechápete, co předchozí odstavec říká, rozhodně nejste sami.)

Snaha některých školních rad o zavedení kritické teorie ras do školních osnov se setkává s velkým odporem značné části rodičů. Podle nich se jedná o ideologickou indoktrinaci, která nemá v osnovách co dělat. Výměna názorů mezi rodiči a zástupci školních rad bývá v mnoha případech velmi ostrá a došlo i na slovní útoky.

Školní rady žádají o pomoc

Asociace školních rad proto zaslala prezidentu Bidenovi dopis, ve kterém ho požádala o pomoc, neboť podle názoru asociace jsou zástupci školních rad bezprostředně ohroženi. V dopise uvádí příklady narušení jednání školních rad a upozorňuje, že se objevují zprávy, že na schůzky školních rad chodí i zástupci extremistických organizací šířících nenávist.

Bidenova administrativa zareagovala obratem. Generální prokurátor oznámil, že požádal FBI, aby úzce spolupracovala s lokálními policejními orgány na vyřešení situace. Ve svém memorandu píše, že v blízké budoucnosti oznámí řadu konkrétních opatření.

Domácí teroristé

Rodiče na sociálních sítích vyjádřili svoje hluboké znepokojení nad vývojem situace. Pobouřilo je zejména to, že jsou v celé kauze označováni jako domácí teroristé. Agentura AP označila tuto zprávu za falešnou, neboť ji její kontroloři dezinformací na internetu vyvrátili. Uvedla: „V rozporu s falešnými tvrzeními, které kolují po internetu, asociace školních rad nepožádala prezidenta, aby označil protestující rodiče za domácí teroristy.”

Předmětná věta z dopisu asociace školních rad, která rodiče rozzuřila, zní: „….označení těchto odporných činů může být srovnatelné s formou domácího terorismu.” Dále v dopise asociace požaduje zapojení protiteroristického oddělení FBI.

Republikánský guvernér státu Florida zareaoval jako jeden z prvních, když oznámil, že „Florida bude hájit svobodu slova svých občanů a nedovolí federálním agentům, aby umlčeli opozici”.

Kritická teorie ras vyvolá nepochybně ještě hodně vášní.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*