Fialovi se podařilo něco neskutečného, opravdové zoufalství teprve přijde
Sdílet článek:

Pane Jakle, k sobotní demonstraci se již vyjádřili politici i Petr Fiala. Premiér bohužel lidem, kteří ho volili a dali mu důvěru nikterak nepomáhá. Naopak zdehonestoval postoj k jejich životní, finanční situaci. Je si, podle vás, vědom dopadu svých slov?

Když jsem četl to jeho drzé vyjádření, napadlo mě, že někteří politici mají ochranku právě proto, aby mohli říkat takové nehoráznosti. Každý z oné stovky tisíc demonstrantů na Václavské náměstí měl své vlastní motivy, proč tam přišel. Jména nějakých dvou pořadatelů určitě drtivá většina demonstrujících ani neznala a kvůli nim tam nebyla. Lidé tam přišli, aby jasně dali svůj názor, že odmítají politickou současné vlády, která nás dovedla až k energetické chudobě. Mezi účastníky i řečníky byli nositelé často zcela protichůdných názorů. Premiéra Fialu by mělo zajímat, co dostalo lidi tak velmi se navzájem lišících ve stejnou chvíli na stejné místo, co je spojovalo. Odpor k vládě. Ano, tato vláda skutečně sjednotila veřejnost. Je otázkou, jestli takhle si to před rokem při svém nástupu do funkce představovala.

Na demonstraci zaznělo od experta na energie Štěpána, že bychom mohli nakupovat levně ruský plyn od Maďarů. Je to důležité?

To jsou podle mne prkotiny. Moc mě nezajímají jednorázová technická opatření. Je nutno řešit skutečnou původní příčinu energetické drahoty, ne až důsledky. A tou příčinou je sebevražedné ničení vlastních domácích energetických zdrojů ve jménu Grety, ve jménu boje s podnebím, který jsme si nechali vnutit hlavně od Němců.

Někteří lidé jsou v zoufalé situaci. K jakým dalším krokům je nečinnost vlády donutí?

Myslím, že v zoufalé situaci ještě nejsou. To teprve přijde, až v říjnu začnou lidem chodit složenky. A až v lednu začnou výpadky proudu a plynu, až lidem dojdou peníze, utrácené dnes narychlo kvůli inflaci, až zchudlí lidé přestanou nakupovat, až zboží od firem nepůjde na odbyt, až firmy začnou krachovat a popouštět. Pak teprve přijde to opravdové zoufalství. Doufám, že tou dobou už tu Fialova vláda nebude a nová vláda – když už nebude moci toho mnoho udělat pro rychlé zlepšení situace – alespoň přestane škodit a štvát lidi.

V rozhovoru pro VIPosobnosti.cz se politik ze strany TOP 09 vyjádřil, že bezpečnost je důležitější než plyn. Hrozí nám opravdu  válka a je zapotřebí utrácet peníze za zbrojení?

Pokud vidím nablízku nějakou válku, je to válka našeho státu proti svým vlastním občanům.

Je možné zrušit prodej naší energie přes burzu v Lipsku?

Upínat se k takovýmto technickým jednorázovým krokům a vidět v nich spásu není správné. Nám pomůže jedině skoncování s emisními povolenkami, s Green Dealem a s bojem proti podnebí.

V minulých dnech se představili kandidáti na prezidenta. Jak na vás, člověka, který byl léta tajemníkem Václava Klause, zapůsobili?

Nechce se mi věřit, že nyní, na začátku září, už známe všechny, kteří nakonec do volby půjdou. Protože jestli má být výběr omezen na těch několik mediálních miláčků, jejichž jména jsou nám vnucována stokrát denně, byl by to výběr hodně smutný.

 

Ladislav Jakl, Alka Hájková, VIPosobnosti.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*