Financial Times: Jak to v reálu vypadá s tou slavnou českou muniční iniciativou pro Ukrajinu




Sdílet článek:

PETR VLK

Ten  vodopád  sebechvály špičkových  českých papalášů  – jak  hradního  futrála  vší moudrosti  tak zastupujícího  ukrajinského protektora  v  Praze  či Kalamity  Jane  z Kulaťáku  už  je  hodně  dlouho nesnesitelný.  Jak zajistili  munici  pro  ukrajinské  heroje,  aby  zahnali  konečně  do sibiřské  tundry  věčně  opilé  mongoloidní  mužiky z  ruských stepí.

Věci se  velmi detailně  věnoval  nikdo  menší  než prestižní  britský  titul Financial  Times. A  jakkoliv  už  to podstatné  jste  si mohli  přečíst  dokonce  i na  tuzemském  mainstreamu, stojí za  to shlédnout  originál!

Russia sources ammunition faster than west, says Prague

podle překladače

Rusko dodává munici rychleji než západ, říká Praha

Česká vláda varuje, že zpoždění plateb mezinárodním výrobcům zbraní by mohlo připravit Kyjev o miliony granátů

Rusko poráží západní hlavní města v zajišťování dělostřeleckých dodávek na mezinárodních trzích, uvedla česká vláda a varovala, že zpožděné platby zbrojařským společnostem by mohly vést k tomu, že miliony nábojů budou poslány do Moskvy místo do Kyjeva. Praha jménem mnoha západních spojenců koordinuje nákupy munice od zbrojařských společností z nečlenských zemí NATO, ale snaží se konkurovat Moskvě, která předvedla, že dokáže rychleji získat finance pro prodejce. „Jsou některé země, které dodávají [Ukrajině] ze stejných zásob, ze kterých [nakupují] Rusové,“ řekl ve čtvrtek novinářům pražský zmocněnec pro obnovu Ukrajiny Tomáš Kopečný. „Pokud máte hotovost na to, abyste provedli platbu předem rychleji než Rusové, pak produkty půjdou na ukrajinskou stranu. Když nemáte hotovost na účtu, tak to někdy jde Rusům.“ České varování přichází v době, kdy jeho domácí výrobce zbraní Czechoslovak Group, největší dodavatel munice ve střední Evropě, varoval, že rostoucí ceny a nízká kvalita znamenají, že polovinu obdržených granátů nelze poslat na ukrajinská bojiště tak rychle, jak bylo plánováno. Michal Strnad, majitel a předseda CSG, řekl Financial Times, že asi 50 procent granátů, které jeho společnost získala jménem české vlády v místech, jako je Afrika a Asie, nebylo dost dobrých na to, aby byly odeslány na Ukrajinu. bez další opravy. U některých setů je CSG nuceno přidávat chybějící části  z vlastní produkce. „Každý týden cena stoupá a jsou velké problémy s komponenty,“ řekl Strnad během rozhovoru v pražských kancelářích své firmy. „Není to snadná práce.“ Zdůraznil však, že česká iniciativa zůstala „na správné cestě“ a že CSG se zavázala dodat jí přidělenou část dodávek. Válka na Ukrajině pomohla vystřelit ceny omezeného počtu granátů, které bylo možné zakoupit mimo státy NATO, v době, kdy v Evropě není žádná volná munice ani výrobní kapacita. „Výrobní kapacita je ale to není v Evropě,“ řekl Kopečný. „Existují jednociferné miliony nábojů, o které soutěžíme [s Ruskem]. . . Jediné, co k tomu potřebujeme, jsou odpovídající finance.“ Strnad uvedl, že knihy objednávek evropských výrobců střeliva byly zaplněné až na dalších osm let, v závislosti na typu dílů, i když „kapacity všichni zvyšujeme“. Dokonce i v nepravděpodobném scénáři, kdy ukrajinská válka právě teď skončí, řekl, „bude před námi obrovská práce na doplnění strategických zásob zemí NATO“.

Lídři EU z Nizozemska, Dánska, Lotyšska a Polska se spolu s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem zúčastnili úterní večeře v Praze pořádané českým premiérem Petrem Fialou, aby diskutovali o nedostatku zbraní na Ukrajině, který ochromuje její úsilí v boji proti Rusku. Fiala uvedl, že na českou iniciativu, která byla oznámena v únoru a jejím cílem je poskytnout Ukrajině 1,5 milionu dělostřeleckých granátů, dosud přispělo 1,6 miliardy eur 15 zemí EU a NATO. První várka desítek tisíc granátů ráže 155 mm bude dodána příští měsíc na Ukrajinu, řekl Fiala. Česká vláda požádala CSG a další menší české obranné společnosti, aby fungovaly jako zprostředkovatelé a odebírali granáty ze zemí mimo EU. Strnad uvedl, že byl  na  samostatných jednáních s úřady v Kyjevě o zahájení výstavby zařízení na Ukrajině, která by mohla učinit CSG první obrannou společností EU, která bude na Ukrajině vyrábět granáty velké ráže. CSG v rámci plánů postaví továrnu na Ukrajině, montážní linku nákladních automobilů a zařízení pro údržbu zbraní dodaných do Kyjeva. CSG utratí „několik set milionů eur“ na zahájení svých tří ukrajinských výrobních projektů a doufala, že letos dosáhne dohody s Kyjevem.

Ukrajina se snaží  nějak  zadržet Rusko na bojišti především kvůli nedostatku vojáků a munice. Strnad řekl, že před dvěma lety varoval politiky, že přístup k dělostřeleckým granátům může ovlivnit výsledek války, ale bez úspěchu. „Nemysleli si, že by mohla nastat nějaká válka, kde by dělostřelectvo hrálo hlavní roli. Všichni přemýšleli o dronech, umělé inteligenci a nových trendech,“ řekl. Šmyhal v úterý zdůraznil, že je potřeba nejen čerstvé dělostřelecké munice, aby se co nejdříve dostala do ukrajinských frontových linií, ale také potřeba, aby spojenci NATO reagovali na žádost Kyjeva o sedm dalších systémů protivzdušné obrany Patriot a více bojových letounů.

******

Mno.  Tak takhle  vypadá  ta  slavná  fousofialovská  granátová  iniciativa  zblízka!!!

My  jako  ten  jednotný, semknutý  kolektivní  Západ, odhodlaný  podporovat  Ukrajinu  až  do  zabití  posledního Ruskáka, prohráváme  s  s tímtéž  Ruskákem, pokud  jde  o rychlost plateb  těm, kdo  disponují  granáty  pro  ukrajinské dělostřelectvo!!??  Rusáci  umí zaplatit  rychleji?  Ptám se, jak je  to možné, souuzi??!! Jak je  něco takového možné,  když  jsme  Rusko přece  zdecimovali  sankcemi,  že  jeho ekonomika  je  zašlapaná  do země, hroutí se a  není možné, aby  disponovala  vůbec  nějakými penězi!  Natož  na nákup  granátů  pro vedení  války. To přece je  vyhlášený  smysl sankcí!!!

A  když  už tedy  nejspíše  Putlerovi  zločinci  nejspíš  tisknou  falešné dolary,  eura, libry, švýcarské  frantíky  a další  kolektivně  západní  měny, protože  nic jiného než  padělky, díky  sankcím mít nemohou,  pak nerozumím  tomu,  jak platby  realizují  rychleji  než  my, kolektivní  Zápaďané!  Když  jsme  na hodili finanční  atomovku / že  Miloši Zemane/ a  odstřihli je  od SWIFTu!  Nevěřím, že  cestovat  s kufrem  hotovosti do Afriky  je  rychlejší  než poslat někam speciální dálnopisnou  zprávu…. Ale  třeba  jsem v bance  nedělal  dost  dlouho….

Kdo ovšem  dělá  perfektní vejvar  je  český  zbrojařský  král  Strnad a jeho CSG  Goup!  Ten  má  nevídané  hody! A ty  Fialovy a  fousovy  granáty,  které  jsou jeden  velký  šrot, podle  jeho tvrzení, tak to pro něj představuje  doslova  Klondyke  netušených rozměrů!!! Dokonce  takový, že  se  i Fiala  jeho Obludárium  bojí na něj uvalit  daň z nadměrných zisků!  na  rozdíl od ČEZu. Například. Ale  to je  jiný příběh. Nicméně  – ta muniční  iniciativa  dua  Fiala  -fous tak  to je opravdu  dobrý kino!  Za všechny  peníze! Naše  peníze!

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (47 votes, average: 2,70 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Už by tu válku měl někdo ukončit. Válčit do posledního ukrajince není dobrý nápad.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*