Generál: Pokud Rusko použije jaderné zbraně, NATO zničí ruské jednotky na Ukrajině
Sdílet článek:
Bývalý ředitel CIA generál David Petraeus se vyjádřil k reakci na možné použití jaderných zbraní na Ukrajině Ruskem. NATO by v tomto případě mělo zničit ruské jednotky na Ukrajině a ruskou flotilu.

Petraeus se v televizi vyjádřil k možnosti, že by Rusko nasadilo na Ukrajině jaderné zbraně, přičemž zdůraznil, že o možné americké odpovědi nehovořil s americkým bezpečnostním poradcem Jakem Sullivanem.„Čistě hypoteticky, mohli bychom odpovědět kolektivním úsilím pod vedením NATO, při němž by se odstranily všechny ruské konvenční síly, které vidíme a identifikujeme na bojišti na Ukrajině a také na Krymu, a každá loď v Černém moři,“ prohlásil Petraeus.Generál vysvětlil, že by Spojené státy zasáhly, i kdyby nešlo o přímý útok na členskou zemi Aliance, kdy se spouští článek 5 Washingtonské smlouvy o kolektivní obraně, neboť Ukrajina není součástí NATO.„Bylo by to tak strašné, že musí přijít odpověď – to nemůže zůstat bez odpovědi,“ uvedl generál ve výslužbě, který si na rozdíl od armádních činitelů v aktivní službě může dovolit vyjadřovat se o možných vojenských plánech veřejně.Zdůraznil, že v žádném případě netouží po jaderné konfrontaci: „Nechcete se opět dostat do jaderné eskalace. Ale musíte ukázat, že to není v žádném případě akceptovatelné.“

Poslední slova z odpovědi generála jsem podtrhl zcela záměrně. Pokud by totiž NATO provedlo to, o čem hovoří, ruská reakce by zřejmě znamenala nasazení strategických jaderných zbraní proti NATO a USA zvláště. I když si tedy generál „nepřeje jadernou eskalaci“, navrhuje něco, co by téměř stoprocentně k jaderné válce vedlo.

Existuje proto pouze jedna jediná cesta, jak se vyhnout další eskalaci války na Ukrajině. Zahájit vážné rozhovory mezi Ruskem a USA o způsobu řešení války na Ukrajině. Silných vyjádření na obou stranách již bylo dost. Pravděpodobnost nasazení ruských jaderných zbraní se zvyšuje v případě, že by došlo k rozsáhlému prolomení fronty ukrajinskými jednotkami ještě před nástupem nově mobilizovaných ruských vojáků na frontu. Ukrajinská armáda postoupila v charkovské oblasti a nyní podle posledních zpráv ukrajinské jednotky prolomily ruskou obranu u Chersonu. Právě jižní část Ruskem okupovaných a anektovaných území je pro Rusko strategicky důležitá. Zajištuje totiž pozemní přístup ke Krymu a Rusko by v případě hrozícího neúspěchu mohlo nasadit vše, co má k dispozici. Pokud by NATO reagovalo tak, jak navrhuje Petraeus, znamenalo by to světovou válku, nic jiného. Její následky by byly nepředstavitelné a odpovědnost za její propuknutí by sice mělo Rusko, ale válka Ruska s NATO by pro svět znamenala konec světa tak, jak ho známe dnes.

Pokud v politicích Západu a Ruska zbývá alespoň nějaký kus pudu sebezáchovy, mělo by se začít jednat okamžitě.

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

17 Comments

 1. Jasný důkaz, že je NATO útočný spolek, který s obranou nemá nic společného. Tak schválně, která členská země byla napadena? Žádná. Na kterou zemi NATO dopadají ruské rakety přes prostředníka? Na žádnou. Má některá země vojenskou dohodu s Ukrajinou, která by ospravedlnila dodávky zbraní s pomyslným nápisem “odpalte to za nás na Rusko”? Nemá. Když budeme na UKR dodávat nekončící zásoby zbraní, nevyhnutelně dojde na situaci, kdy už použití jaderných zbraní bude pro Rusko ta lepší nebo jediná možnost.

  Ano, jedna totalitní země napadla druhou, ale to není nic nového. USA napadly za posledních 20 let velký počet zemí a žádné sankce proti nim ani dodávky těžkých zbraní Talibanu schopných zasáhnout USA neprobíhaly. Když může jiné země svévolně napadat Amerika, tak proč ne ostatní?

 2. Okamžitě je vidět,že ideologická směna hlídá každý článek kdekoliv na netu,aby okamžitě napsala ten správný názor,který by chtěla mít v hlavách lidí EU.Toto se opakuje pořád dokola,že Amerika tam a tam a tam.Spravne,šla za svými cily ale územní nároky si dobyvačnou válkou nečinila.Navic zotrocenym národům pod Kadafim,Husajnem a jiným magorum dala šanci vzít svoji zemi do ruky otrokům.Jak toho využili vidíme.Zabijeji se v kmenových válkách .Možná by stačilo rozdat atomové zbraně všem zemím,a je po machrovani silnějšího nad slabším.

  • ” … ale územní nároky si dobyvačnou válkou nečinila.”
   Nebyl bych si tak jistý v případě Nového Mexika.
   Ostatně – co by si USA počaly s územím v Asii? Nebylo důležité území získat, ale odbojný stát roztřískat na kaši, aby se nemohl vzpamatovat … a uplatnit zbraně, které tak ochotně vyrobil vojensko-průmyslový komplex za peníze daňových poplatníků.

  • Tak to běžte říct rodinám těch desetitisíců padlých: neplačte, Amíci vám sice zničili co mohli, ukradli taky co mohli, ale nechtějí z vás udělat jednapadesátý stát. Volejte hurá!

   • To mu musíte vysvětlit co to vlastně ta torna je, oni tito magoři vše řeší podle Yankees válečných hrdinných her a filmů, ovšem skutečnost je jiná kam přišli všude dostali po tlamě. Vždyť i obyčejní Vietnamci je vyhnali pomocí bambusu.

 3. Ruská federace nebude zničena.Nikdo nikdy neměl zájem a ani možnosti ji zničit.Proc taky?Západ s ní 30 let obchodoval a měl zájem dál obchodovat.Tisice firem tam byli a neměli strach .Paranoia cítit se pořád ohrožen šla pořád z jejich strany.Kazdy i teď vidí,že nikdo se nesnaží bombardovat Ruska mesta.To by byla sebevražda pro útočníka.Trefne to označila šla Pugačeva.Pro ILUZORNI cíle jdou vojáci na smrt.

 4. A mohla i komunistická ideologie,kdyby chtěla obchodovat,a ne zabíjet pro ILUZORNI představu ohrožení.Nikdo ji nelikviduje.Likviduje se sama.

 5. RF bude západu závidět za pár let stejně jak záviděl a padnul SSSR.Ukrajina bude výkladní skříní blahobytu a RF prosebnickek Číny,a pašovani.Historie se opakuje.

 6. Správná jste okamžitě pomohl svým ideologickým kamarádum a přispěchal na pomoc.Tak za pár roků se tu sejdem a pokecáme jak se vede.To bude ta pravda,zatím je to pouze Vaše přání,že EU padne na hubu bez benzínové pumpy.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*