Globální elity směřují do Washingtonu na zasedání Bilderbergu
Sdílet článek:

Globální elity zastupující business, politiku, mamuty sociálních sítí, média a akademiky jsou teď ve Washingtonu DC, na 68. výročním zasedání Skupiny Bilderberg.

 

Mezi 120 letos pozvanými veřejně potvrzenými Biderbergem jsou CEO Pficerzu Albert Bourla, Henry Kissinger, bývalý šéf CIA David Petraeus, bývalý CEO Googlu Eric Schmidt, senátorka Kyrsten Sinema (D-AZ) a ředitel CIA William J. Burns.

Přítomen je i britský poslanec parlamentu a předseda Komise zahraničních záležitostí Dolní sněmovny Tom Tugendhat.

Také místopředsedkyně kanadské vlády Chrystia Freeland a místopředseda investičního fondu Bookfield Asset Management, který také v letech 2008 až 2013 sloužil jako guvernér kanadské centrální banky a mezi lety 2013 až 2020 britské centrální banky.

File/ Protestující dává na vědomí svůj názor před Hotelem Taschenbergpalais Kenpinski-Dresden, při konferenci Skupiny Bilderberg roku 2016, 10. června 2016 v německých Drážďanech. (Chad Buchanan/Getty Images)

Na tuto konferenci, kterou původně začala holandská královská rodina roku 1954, se pohlíží jako na zosnovatele spolčení počínaje dohodami o volném obchodu jako NAFTA až po vytvoření Evropské unie, jak o tom referuje Fox Metro. Klíčovými tématy potvrzenými pro diskusi ve Washingtonu jsou:

 • Přestavba geopolitiky
 • Výzvy pro NATO
 • Čína
 • Přestavba indo-pacifické oblasti
 • Technická konkurence mezi Čínou a USA
 • Rusko
 • Kontinuita vlády a ekonomiky
 • Rozvrat globálního finančního systému
 • Dezinformace
 • Energetická bezpečnost a udržitelnost
 • Post-pandemické zdravotnictví
 • Tříštění demokratických společností
 • Obchod a de-globalizace
 • Ukrajina

Asi dvě třetiny účastníků přichází z Evropy a zbytek ze Severní Ameriky; zhruba čtvrtila je z politiky a vlády a zbytek z ostatních oborů. Tato skupina sama sebe a své aktivity popisuje tudíž:

Zasedání Bilderbergu je fórum k neformální diskusi o hlavních problémech. Zasedání se vede podle Pravidel Chatham House, která stanovují, že účastníci mohou získané informace volně používat, ale vyzradit se nesmí identita ani aktivita mluvčích ani žádných účastníků.

Díky soukromé povaze shromáždění se účastníci zapojují jako soukromé osoby, místo aby se oficiálně účastnili ze své funkce, a nejsou tudíž vázáni konvencemi svého úřadu nebo předem dohodnutými postoji. Když je to tak, mohou využít času, aby naslouchali, co se uvnitř děje, reagovali na to a shromažďovali se. Nevzniká z toho žádná podrobná agenda, nenavrhuje se žádné usnesení, neprobíhá žádné hlasování a nevydává se žádné politické prohlášení.

Skupina Bidlerberg se původně sešla roku 1954, kdy Evropa hledala, jak se přebudovat, aby vyrostla z ruin po Druhé světové válce.

Tato akce organizovaná pod vedením holandského prince Bernharda byla poprvé vedena v Bilderbergu v hotelu Oosterbeek.

Známý seznam minulých účastníků je rozsáhlý. Mnoho z nich se hned po tom stalo národními vůdci: Angela Merkel se zúčastnila roku 2005 jen pár měsíců před nástupem do funkce německé kancléřky, zatímco Bill Clinton se zúčastnil roku 1991, kdy byl ještě guvernérem Arkansasu, hlásí Washington Post:

File/ Prezident Světové banky Paul Wofowitz a neidentifikovaná žena na výletu přes Bospor do Istanbulu 02. června 2007 po zasedání skupiny Bilderberg. (STR/AFP via Getty Images)

File/ Na transparentu protestujících se píše, „Zastavte Nový světový řád,“ u dějiště konference Skupiny Bilderberg 2016 dne 12. června 2016 v německých Drážďanech. (Chad Buchanan/Getty Images)

Letos se účastní holandský ministerský předseda Mark Rutte.

Každý, kdo si dělá naději na každodenní referování z tamních akcí, bude zklamán.

Tato skupina nezveřejňuje žádná oznámení nebo souhrny z vedených diskusí. Žurnalisté o této akci nesmí referovat, i když se toho někteří účastní.

Letos ta akce začala ve čtvrtek a skončí v neděli.

 

SIMON KENT

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*