Glosa MM: Korespondence s Českou televizí
Sdílet článek:

MIROSLAV MACEK

Bývalý slovenský ministr obrany Jaroslav Naď bude pracovat jako poradce české ministryně obrany Jany Černochové.
Předpokládám, že zadarmo, protože přece šetříme.

Pohled z druhé strany:
Přinese izraelské společnosti další a další zabíjení Palestinců větší bezpečnost?
Marwan Bishara, analytik Al Jazeera 24. X. 2023

Třetí týden izraelských bojů v Gaze přinesl smrt více než 5000 Palestinců, zranění tisíců dalších a útěk více než milionu obyvatel. Navzdory volání z různých částí světa po příměří se zdá, že utrpení dvou milionů obyvatel Gazy ještě zdaleka nekončí.
Po dlouhodobé dehumanizaci Palestinců je izraelská společnost plná vzteku a pomsty za zabití izraelských civilistů bojovníky Hamasu 7. října.
Tato slepá nenávist se nyní proměnila v genocidu, živenou narcisismem a extrémismem jednoho jediného člověka, Benjamina Netanjahua, patologického lháře s dvojí tváří, který je ochoten učinit cokoli, jen aby se udržel u moci.
Netanjahuova arogance, koruptivnost a bezcitnost zapříčinily politické a vojenské selhání, které vedlo k útoku 7. října. Domníval se, že může přetvořit historickou Palestinu ve Velký Izrael tím, že trvale okupuje palestinská území a miliony Palestinců uzavře do bantistanu v Gaze, aniž by nastala nějaká odezva.
7. října jej jeho arogance konečně dostihla a změnila se ve stupiditu. Pýcha se proměnila v ponížení, fiasko v tragikomedii, nebo, jak říkají Izraelci arabsky, „fashla“ (selhání) ve „fadiha“ (skandál).
A zatímco izraelská armáda a rozvědka přiznaly svoji odpovědnost za selhání předejít útoku, Netanjahu opakovaně odmítl převzít odpovědnost, ač jej z této izraelské tragedie viní většina obyvatel.
Namísto rezignace se tento bezestoudný premiér rozhodl být válečným vůdcem a rozpoutat sadistickou válku bez jasné strategie a jejího zakončení.
K této genocidní ofenzivě je Netanjahu naváděn a podporován svými dřívějšími západními odpůrci, kteří ještě nedávno vyjadřovali obavy z jeho plánů na podkopání izraelské soudní moci, aby se spoluprací s fanatiky vyhnul kriminálu.
V prvé řadě a především je to americký prezident Joe Biden, který od více než ročního tupení Netanjahua přešel k jeho objímání a ochraně, a to jak před Izraelci, tak před Araby.
Biden se připojil k Netanjahuově genocidní válce v Gaze nabídkou amerických zbraní, taktické spolupráce při pouličních bojích a diplomatickým vlivem. Poslal též dvě letadlové lodě do východního Středomoří, aby chránily Izrael a odstrašily Irán od zasahování do konfliktu.
Stejně tak evropští lídři, kteří se déle než rok tvářili na Netanjahua velice chladně, nyní dávají okatě najevo svoji podprou jeho vládě a jeho válce v Gaze. Odmítají prosazovat příměří a trvale ospravedlňují izraelské válečné zločiny „právem na sebeobranu“.
Západní loutky milují připomínat mazinárodní právo, když jde o právo Izraele na sebeobranu, ale nikdy jej nepřipomínaly během dekády trvající brutální okupace schvalované západními státy. Podle nich není mezinárodním právem bránit se svým mučitelům, kteří okupují palestinská území a nutí Palestince žít v apartheidu v izraelském rasistickém systému. Současná genocidní válka vedená premiérem a podporovaná Západem, není sebeobranná, ale sebedestruktivní. Izrael totiž falešně věří, že bezpečnosti lze dosáhnout mečem.
Cožpak zabití více Palestinců přinese izraelské společnosti větší bezpečnost? To se nikdy nestane.
Hermetická blokáda Gazy a trvalé bombardování, které má připravit cestu k pozemní invazi, může vést k nebezpečné regionální odezvě. Tato genocidní válka může, jak se mnozí obávají, vtáhnout USA do 3. světové války.
Senzační a falešné srovnávání útoku Hamasu na Izrael s útokem Al Kajdy na USA v roce 2001 nepomůže. „Válka proti teroru“, kterou tehdy Američané rozpoutali, stála životy více Američanů, než kolik jich zahynulo 11. září a životy stovek tisíc převážně muslimských obětí. Zasila též chaos a způsobila v posledním dvacetiletí další války.
„Válka proti teroru“ dokazuje, že válečné zločiny, použití kolektivní viny a další porušování mezinárodního práva nevykoření extrémismus, ale jen přidávají další palivo dalšímu cyklickému násilí, jak zdůraznil zvláštní zpravodaj OSN Fionnuala Ni Aolain během zasedání zaměřeného na izraelskou válku v Gaze.
Když Izrael páchá další válečné zločiny v Gaze, měl by velmi dobře vědět, co jim jejich kolonialismus a okupace přinese. Setrvalé izraelské násilí, rasismus a zabíjení Palestinců vytvoří jen další podmínky pro ještě větší nestabilitu, extrémismus a násilí v celé oblasti.
Genocidní válka v Gaze nepřinese mír a klid izraelské společnosti, ani jejím západním podporovatelům.

Zajímavou korespondenci s Českou televizí mi poslal čtenář glos T. M. M.:
Vážení,
v neděli večer byl na ČT2 dlouhý rozhovor s polskou režisérkou Agnieszkou Holland. Byl z její strany plný ušlechtilých výroků, jak by politici měli cítit odpovědnost za pravdivost a důsledky svých vyřčených slov a jak pravda vždy nakonec zvítězí. A současně tato obdivovatelka pravdy konstatovala, že ta politická strana, která ji (údajně) tak hrubě napadla za její protipolské postoje (myšleno PIS), právě prohrála v Polsku volby (sic!). A že sice ještě bude cca 2 měsíce u moci, protože prezident “je na její straně”, ale potom už přijde ta správná pravda.
Taková maličkost: PIS tyto volby vyhrála. Že možná nesestaví vládu, nemění nic na tom, že získala největší podporu obyvatel v demokratických volbách. Takže informace režisérky, že PIS prohrála volby je nehorázná lež a patrně z její strany záměrná manipulace. Dezinformace?
Daleko horší ale je, že moderátorka ČT 2 vůbec nereagovala. To je trestuhodné. Buď redaktorka mentálně na svoji práci nestačí nebo se na této manipulaci záměrně podílí. Nevím co je horší varianta.
A za takovou kvalitu veřejnoprávní “služby” máme platit měsíční poplatky?

Vážený pane M…,
jak je možné odvodit z uvedeného vyjádření, sama režisérka si z osobních důvodů, přesvědčení patrně přeje, aby Polsko nevedla doposud vládnoucí strana PiS, která volby do polského Sejmu skutečně vyhrála. A proto ona sama zřejmě věří, že povolební vyjednávání bude probíhat podle možného scénáře, se kterým pracují i někteří politici a odborníci, a to že sestavením vlády bude pověřena druhá nejsilnější strana Občanská koalice s pomocí dalších dvou stran, které získaly nadpoloviční většinu v dolní komoře a také v Senátu. Vyjádřit svůj názor a přání v tomto ohledu bylo právem pozvané režisérky a ze strany redaktorky, která si je dobře vědoma aktuální situace v polské politické otázce, nebyl žádný důvod reagovat.
Samotným volbám v Polsku a povolebnímu dění tamtéž se zpravodajský kanál České televize intenzivně stále věnuje, a to jak ve svém vysílání, tak prostřednictvím webu ČT24. Diváci tak mají pravidelný přísun aktuálních informací.

Dobrý den,
absolutně s Vámi nesouhlasím. Tvrzení že nějaká strana vyhrála volby je jednoznačné, explicitní a nelze ho nijak relativizovat. Také to má nulovou souvislost s volebními preferencemi paní režisérky, paní redaktorky či vaší televize. Ani s přáními zmíněných.
Vy mi vlastně píšete: protože paní režisérka a také paní redaktorka očekávají, že vítězná strana patrně nesloží vládní většinu, je klidně možné ještě předtím na obrazovkách ČT sdělovat, že vítězná strana volby prohrála.
Volby lze jen vyhrát nebo prohrát. To jsou dva póly významově i reálně otočené a 180 st.
Vy obhajujete, že Vaše redaktorka dovolí na obrazovce vyslovit jasnou lež a že pro ni máte pochopení a že na tu lež není třeba reagovat. Pak jste stejní lháři a manipulátoři jako ta paní režisérka.

MACEK Miroslav

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,65 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*