Glosa MM: Prioritou pro ruskou vládu se stala logistika budoucích asijských trhů
Sdílet článek:

Ekonom Lukáš Kovanda:
„Říjnová inflace v Česku opět takřka všechny zaskočila. Tentokrát ovšem tím, jak je nízká. Vykázala v meziročním vyjádření nárůst pouze o 15,1 procenta. Přitom analytici ve střední hodnotě svých odhadů počítali s údajem 17,9 procenta. Česká národní banka pak počítala s hodnotou 17,4 procenta.“
Rozdíl výsledku oproti odhadům je podle něj dán metodikou, kterou statistici zvolili, ti do výpočtu zahrnuli i vládní podpory u energií v podobě odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje a úsporný tarif.
„Takže v říjnu díky zavedení obou opatření statisticky poklesla cena elektřiny meziročně o zhruba 38 procent, nebýt toho, tak by její cena rostla o přibližně 35 procent,“ upozornil ekonom s tím, že bez tohoto by celková inflace činila 18,6 procenta.

Trojice čínských kosmonautů v neděli na vesmírné stanici Tchien-kung (Nebeský palác) začala s vykládkou nákladní lodi Tchien-čou (Nebeská loď), která u ní úspěšně zakotvila. Loď s šesti tunami nákladu odstartovala na oběžnou dráhu v sobotu z kosmodromu Wen-čchang na tropickém ostrově Chaj-nan, přičemž se jí podařilo připojit se ke staničnímu modulu jen za 127 minut dlouhou cestu, cituje agentura AP čínské úřady. Padl tak rekord Sojuzu MS-17 z října 2020, který byl 3 hodiny, 3 minuty a 43 sekund,
Nákladní loď vyrazila k vesmírné stanici 12 dní poté, co se k ní připojil poslední modul. Skončilo tím budování stanice, která vzniká bez pomoci jiných států.
Čína se nepodílí na projektu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) kvůli nesouhlasu USA.

Štěpán Kotrba:
Prioritou pro ruskou vládu se stala logistika budoucích asijských trhů. Dopravní koridory pro velkokapacitní železniční a námořní dopravu. Budují se nová překladiště, LNG terminály, opravují se železniční mosty. Otázkou je kompletní přebudování Transmongolské a Transsibiřské magistrály na dvoukolejnou trať, nejlépe i s úzkorozchodnou kolejí. Indie se nebude ptát po LGBT právech, Mongolsko a Čína také ne. Síla Sibiře 1 už dodává Číně z pole Čajandin a Kovykta první miliony metrů kubických plynu (plánovaný objem je do Číny 38 miliard metrů krychlových plynu ročně, podle smlouvy na třicet let za cenu 350 dolarů, celková kapacita je ovšem 61 miliard metrů krychlových plynu ročně), projektuje se a staví se Síla Sibiře 2. Staví se propojka mezi nalezišti na severu Ruska a trasou Síla Sibiře – přepojovací trubka z Proskokovo – Krasnojarsk – Nižnaja Pojma – Balagansk na připojení pole Urengoj prostřednictvím Západní Sibiře. I kdyby výstavba těchto tras trvala deset let, ty miliardy investic ukazují dlouhodobou strategii Ruska jednoznačně. Evropa na té mapě zájmů už není. Zůstalo tam pouze Turecko, kterému Putin nabídl vytvoření energetického hubu pro Evropu, až se v Bruselu umoudří.

 

MACEK Miroslav

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

8 Comments

  • To by jste mel radost co?Bezte radsi na prochazku a budte rad,ze to je pouze Vase skodolibe prani a sen.

 1. Nevím proč se nad tím pozastavují státy, jenž se chtějí od Ruského plynu a ropy “osvobodit”. To přece muselo být každému jasné jak to dopadne, Jen idioti jako je nynější česká vláda, která si představovala jak Rusko poleze po kolenou a bude je prosit, si stále neumí představit ten dopad na ekonomiku. Jóó kdo chce kam pomožme mu tam, že Fialový hnuse.

 2. Pane ale RF nemusi pred nikym lezt na kolenou.Staci kdyz bude obchodovat jak obchodovala a lidsky zivot ma pro ne vetsi cenu nez automobil po mrtvych obcanech,ktere posila dobyvat cizi uzemi a zabijet lidi,krast cizi uzemi a tvrdit ze nema hranice.Pak by se ti jejich vojaci mohli zastavit treba pred Vasim barakem a rict Vam ze uz tam nemate co delat.

 3. Východní ekonomické společenství BRICS, tak o něj má zájem skoro deset nových zájemců….Argentina, Turecko, Egypt,Emiráty,Alžír, Irán, Thajsko, Senegal, Nigerie, Nikaragua….,dobrý co?

  Když se dají dokupy, budou dělat větší polovinu světovýho HDP….,a Evropa půjde zvolna do kopru…,z čehož radost nemám, ale naše tupé vedení tomu fandí….

  • Nejak mi unika,proc by vyspele ekonomiky EU meli mit obavy,ze nebudou konkurenceschopne s uskupenim BRICS.Zase nejake straseni?

 4. Eurounijní soudruzi (s Fialovým bratrstvem včetně) se nechali Američany vlákat do válečného dobrodružství s Ruskem. A výsledek? Bezprecedentní snižování životní úrovně, totální závislost na předražených amerických surovinách, rozpad tržního hospodářství, ztráta ekonomické konkurenceschopnosti. Na druhé straně si naši američtí “přátelé” na válce mastí kapsy. A ať se nikdo neopovažuje blábolit něco o nějakém boji dobra se zlem! Mezi Ruskem a Ukrajinou nebyl před válkou v otázce dodržování lidských práv žádný rozdíl, jenom Ukrajina byla podstatně zkorumpovanější.

 5. Jak to ti Americani delaji,ze podle zdejsich vojenskych strategu pry utoci na Rusko a dalkovym ovladacem od televize ovladaji 40 milionovou Ukrajinu aby za ni vedla valku proti RF.Scifi budoucnosti?No a pak uz klasika straseni- rozpad EU,bida,hlad,vsi,rozpad vsehomozneho na zapade,prohnily zapad.atd,atd,atd.Jak kolovratek porad dokola.Pritom je situace naprosto jasna 134 statum sveta.RF napadla suverenni stat,okupuje jeho uzemi,zabiji lidi a nici naprosto barbarskym zpusobem zivotni infrastrukturu milionu lidi.No,ale to je zrejme nepodstatny detail,ktery nestoji ani za zminku.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*