Solidární až k sebezničení?
Sdílet článek:
.

.
Díky nouzovému stavu vláda užívá veřejných prostředků takřka bez kontroly ve prospěch Ukrajinců, ale zároveň tím zastírá svou absolutní neschopnost řešit naléhavé problémy českých občanů. V tuto chvíli jsou náklady vynaložené na integraci Ukrajinců kolem 54 miliard korun a ještě porostou. Současná vláda schválila zvýšení rozpočtu ministerstva školství o 5,2 miliardy korun na začlenění nových ukrajinských žáků a studentů od mateřských škol až po střední školy. 6. dubna vláda v utajeném režimu rozhodla o uvolnění dalších 4,6 miliardy korun z vládní rozpočtové rezervy pro účely zvládnutí uprchlické krize z Ukrajiny. Například 1,4 miliardy má ministerstvo školství využít na adaptační aktivity. Vnitro zase může použít až 350 milionů na podporu integrace a adaptace cizinců na lokální úrovni. Úřad vlády má dalších 100 milionů korun na vytvoření a realizaci komunikační strategie pro řešení pomoci občanům Ukrajiny. Ministerstvo pro místní rozvoj našlo 900 mil. Kč na úpravu bytů pro válečné utečence z Ukrajiny. Letošní rozpočet fondu na podporu bydlení mladých rodin byl pouze 750 mil. korun a už je vyčerpán. Když zdravotně postižení chtěli prostředky na bezbariérové byty, nenašla se ani koruna.
.
Je třeba si položit zásadní otázku. Je to dobře, že se snažíme přímo integrovat statisíce Ukrajinců, místo standardního postupu, kdy se na hranicích států budují tábory pro válečné utečence? Tyto tábory mají řadu výhod, protože se ví, jaké osoby jsou ubytovány, jsou jim poskytovány základní potřeby a oni sami si uvědomují, že po ukončení bojů by se měli navrátit domů a pomoci při rekonstrukci země. Přístup vlády k přijetí Ukrajinců na naše území má řadu rizik a podle mého názoru také mnoho negativních jevů.
.
Rozmáhá se zdravotnická turistika, kdy lidé k nám z Ukrajiny jezdí opakovaně za léčbou, protože zdravotní péče v jejich zemi není bezplatná a je méně kvalitní. Četné je zneužívání jednorázové měsíční pomoci ve výši 5000,- Kč tak, že někteří z Ukrajinců opakovaně pendlují mezi Ukrajinou a námi, aby získali dávku vícekrát. Při ubytování v soukromí se mohou utečenci registrovat až po měsíci, takže ani nevíme, kdo se pohybuje na našem území. Přitom jsme v tzv. „schengenu“, zóně volného pohybu, ale jen pro jeho členy.
.
30. března 2022 se sešel sněmovní Výbor pro zdravotnictví. To, co na něm zaznělo o ukrajinských migrantech, by mělo každého občana ČR zajímat. Viz . Nejde vůbec o peníze, ale je tu zásadní problém kapacitních možností našeho zdravotnictví.
.
Udržitelnost stávající dostupnosti a kvality zdravotnictví v Česku v době, kdy do systému přibyly v několika týdnech statisíce nových pojištěnců, řešili zástupci rezortu zdravotnictví i na evropské Radě ministrů zdravotnictví. Na ní polské zastoupení navrhlo vytvoření zvláštního fondu EU, ze kterého by se financovala zdravotní péče poskytovaná ukrajinským běžencům v hostitelských zemích. (Zdroj: Zdravézprávy.cz). Dobře, možná že vyžebráme od EU nějaké další peníze. Nejde ale jen o peníze, jde především o to, že kapacity lékařské péče jsou nějak nastaveny. Máme jen určitý počet lůžek, jen určitý počet ambulancí, jen určitý počet praktických lékařů. Systém nemůže přijmout další a další pacienty, kterým se navíc poskytuje i mimořádně nákladná a složitá péče.
.
Na jednání zdravotnického výboru potvrdil náměstek ministra zdravotnictví, že mezi uprchlíky jsou i závažně nemocní lidé s potřebou nákladné péče. Často pak péče, která by jim byla i za normálních okolností nedostupná. Jmenovitě jde o moderní léčiva na onkologická onemocnění, cystickou fibrózu a další, často i vzácná onemocnění. Rozhodnutím, že financujeme Ukrajincům prakticky cokoliv, s čím si přijdou k lékaři stěžovat, jsme roztočili spirálu, ze které se budeme těžko dostávat. I na jednání Výboru pro zdravotnictví v Poslanecké sněmovně se dokonce přiznalo, že migranti systém už teď zneužívají a dali se na zdravotní turistiku.
.
V médiích je nám však ukazován zcela jiný obrázek. Nedávno jsem sledoval reportáž o mamince z Ukrajiny, která přijela s dítětem s cystickou fibrózou. To je těžké onemocnění plic s nutností trvalé léčby. Ujala se jí naše nezisková organizace a zajistila plnou léčbu. Při rozhovoru paní uvedla, že shání bydlení a chce zůstat u nás, protože takovou bezplatnou zdravotní péči by pro svoje dítě doma nikdy neměla. Lidsky to je ohromný příběh a je pochopitelné a správné, že jim bylo pomoženo. Ovšem politici, kteří jsou zvoleni, musí mít určitý nadhled a odpovědnost a musí vědět, že takovou péči nejsme schopni zajistit všem našim občanům, a ještě všem imigrantům z Ukrajiny. Tady naši politici zcela selhávají, věci neřeší a asi si říkají „ono to nějak dopadne“. Ano, určitě „to nějak dopadne“, ale co potom.
.
Obdobně lze uvést, že kapacitně nejsme schopni zajistit potřebné sociální služby. Bohužel, jak jsem na konkrétních příkladech zjistil, a pracovníci krajů mi to potvrdili, jsou volné kapacity, především v domovech pro seniory, poskytovány přednostně občanům z Ukrajiny. Je to smutné, protože jsou pořadníky, kdy naši senioři čekají na uvolněná místa mnoho let. „Musí vzniknout úplně nové kapacity pro tyto lidi, kteří sem přicházejí. Není možné, abychom služby, které máme a kterých je dlouhodobě nedostatek pro lidi, kteří v Praze žijí, tak abychom je začali poskytovat jiné skupině,“ uvedla radní pro sociální věci MHMP. (Zdroj: Zdravézprávy.cz).
.
Skutečně máme povinnost budovat „nové kapacity“ pro přistěhovalce?
.
Ve vynucené solidaritě vidím vážný problém. Měli bychom vědět, jaké to všechno bude mít dopady na deset milionů Čechů. Nespasíme celý svět a nemůžeme trpět s každým utrpením. Postupujeme stejně, jako paní Angela Merkelová v roce 2015, kdy prakticky bez kontroly přijala více než milion uprchlíku z Blízkého východu, což jí bylo později velmi vyčítáno a západní Evropě tato vstřícnost přinesla a přináší mnoho problémů. Standardem je, že váleční utečenci jsou shromažďováni v utečeneckých táborech s tím, že se předpokládá, že po ukončení bojů se větší část vrátí zpět do své země.
.
Utečenecké tábory nepovažuji za nic špatného. Mimochodem, naši lidé při emigracích v letech 1938-39, v roce 1948 a v roce 1968 museli také projít emigrantskými tábory, a to tehdy bylo zřejmé, že tito lidé zůstanou v cizích zemích mnoho let. Pokud naše politická reprezentace chce, aby většina utečenců z Ukrajiny zůstala u nás, měla to jasně říci, ale také by měla férově uvést dopady na občany naší země. Nepovažoval bych to však za správný krok. Po válce bude Ukrajina potřebovat všechny své občany k rekonstrukci země, protože současná diaspora je tak obrovská, že se postupně může stát, že Ukrajina bude vylidněnou, zbídačelou zemí, ze které všichni utíkají.
.
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

24 Comments

 1. otřesný článek…
  Někteří Čecháčci snad už těm nebohým Ukrajincům závidí i tu válku…
  Ty peníze nedáváme Ukrajině či Ukrajincům ale dáváme je sami sobě.
  Protože v pozici Ukrajinců se rychle můžeme ocitnout i my, až na naše domy budou dopadat ruské rakety až ta ruská zvěř bude znásilňovat naše děti a ženy až Rusové budou vraždit naše civilisty, tak co potom kdo nám pomůže…
  My teď pomáháme, příště zase bude pomoc poskytnuta nám samotným.

  Ale takové názory s prominutím pitomců, jsou díky Bohu v menšině.
  Dle průzkumů veřejného mínění, 90 % Čechů souhlasí s pomocí pro Ukrajince a Ukrajinu,
  logicky… protože v pozici Ukrajiny se za rok může ocitnout naše republika.

  Tím, že pomáháme Ukrajině, tak pomáháme především sami sobě, našim lidem, našemu národu, je morální povinností každého člověka pomoci válečným uprchlíkům.
  Nejsme hyeny ,tedy 90 % z nás.

  • Komentář od maly.velky mě zcela mimořádně rozzuřil.
   Já jsem lékař, kromě jiného pečuji i o naše lidi v domově pro seniory.
   Do toho přilezou na ambulanci zmalované Ukrajinky, že je bolí hlava (případně záda, atd.) už tak přibližně 3 roky.
   No a tak je posílám do …… lékárny, ať si koupí Paralen a hlásí se u svého felčara v Užhorodu.
   Škoda, že neznám maly.velky osobně, zprostředkoval bych mu doporučení do Užhorodu taky až dostane raka a začne se u doprošovat léčby.

  • Parazite, to Ti není hanba, jakožto příživníkovi z neziskovky, obhajovatrozhazování peněz nás, poctivě pracujících? Táhni zpátky do maringotky!

   • Nedělejte ze sebe chudáčky.
    Česká republika je bohatý stát, takovou pomoc si můžeme dovolit a naše pokladna to ani nepozná.
    Beztak většina Čechů doma parkuje Mercedes, na večeře chodí do restaurace kde hlavní chod stojí 600 korun, v létě jezdí k moři a v zimě do Alp.
    Máme se nejlépe v historii, tak proč bychom nemohli pustit nějaký ten chlup, navíc za takovéto výjimečné situace.

    Jsme sebevědomý a bohatý stát a podle toho se také chováme, můžeme si dovolit rozhazovat peníze na všechny strany, protože na to zkrátka máme.
    Už nejsme tím chudým a šedivým bolševickým státečkem.

    Nyní jsme díky demokracii bohatá a prosperují republika.
    A to že Vy jste jakási držgršle, na tom nic nezmění.

    • No ale Vy asi moc bohatý nebudete, jinak byste sem nepsal takové ptákoviny.
     Jak psal výše Kadel, tipuju Vás na absolventa gender studies parazitujícího v neziskovce.

    • Ne často se vidí tak velký, jako maly.velky …
     Ale budiž, máte právo na svůj názor. Jen tyhle výměšky nevnucujte jiným.

 2. K uvedenému dodám dvě věci:

  1) Utečenecké tábory. Mnoho mých kamarádů jimi za bolševika prošlo (např. klasickým Traiskirchenem) a to to nebyli žádná spodina, ale prakticky všechno civilizovaní, inteligentní a pracovití lidé, dobře znalí němčiny. Přesto nepyskovali, naopak, byli za tábor vděční a jakoukoli pomoc (tehdy) Rakušáků brali se vděčností, mikoli jako vynucenou samozřejmost. Ale jak říkám, šlo většinou o civilizované a inteligentní lidi, kterým prostě jenom nekonvenoval bolševický režim. Tedy ne to, co nám sem teče teď.

  ad 2) Vynucená solidarita. Když si to tak spočítám, tak už jsem, stejně, jako jakýkoli jiný občan ČR, včetně kojenců a starců, nedobrovolně přispěl na Ukrainiádu poctivými deseti tisíci korunami – a nikdo se mne neptal, jestli s tím souhlasím, nebo ne. Prostě je ukradli z mých daní, kterými živím státní rozpočet. Mimo jiné i sociál a zdravotní. Takže, milí Ukrajinci – ode mne dobrovolně už ani vorla. Naše asociální vláda už mne ve Vašem jméně okradla dost. A chystá se okrást ještě více. To budu radši dál pomáhat kamarádce samoživitelce … Češce.

 3. Komentář od maly.velky mě zcela mimořádně rozzuřil.
  Já jsem lékař, kromě jiného pečuji i o naše lidi v domově pro seniory.
  Do toho přilezou na ambulanci zmalované Ukrajinky, že je bolí hlava (případně záda, atd.) už tak přibližně 3 roky.
  No a tak je posílám do …… lékárny, ať si koupí Paralen a hlásí se u svého felčara v Užhorodu.
  Škoda, že neznám maly.velky osobně, zprostředkoval bych mu doporučení do Užhorodu taky až dostane raka a začne se u doprošovat léčby.

  • To byl taky jeho účel.

   Lidé tohoto typu sem chodí “služebně”. Aby co nejvíc zdejších čtenářů a diskutérů nas…tolicovali. Když čert nemůže uškodit, alespoň zasmradí.

 4. “My teď pomáháme, příště zase bude pomoc poskytnuta nám samotným.”
  No, nebude. Leda se nám vysmějí, jak jsme se nechali našimi zkur… papaláši okrást.
  Pomáhá nám snad někdo, když už se lidé kvůli ceně benzínu nemohou dostat do práce? Když už si nemohou dovolit běžné potraviny?

  • Kdo si u nás nemůže dovolit běžné potraviny ? Nešiřte bludy, nejsme Kuba nebo Venezuela… já chodím nakupovat celkem dost často, zvláště nyní pro ukrajinské uprchlíky.
   A všude vidím Čecháčky s plnými košíky dost drahých potravin včetně piva , chlastu, sektu a já nevím čeho ještě…
   Já zde vidím pouze blahobyt pane kolego.

   • Asi chodíte do jiného hytlermarketu. Přiznávám ovšem, že jsem viděl v Lídlu ženské s nákupama, které by mohly uživit menší vesnici na týden a vrtalo mi to hlavou. Ale asi mají barák na hypotéku a Mercedes na leasing, takže počítám,
    že se brzy přiřadí k 800 000 lidí v exekuci – což je de facto každý desátý ksicht na ulici.
    Na druhé straně v domově pro seniory lidi odmítají některé léky, protože nemají na doplatky a jídelníček se už také mění na UHO (univerzální hnědá omáčka a knedlík). To ovšem neziskovky nezajímá – radši rvou peníze do ukrocikánů (viděl jsem situaci v Brně před nádražím osobně).

   • Takže Vy chodíte nakupovat pro Ukrajince, hmm…
    Vsadím se, že nikoliv za vlastní peníze.

    • Samozřejmě, že ne za svoje.
     Za naše.
     Tenhle parazit je zaměstnancem neziskovky.
     No a z čeho žije neziskovka?
     Ze státního rozpočtu.
     Z čeho žije státní rozpočet?
     Z daní poctivě pracujících.
     Takže z čeho žije maly.velky?
     Z prachů, které nám stát tvrdě krade na parazity, jako je on.

     Že ho hanba rozporkou nefackuje.

   • Pozitivum je, že většina Čecháčků je v Praze, jinde jsou Češi.
    A Ukrajinci se taky hromadí v Praze.
    Na hrubý pytel hrubá záplata.

    • Nechci se nijak zastávat Pražáků (taky je nijak neobdivuju), ale největší swině v Praze jsou tradičně náplavy z Moravy, dominantně z Moravy Severní. Rodilí Pražáci taková howada většinou nejsou. Většinu k0k0tství do Prahy přitáhli právě tihle přivandrovalci. Oni snad mají v tom Šlonzu hnízdo, jinak to není možné.

 5. Newtonovy zákony – zákon akce a reakce:
  Čím víc nám budou Ukrajince vnucovat, tím více vybudí odpor proti nim.

  • … a o to jde, to jste si dosud nevšiml? Pokud má být rána mocná, musí se pod papiňákem topit řádně.

   A kovid už se okoukal a zprofanoval sám.

 6. Pane Kráso, ale co když chci být solidární s Ukrajinci a ne s vámi?
  Co když CHCI platit zdravotní péči Ukrajincům a NE VÁM.
  Myslíte si, že máte na MÉ peníze nějaký přednostní nárok?

1 Trackback / Pingback

 1. Solidární až k sebezničení? » Oral.sk - Porno Politika

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*