Petice s podpisy předána do Poslanecké sněmovny
Sdílet článek:

Ve čtvrtek 16. června jsme předali poslancům Petici proti omezování svobody slova na sociálních sítích, kterou podepsalo více než 25 tisíc občanů (více fotografií). Petici převzali poslankyně Nina Nováková (KDU-ČSL), místopředsedkyně petičního výboru, a poslanec Stanislav Berkovec (ANO), člen petičního výboru a předseda podvýboru pro média a svobodu slova. Oba přislíbili, že navrhnou projednání petice ve výborech Poslanecké sněmovny.

Signatáři naší petice požadují zahájení veřejné debaty o tom, jak zabránit omezování svobody projevu na sociálních sítích, které deformuje politickou soutěž a fungování demokratických procesů, a vytvoření parlamentní komise se zastoupením všech stran v PSP a odborníků z oblasti práva. Ta by se měla zabývat případy občanů i právnických osob, jejichž účty byly blokovány a příspěvky smazány.

Po globálních digitálních platformách žádají formou zákonné povinnosti ustanovení odpovědné osoby s působištěm v ČR a s přiměřenými rozhodovacími pravomocemi pro průběžné řešení případů, kde mohl být porušen zákon. Za své jednání musejí platformy nést odpovědnost stejně jako každý jiný podnikatel.

Mezi vybrané signatáře patří např. egyptolog Miroslav Bárta, filantrop Karel Janeček, publicista Jefim Fištejn, sociolog Jan Keller, spisovatelé Ondřej Neff a Ivan Kraus, režisér Igor Chaun, senátorka Jitka Chalánková, šéfredaktor Reflexu Marek Stoniš, herec Marek Vašut a spousta dalších osobností z různých oblastí veřejného života.

Na předání petice chceme brzy navázat předáním zdokumentovaných případů cenzurních zásahů vůči českým občanům na sociálních sítích, které prokazují, že sociální sítě porušují svoje vlastní pravidla. Tyto podklady poslouží našim zákonodárcům jako příklady demonstrující rostoucí fenomén omezující svobodu projevu v ČR – vedle přímých zásahů státu, kterých jsme byli v posledních měsících svědky.

 

SOSP

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*