Válka, výjimky a aktivisté
Sdílet článek:

Celá Evropa se bojí výpadku dodávek ruského plynu, snaží se na něm snižovat svou závislost. Je jasné, že minimálně v nejbližších letech budou dobré všechny energetické zdroje. Hned dvěma českým uhelným elektrárnám však paradoxně hrozí uzavření.

 

Jde o elektrárny Chvaletice a Počerady, obě ze skupiny Sev.en Energy. Elektrárny, stejně jako i ostatní uhelné zdroje, potřebují totiž výjimky na vypouštění větší množství rtuti a oxidů dusíku, než povolují evropské emisní limity. Dostaly ji. Aktivisté z Hnutí Duha, Greenpeace a spolku Zelená pro Pardubicko ale podaly kvůli jejich emisním výjimkám na obě zmíněné elektrárny žalobu. Výsledkem bylo, že Elektrárně Chvaletice Krajský soud v Ostravě tuto výjimku v březnu zrušil.

Nyní následují kasační stížnosti a záležitost se nejspíš potáhne. A to všechno v okamžiku, kdy může být elektřina velmi brzy extrémně žádaná. Proto i samotní aktivisté zařadili minimálně komunikační zpátečku. „Upozorňujeme, že pokud se prokáže nutnost dočasného provozu elektrárny kvůli výpadku ruského plynu, tak má ministerstvo možnost udělit kratší výjimku v souladu s rozsudkem soudu,“ řekl pro server Seznam Zprávy vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželuh.

Celá záležitost ukazuje, jak se u nás zvláštně hazarduje s energetickou bezpečností. Jako by teprve válka probudila celou řadu lidí z bohorovnosti. V minulých letech a měsících jsme byli svědky neustálých útoků na uhlí. Aktivisté, ale i mnozí politici se předháněli v termínech, kdy je nutné ukončit jeho těžbu i spalování. Jejich křik přehlušil varování odborníků, kteří upozorňovali, že je nejprve nutné mít za uhlí náhradu. Nemáme ji, ani zdaleka. A ještě pěkných pár let mít nebudeme. Tím spíše, že onou náhradou měl být ruský zemní plyn. Ještě nedávno většině politiků nevadilo, že se zvýšením jeho dovozu zvýší i závislost na Putinově režimu. Plyn, coby dočasné palivo, podporovali dokonce i ekologičtí aktivisté. Zřejmě jim přitom nevadilo, že při započítání fugitivních emisí je jeho zátěž pro klima s uhlím naprosto srovnatelná.

Zkrátka se vedla frontální válka s uhlím. Vedla se bezohledně a hloupě. Příkladem jsou emisní výjimky. Ty nejsou v evropské legislativě náhodou. Jsou tam proto, že nemá smysl vynakládat obrovské finanční částky kvůli marginálnímu snížení emisí. Jsou tam i proto, že zatím neexistují technologie, kterými lze snížit například emise rtuti. Aktivistům to ale bylo jedno. Vedla se válka proti uhlí. Vedla se do okamžiku, než Putin rozpoutal na Ukrajině válku skutečnou.

Najednou se všichni diví a začínají si uvědomovat, jak důležitá je energetická bezpečnost. Tedy většina, všichni určitě ne. Například hnutí Extinction Rebellion nezajímá vůbec nic, dokonce ani to, že při svých hloupých akcích zablokují sanitku.

Aktivisté se za to dočkali kritiky už i z vlastních řad. Novinářka a aktivistka Apolena Rychlíková o nich napsala na web ČRo Plus článek s titulkem: Klimatická krize je největším globálním ohrožením. Nevkusné aktivity českých Extinction Rebellion od ní pozornost odpoutávají.

Je to jakýsi závan zdravého rozumu. Aktivisté, ale především politici si zkrátka musejí umět srovnat priority. Dříve tomu tak bohužel nebylo. Hon za snižováním emisí, který byl ve skutečnosti spíše válkou proti uhlí, proto přinesl víc škody než užitku.

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

 1. cituji-Melissa Viviane Jefferson
  známá pod přezdívkou LIZZO, třiatřicetiletá americká rapperka, hip-hoperka, textařka a flétnistka,
  která se angažuje nejen v boji proti rasismu, za práva LGBT+ i +rozměrných jedinců, ale také v „boji za klima“
  a je mimo jiné populárním podporovatelem (nejen pátečních) klimatických stávek.

  Například na loňském podzimním Global Citizen Live Festival v newyorském Central parku
  vystoupila s proslovem začínajícím větami:
  „They want me to talk to y’all about climate change.
  But I feel like I don’t have to talk to you. We can see it.”
  (Chtějí, abych k vám všem promluvila o klimatické změně. Ale mám pocit, že vám nemusím nic říkat. Vidíme ji.)

  Na fotce dole vidíte Lizzo, kterak 11. dubna nastupuje do svého ‚soukromého tryskáče‘.
  Kam letěla, se nám nepodařilo zjistit, ale na žádnou hudební akci na podporu boje proti klimatu zřejmě ne,
  podle jejích oficiálních stránek ani podle podrobných přehledů pořadatelů Lizzo žádné takové vystoupení v dohledné době nechystá.

  Zde bit.ly/363CpdQ je video z téhle krátké vydařené promo akce, které sem raději dáváme jen jako odkaz,
  protože možná porušuje pravidla facebookové komunity zakazující sdílení citlivého, urážlivého a jinak závadného obsahu,
  na němž klimaticky uvědomělá Lizzo před nástupem do tryskáče vystupuje z krásného ‚tlustého‘ auta Cadillac Escalade verzi ESV.
  Jen nevíme, zda se jedná o třílitrový turbodieselový řadový šestiválec Duramax s výkonem 277 koní, nebo o výkonnější benzínový 6,2litrový V8 s desetistupňovou automatickou převodovkou. viz ona mluví za vše hle zde

  https://opu.peklo.biz/p/22/04/12/1649783575-6e085.png

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*