Glosa MM: Řítíme se k průšvihu, který bude mít ohromný dopad na všech úrovních
Sdílet článek:

Majitel firmy Kofola v rozhovoru na SeznamZprávy:
Firmě se náklady zvýšily o více než miliardu a úspory hledá, kde to jde. Akcionářům navrhla nižší dividendu, škrtá akvizice, investice i některé produkty. A došlo už i k propouštění. Sortiment třikrát zdražil a teď poroste cena znovu.
„Ani opakované zdražení nedokáže pokrýt obrovský nárůst cen energií a některých klíčových surovin,“ říká Samaras, podle kterého je teď na trhu nedostatek surovin od cukru přes CO2 až po kyselinu citronovou nebo třeba sklo. Jde o komplexní problém, kde jedna věc navazuje na druhou. Řítíme se k průšvihu, který bude mít ohromný dopad na všech úrovních, pokud ho nebude vláda správně řešit. Nejde jen o zastropování cen energií pro domácnosti, jde i o systematická řešení pro firmy, které všem těm lidem dávají práci,“ dodává Samaras s tím, že vláda o dopadech současné krize nemluví na rovinu.
A firmy podle něj zase mají strach mluvit o tom, že jim hrozí krach nebo že se kvůli drahým energiím a nedostatkovým surovinám dostávají do gigantických problémů. „Je tak velká autocenzura a obava z upřímnosti, až je to varující,“ říká Samaras.
Dodávám:
Bohužel ta poslední věta neplatí jen pro byznys.

Předseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) a šéf parlamentní opozice Friedrich Merz v pondělí večer přirovnal ukrajinské válečné běžence k sociálním turistům, když poukázal na skutečnost, že Ukrajinci nejdříve dostávali pomoc podle azylového zákona, ale od června mají nárok i na základní pojištění a sociální dávky v nezaměstnanosti.
“Zažíváme u uprchlíků sociální turistiku – do Německa, na Ukrajinu, do Německa, zpět na Ukrajinu,” řekl Merz v rozhovoru s televizí Bild.
V úterý se pod tlakem tvrdé kritiky za svá slova omluvil.
Dodávám:
Ano, v Evropě již vzniklo a neustále sílí toxické prostředí, kdy je třeba se za pravdu omlouvat, nechce-li být člověk (zatím jen) ukřičen.

To, že by se nakonec pod tlakem německé (evropské) veřejnosti spustil plynovod Nord Stream 2, by nejvíce vadilo:
1. Rusku
2. Ukrajině
3. USA
(Pro připomenutí: Prezident Joe Biden se v první polovině letošního února nechal při návštěvě německého kancléře Olafa Scholze v USA slyšet, že pokud Rusko napadne Ukrajinu, Spojené státy se postarají o to, aby Nord Streamem 2 plyn netekl.)

Ukrajinský prezident Zelenskyj prohlásil, že je v šoku z toho, že Izrael odmítá poskytnout Kyjevu protiraketový systém.

Al Jazzera k Valnému shromáždění OSN: Tucty světových lídrů, kteří tak rádi poslouchají sami sebe, proměnili debatu na vysoké úrovni na vzájemné osočování na úrovni velice nízké.

 

MACEK Miroslav

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Ach ano. Prezident Zelenskyj je v šoku, že ho Izrael nemá rád. Inu – židé nejspíš taky byli v šoku, když na ně naběhli ti hodní Ukrajinci. Izrael má dlouhou paměť a patrně už nechce podobné šoky zažívat – ať si je tedy v tom šoku raději Zelenskyj.

  2. Za valky bylo v kazde zemi plno kolaborantu,kteri sli na ruku Hitlerovi se zabijenim zidu nejenom na Ukrajine jak jste si rypla.Mam jmenovat staty a pocet zidu do plynu?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*