Novinky

Splasknutí cen nemovitostí nebude tak prudké, jako byl jejich růst
Sdílet článek:

Dodal, že kompenzace podnikům v rámci takzvaného dočasného krizového rámce podali jako požadavek panu premiérovi již 19. května.

„Nejhorší je situace u kaolínek, keramiček, skláren, které jedou na plyn. Tam je to těžké, jedou skutečně na hraně a je otázka, jestli i po zastropování pro ně nebudou energie příliš drahé,“ řekl Vl. Dlouhý pro seznamzpravy.cz.

V polovině letošního září vládní kabinet rozhodl, že státní obchodník bude nabízet elektřinu za maximálně 6 korun včetně daně z přidané hodnoty za jednu kilowatthodinu a plyn bude stát nejvýše 3 koruny za kilowatthodinu. Toto opatření má začít platit od letošního listopadu.

Jak a kde budou Češi bydlet

Dopady růstu cen energií a vysoká míra inflace začíná Čechům komplikovat situaci s bydlením. Průzkum společnosti Generali Investments CEE ukázal, že rostoucí ceny energií a inflace dopadají na více než polovinu obyvatel. Ti, kdo žijí v nájmu, na tom budou ještě o něco hůře. Asi 20 % lidí v nájmech uvažuje o přestěhování se do menšího bytu, aby si tak snížili náklady. Většina lidí se obává, že nedosáhnou na vlastní bydlení, uvádí k výsledkům průzkumu ČTK. Stavitelství je ohrožováno finančně ekonomickým vývojem spojeným s růstem cen energií, materiálu a růstem ceny práce.

Protože úrokové sazby hypoték se zvyšují a některým skončila fixace, někteří uvažují o prodeji nemovitosti a přestěhování se do nájmu.

Někdo naopak očekává, že růst cen nemovitostí se zpomalí nebo zastaví, jiní počítají se splasknutím bubliny na trhu nemovitostí. Dlouhodobě se očekává, že splasknutí cen nebude tak moc prudké, jako byl jejich růst.

Podle výsledků průzkumu je pokles cen nemovitostí nejistý a pokud k němu dojde, bude se týkat spíše luxusních nemovitostí anebo starších bytů v panelech a horších lokalitách, u kterých byl poslední dobou vysoký narůst. Společným jmenovatelem je nejistota do budoucna.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*