Glosa MM: Únorový deficit
Sdílet článek:

MIROSLAV MACEK

V únoru skončil státní rozpočet se schodkem 119,7 miliardy korun, což je meziročně o 74,4 miliardy Kč více. Ve středu to v tiskové zprávě uvedlo ministerstvo financí (MF). Jde o nejhlubší únorový deficit od vzniku České republiky.
Dodávám:
Chce to posílat více zbraní na Ukrajinu, přetrhat veškeré politické a ekonomické vztahy s Čínou, dramaticky zvýšit dotace neziskovkám, více podporovat Green Deal, rychle nakoupit americké stíhačky a více se plácat s von der Leyenovou a dalšími po zádech, jak jste skvělí…
Ale vážně. Chce to dva kroky:
1. Ihned snížit platy ústavních činitelů minimálně o polovinu, i tak neodpovídají odvedené práci. Nejde o ty malé peníze, ale o ohromný symbol, že to vláda myslí s inflací vážně.
2. Poté se ihned pustit do urychleného studia textů Václava Klause, který o (nejen) současné inflaci píše už drahnou dobu a uvést jeho rady do praxe.
Můžete se sice nyní pousmát, ale po čase (ve kterém vám inflace opět řádné hrábne do peněženek) vám to opět připomenu…

Publicista Teodor Marjanovič napsal komentář na SeznamZprávy s titulkem „Šířil se tu opojný pocit, že je Rusko na kolenou. A teď se blíží vystřízlivění.“
A velice správně mu k tomu napsal jeden z diskutujících, Pavel Schelle:
Jenže ten opojný pocit v lidech budíte vy, novináři (dá li se vám tak ještě říkat). Od prvních dní místo realistických informací, místo pravdy, fanouškovský zápal. Nebo myslíte, že lidé zapomněli na bláboly typu „Rusko má munici na tři dny“, „Rusko nemá lidi“, „Rusko nemá techniku“? A na druhé straně oslavné články o “Duchu Kyjeva”, o svatém HIMARSu…
Byli jste to vy, novináři, kteří se od začátku války zpronevěřili svému poslání, své profesi. Ale neočekávám, že byste se nad sebou zamysleli…

Týdeník Hrot:
Západní firmy se po ruské agresi předháněly, kdo za sebou hlasitěji práskne dveřmi. Devadesát procent jich dodnes v Rusku působí.

Bloomberg:
Dobytí Bachmutu bude krokem k tomu, aby Rusko získalo kontrolu nad celým územím Donbasu, které prezident Putin prohlásil za součást Ruska.
Pro osvěžení paměti:
To je ten Bachmut, o kterém se u nás celé dny a týdny psalo, že jde o strategicky nezajímavé městečko, o které Rusové z nepochopitelných důvodů bojují.

U Vuhledaru se odehrála největší tanková bitva války na Ukrajině, tvrdí americký deník New York Times s odkazem na představitele ukrajinské armády. Ruské ztráty v tomto vojenském střetnutí byly vyčísleny na 130 obrněných vozidel. Své ztráty Kyjev nezveřejnil.

Vedení nového výboru americké Sněmovny reprezentantů nazvaného Zvláštní výbor strategického soupeření mezi USA a Komunistickou stranou Číny (CCP) a složeného jak z demokratů, tak z republikánů, nazval rivalitu mezi USA a Čínou „existenčním zápasem“. Nový výbor má za úkol tlačit na prezidenta Bidena, aby zaujal k Číně tvrdší postoj.

 

MACEK Miroslav

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

 1. Takhle to dopadne s každou ekonomikou, která je řízena nikoli pragmaticky ale ideologicky. Viz koucourkovské hospodaření za socialismu. Doufám, že ekonomická realita a tlak lidí tou realitou postižených ty rusofobní, sinofobní a zelené šílence co nejdříve odstaví na smetiště mocenských dějin. Američané, vida, že přestávají Číně ekonomicky stačit, nás budou hnát do “existenčního zápasu”. Nějak se mi z toho vytrácí ten svobodný trh.

 2. Kocourkovske hospodareni za socialismu uzivate dodnes pane.To byly v petiletych planech organizovany miliony pracujicich na vystavbe hospodarstvi dolů,hutí,vystavba bytu,zeleznic,prehrad,elektraren,atd,atd.Vse skoro v cicich rukou.Zeptejete se pana autora proč, a kdo delal ty zakony ktere to umoznili.No a Vy zase jedete zas ten Vas bojovy ukol.Pomluvit nasi vladni garnituru,obranu Ukrajiny pred zotrocenim a agresor za nic nemuze.To ty samopaly v jeho rukach zrejme se vymluvíte.

  • Zjistil jsem, co je to Kolemjdoucí. Jde o naprogramovaného chatbota. Omlouvám se tímto chatbotovi Kolemjdoucí za předchozí invektivy.
   Autor programu by měl u bota rozšířit slovní zásobu, přidat diakritiku a interpunkci.

   • V.No vidite jaky mate prehled ve vsem.Co by za to dala OSN mit tam takoveho odbornika na vsechno a jak se tady muzete krasne realizovat.Tak si vazte te svobody projevu v nasi krasne svobodne demokraticke zemi.Co by jinde za to dali.

 3. no,václav klauz měl jediný štěstí v tom,že dělal premiéra a ministra financí ještě v době,kdy po komunistech bylo co rozkrádat,protože pod jeho “péčí” by to vypadalo stejně jako dneska po těch pětibuzerantech

 4. Snížit platy ústavním činitelům a spol.s r.o. o polovinu by byl první smysluplný signál premiéra Fialy o tom, že má zájem něco zlepšit. Další pozitivní kroky vedoucí k ozdravení by pak už nebylo potřeba horkotěžko prosazovat, odehrály by se téměř samovolně a s podporou většiny obyvatelstva. Praxe bude ale jiná. I kdyby takový návrh p.Fiala podal, nedokázal by ho prosadit. A i kdyby ho prosadil, bylo týkalo by se to nakonec jen jednoho měsíčního platu. A nebylo by to o 50 procent, ale o 5 procent.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*