Glosa MM: Zadlužení státu
Sdílet článek:

MIROSLAV MACEK

Po návratu z Mallorky a pročtení týdenních zpráv a komentářů mohu jen připomenout verše Karla Havlíčka Borovského ze Křtu svatého Vladimíra.

Staří lidé umírali,
děti se rodily,
hodní lidé pracovali
a ochlasti pili.

Kdo měl málo, tomu braly
velké pijavice:
moudrých lidí bylo málo,
ale hloupých více.

Kdo byl taškář za Peruna,
taškařil zas dále:
a kdo byl poctivá duše,
dřen byl neustále.

Neboť svět je pořád stejný,
lidé ho nezmění,
plivni si stokrát do moře,
ono se nezpění.

Kdykoli čtu nějaký článek o CO2 a globálním oteplování, vrtá mi hlavou jeden problém. Ve všech článcích totiž autoři pokládají globální oteplování za to nejhorší a nejnebezpečnější, co mohlo lidstvo potkat, a tvrdí, že pokud nezměníme náš způsob života a neutratíme biliony na Green Deal, nastane něco jako konec světa.
Jenže nemůže být globální oteplování – a lhostejno, zda způsobené člověkem či nikoli – také leckde a v lecčems užitečné a výhodné? Napadá mne spousta situací a oblastí života, kde by tomu tak bylo. Jenže o případných pozitivech globálního oteplování se nedočtete ani slovo – z toho totiž žádné peníze nekynou…

Německé ministerstvo obrany je znepokojeno tím, že v návrhu rozpočtu na příští rok, který předložilo ministerstvo financí, chybí více než pět miliard eur na pomoc Ukrajině.
Copak ministerstvo obrany, ale daňoví poplatníci, kteří si tak rádi utrhnou od huby, aby bylo na Ukrajině čím střílet, dodávám.

V novodobé historii České republiky, tedy od roku 1993, bylo nejnižší zadlužení státu mezi lety 1996 až 1998, kdy činilo devět procent HDP. Předsedou vlády byl tehdy Václav Klaus. Nyní činí 44.5% a stále narůstá.

Poslední data čínského Národního statistického úřadu:
Ve 3. čtvrtletí letošního roku HDP vzrostl více, než se očekávalo, a to o 4.9% oproti loňskému roku. Za první tři čtvrtletí utratili čínské domácnosti 4.68 bilionu dolarů, což je o 6.8% více, než loňského roku a podílely se 83.2% na celkovém ekonomickém růstu.

 

MACEK Miroslav

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,84 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

 1. Ještě tam chybí, jak se ten dluh bude splácet: výprodejem národního majetku. Prodejem ČEZu,
  nerostného bohatství, pozemků atd. Je to plánovaná cesta do nevolnictví.

 2. “V novodobé historii České republiky, tedy od roku 1993, bylo nejnižší zadlužení státu mezi lety 1996 až 1998, kdy činilo devět procent HDP. Předsedou vlády byl tehdy Václav Klaus. Nyní činí 44.5% a stále narůstá.”
  Bylo by fér ale taky napsat,za kolik bilionů václav klauz prodrbal státního majetku-ne 9% zadlužení ale přebytky v řádech bilionů po tom zlodějovi měli zůstat!!!!!

  • A to jsem ještě zapomněl napsat,o kolik zvedl stávající daně a zavedl mraky nových!!!!A přitom to tady zadlužil ještě devíti procenty!!!

 3. Ano, Klaus bohužel se slavnou ODS položil základy k tomu co se tu táhne celá desetiletí. Rozkrádání v malém i velkém, ale pořád a pravidelně.Fiala a jeho spolek je takový vrchol toho , co ještě sneseme. V podstatě jsme vybrakovaný stát a žijeme v bublině údajného blahobytu.Chaaa…………………bohužel je to ale smutný a hořký smích.
  Celkem souhlasím s Jožo Rážem, že nejlepší pro nás by bylo, kdyby dál pokračovalo ČSSR a i celý východní blok. Měli bychom se taky slušně, ale hlavně bychom nebyli jen smetištěm pro Západ.

 4. S.Za dob reálaneho socialismu by Vam za to zapadni smetiště urvali ruce i s nohama.Krátka pamět a přesycenost západnim smetištem.Léčba? Svobodná možnost vyzkoušet východni smetiště.Pan zpěvák zrejmě vzpominá na ten bič,ktery krotil ty lidskè libůstky od chamtivosti po bezohlednost.Lze souhlasit s účinností dle vzpominek našich rodičů.

  • to bylo hlavně poznat po otevření hranic,kdy nám z toho západního smetiště prakticky vyžrali celé pohraničí,žrádlo vozili k nim i v dodávkách a náklaďácích

 5. S.U.N.No třeba takový TUZEX z dob reálneho socialismu by Vám určitě ràd ve Vašem názoru oponoval.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*