Francie je spolu s Německem klíčovým aktérem v EU, malé východoevropské země jsou téměř závislými protektoráty, které nic moc nemohou ovlivnit, kam se nasměruje Francie, má v jisté perspektivě větší význam než koho zvolíme ve volbách. Politické pověry, které panují ve Francii, mají v ČR desetkrát silnější echo, záchvěv systémové totality ve Francii se v Čechách okamžitě přepíše do zákonné normy. V Čechách se politika chápe jako gesce, dobrý management znamená dobrá politika, šéf strany nechutných podvodníků je dobrým ministrem proto, že dobře organizoval ubytování stovek tisíc Ukrajinců, aklamací tedy bude znovu zvolen šéfem partaje. Navíc v Čechách, co znamená dobrý management, to vtluče lidem do hlavy ČT. Ve Francii by to nestačilo, aspoň formálně musí mít politik nějakou vizi budoucnosti i minulosti. Kam míří česká společnost, nejenže nikdo neví, ale nikdo neví, že by se o tom mělo diskutovat, na českou minulost má přímo monopol propagandistické oddělení ČT. Propaganda evropskounijního stalinismu místo informování a občanská neangažovanost, ke které záměrně vládnoucí režim lidi dovedl, mohou znamenat hřebík do rakve postdemokratického systému. Velký francouzský sociolog Jean-Pier Le Goff ve Figaru vysvětluje důvody krize současné francouzské společnosti, analýza je adekvátní i jinde v EU.
Francouzské volby ukázaly na hlubokou krizi demokratického systému?
.
Zdá se mi, že zažíváme přímo výbuch krize. France Insoumise a RN jásají nad volebním výsledkem, který považují za velké vítězství, ale na kulturním a sociálním terénu, který se vyznačuje hlubokým ignorováním politiky. Pro lepší pochopení geneze je nutné jít třicet let zpátky, do doby (1983-84), kdy Mitterand změnil ekonomickou politiku a nastolil jiný způsob vládnutí. Od té doby jde na prvním místě o “běh kupředu”, je to politická metoda, podle které nemáme jinou volbu, musíme se adaptovat a jít kupředu i když vlastně nevíme kam. Politika se stala managementem a komunikací bez vize. Je velkým problémem dnešní politiky, že nedokáže prezentovat vizi budoucnosti, která by vzbudila zájem lidí angažovat se. Společnost nebere politické turbulence jako změny. Když politika říká, že něco se musí změnit, a změní vše kromě toho, co měla změnit, vede to k dezorientaci. Třetím problémem je jazyk typu kaučuk. Můžete něco říct, vzápětí podle okolností můžete tvrdit opak, nemluvě o hodnotovém cynismu a oportunismu. Tento vadný způsob vládnutí akceleroval mezi roky 1990 a 2000, navíc se zabarvil emocemi a soucitem. Ve volbách 2007 se každý z kandidátů obracel svým způsobem na jiné kategorie obětí. Vedlo to k ještě větší dezorientaci a k degradujícímu obrazu politiky. Tato problematická evoluce je spjata s egoistickým politickým typem, který se formoval v nových historických podmínkách. V minulosti nestačila prezidentovi jen odborná formace někde na škole, ale musel chápat mentalitu společenských vrstev a mít povědomí historické tragičnosti. V Macronově případě se dá říct, že prezidentská funkce se stala jistým školícím pracovištěm, čelil revoltě žlutých vest, pandemii a válce v Evropě, ale v tak vysoké funkci nestačí rychlost v rozhodování, dobrá gesce, dynamika atd., všechny tyto kvality nevyjasní problém koherentnosti, kulturní osu, která strukturuje jistou vizi světa a historie. Pohybujeme se v systému vadného vládnutí, které roky dezorientuje společnost. Nejen sociální nestabilita a nejistota, ale i kulturní. Převládá pocit, že politika není než tlachání, které nemá význam, které nic nezmění a navzdory komunikačnímu aktivismu a gesci, nevylepší stav společnosti, spíš naopak.
.
V parlamentu mají silné zastoupení všechny politické směry, neznamená to renezanci demokracie?
.
Spíš chaotickou krizi. Tyto volby reflektují hluboce rozdělený a dezorientovaný lid. France Insoumise se může těšit myšlenkou, že se jim mixem třídního boje a kulturní levičáctví vrátilo mládí. V okamžiku, kdy se levicová identita posunula od sociálního problému ke kulturní revoluci v societální oblasti se změnila vazba levice na lid, tradičně levicoví voliči se přesunuli k RN Marine le Penové. V okamžiku, kdy politický svět prolnul s mediálním, se stal velmi problematickým vztah k realitě. Velmi snadno se přechází z jednoho světa do druhého. Verbální mediální bubliny, které uvězňují realitu do toku vágních slov a obrazů, bobtnají čím dál víc. Silné zastoupení nátlakových skupin v mediálních bublinách vytváří dojem, že jejich partikulární zájem je podstatný pro společenskou evoluci.
.
Co soudíte o termínu populismus?
.
Symptom revolty proti politické moci, která se v průběhu let odřezala od přirozeného smyslu a starostí prostého člověka. Dnes se uznává existence sociálních a kulturních fraktur, soucítí se s oběťmi atd., ale důležitější je koherence a efektivita praktické politiky. Francie je rozdíraná problémy, Macron, místo aby zaujal jasné stanovisko, surfuje na problematické evoluci, před volbami do Národního shromáždění ustavil národní reformní radu, která je stavěná na stejném plánu jako Národní shromáždění, ohrožuje to autoritu státní instituce samotné a destruuje politiku. Nedá se vyloučit, že odezvou na tento sociální, kulturní a politický chaos bude něco, co známe z historie, nějaká strana pořádku nebude brát zřetel na zákonné regule demokratického pořádku a převezme otěže moci.
.
Jak vládnout v zemi, kde se nedá vládnout?
.
Řadu let jsme svědky eticko-politické separace části elit od lidu, státu a institucí, pozorujeme jejich “úprk kupředu” a egoismus. Erodovala autorita státu. Politické elity by se měly soustředit na hlavní výzvy, kterým stát čelí, než aby investovaly do vzájemných sporů. Societální otázky jsou hlavním faktorem rozdělující společnost. Řád rozumu a republikánský ideál byly nahrazeny ideologií a tuctovými morálními lekcemi. Ve společnosti existuje únava z demokracie, plyne to z toho, že politiku nahradil management a komunikace. Třicet let jsou Francouzi permanentně bombardováni výzvami ke změnám, mají změnit svou mentalitu a chování, vylepšit své kompetence a výkonnost, adaptovat se na otevřený svět. V této logice Evropská unie dobře slouží politice “úprk kupředu”, hlavně pokud její vůdci budou dál udržovat nebo dokonce překročí vágnost a nejednoznačnost ohledně polohy národů v tomto společenství. Vládnoucí elity mají problém naplnit podstatné zadání plynoucí z jejich funkcí, vepsat do vize země symbolickou a historickou dimenzi, což je klíčový aspekt vztahu vládnoucích a ovládaných, dá to politice smysl a nastolí autoritu státu. Tento bod je klíčovým v krizi, kterou zažíváme.
.
LIBOR ČÍHAL
(5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Počet přečtení:326
>> Podpora
Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!
No nic nového, už 3. říši pomáhali Hitlerovi budovat Frantíci a Angláni, dokud je nezradil. Dnes už se Frantíci poučily a jdou na to jinak, ještě pár omezení pro svoločské státy jenž vydatně pomáhají zničit sebe sama a čtvrtá říše bude hotová.
Watch Dog
Tak, tak, Ruská armáda denacifikuje celou Ukrajinu a vymete ty zločince, které instaloval Západ. Jen tato úvaha dává smysl. Pak Rusko provede operaci ve zbytku východní Evropy.
Ano, fialový komediant bude řídit obnovu LLR. Ale to už bude plně denacifikován a bude v pracovním táboře. Všeho do času…
31 OdpovězČvc 5, 2022 21:43
Návštěvník
teoretik64
Jenže tak to žel nebude. I státy tzv. východní Evropy budou muset to smetí vymést samy.
0OdpovězČvc 5, 2022 23:33
Návštěvník
ʇɐʞʇo uǝןzǝ
To nepůjde, každý produkční lidský zd(st)roj má mnoho existenčně závislých lockdownistů na nich životně upířími způsoby životů závislých. A hlavně mají brusel a dotace se skopčáky kancléřské smlouvy eu na povel. Tady nevidím možnost prosperity lidí ale pro ty s nelidskou psychikou je tu vytvořený ráj a tedy bez denacifikace a demilitarizace je asi nulová možnost změny k lepšímu. Opačně to jde s tím že nikdy není tak špatně aby nemohlo být hůř. https://www.youtube.com/watch?v=nCqMVqAURYA
No nic nového, už 3. říši pomáhali Hitlerovi budovat Frantíci a Angláni, dokud je nezradil. Dnes už se Frantíci poučily a jdou na to jinak, ještě pár omezení pro svoločské státy jenž vydatně pomáhají zničit sebe sama a čtvrtá říše bude hotová.
Vlákno s ae.
Watch Dog
Tak, tak, Ruská armáda denacifikuje celou Ukrajinu a vymete ty zločince, které instaloval Západ. Jen tato úvaha dává smysl. Pak Rusko provede operaci ve zbytku východní Evropy.
Ano, fialový komediant bude řídit obnovu LLR. Ale to už bude plně denacifikován a bude v pracovním táboře. Všeho do času…
31 OdpovězČvc 5, 2022 21:43
Návštěvník
teoretik64
Jenže tak to žel nebude. I státy tzv. východní Evropy budou muset to smetí vymést samy.
0OdpovězČvc 5, 2022 23:33
Návštěvník
ʇɐʞʇo uǝןzǝ
To nepůjde, každý produkční lidský zd(st)roj má mnoho existenčně závislých lockdownistů na nich životně upířími způsoby životů závislých. A hlavně mají brusel a dotace se skopčáky kancléřské smlouvy eu na povel. Tady nevidím možnost prosperity lidí ale pro ty s nelidskou psychikou je tu vytvořený ráj a tedy bez denacifikace a demilitarizace je asi nulová možnost změny k lepšímu. Opačně to jde s tím že nikdy není tak špatně aby nemohlo být hůř.
https://www.youtube.com/watch?v=nCqMVqAURYA
0OdpovězUpravČvc 5, 2022 23:55