Hodná média zadotujeme a ta nehodná obviníme z dezinformací
Sdílet článek:

Co byste si tak slibovali a čekali od „pravicové“ vlády? Za mě tržní ekonomiku, zrušení dotací, boj za svobodu slova a svobodu celkově, názorovou pluralitu, vyrovnané rozpočty. Kromě toho osekávání socialistického státu plného regulací a omezení a cestu směrem k větší svobodě a zodpovědnosti jednotlivců.

A co chystá vláda „konzervativce“ Petra Fialy? Něčeho se chytněte, tolik pravicové konzervativnosti byste nemuseli ustát.

Premiér Fiala jmenoval poradce pro boj s dezinformacemi. Ten plánuje DOTOVAT „důvěryhodná média“. Říká se tomu „podpora plurality“. Znamená to, že stát bude sponzorovat soukromá média, o kterých moudrý úředník rozhodne, že sdělují ty „správné“ informace. Účelem je poskytnout jim finanční výhodu, placenou z daní, oproti jiným soukromým médiím se „špatnými“ názory. Voliči ANO tak budou dotovat voličům TOP09 a STAN třeba Respekt. Po třiceti třech letech od revoluce budeme mít zase státem placené novináře. Od socialistů bych to čekal a nelíbilo by se mi to, od vlády ODS opravdu ne a o to větší šok a zklamání to je.

Máte pocit, že máme málo novin, časopisů, zpravodajských webů a televizí? Máte pocit, že je nezbytně nutné je začít dotovat, aby nezkrachovaly? Já také ne. Takže o tom to asi nebude. Spíš to má být způsob, jak si podplatit a zavázat mainstreamové noviny.

Dále se plánují čistky v mediálních radách. Aby se zbavili nepohodlných radních, změní zákon a před skončením mandátu stávajících členů navolí nové. Jsou tam nesprávní lidé a tak nemohou „demokraté“ rady ovládat. Někdo chybně volil? Tak změníme pravidla a uděláme volby nové.

Dva kroky k ovládnutí médií. Soukromá půjdou na ruku díky dotacím a státní ovládneme přes rady, kam si navolíme svoje lidi. Kdyby to udělal někdo médii nemilovaný, bude se v ČT stávkovat a na v ulicích demonstrovat. Ale když to děláme my, tak je to v pořádku.

Ještě zbývají média, která nejsou státní a nenechají se uplatit, protože patří opozici. Část se označí za dezinformace a digitálním platformám se nařídí omezovat jejich dosah. To už se děje. Často spontánně prostřednictvím politických neziskovek a „dobrovolného“ zapojení uvědomělých korporací. A kdyby je náhodou platil nějaký boháč s ambicemi jít proti vládě, tak mu je sebereme.

A proto koaliční poslanci Pirátů, ODS, lidovců a STAN, v čele s šéfem pirátského sněmovního klubu Jakubem Michálkem, připravili novelu zákona o střetu zájmů, která by NEJEN Babiše s konečnou platností připravila o jím vlastněná média. Což je esence demokratičnosti. Máš noviny nebo úspěšný web a jsi v opozici proti nám? Pak nesmíš být politikem. Jak bychom k tomu my, co „pouze“ kontrolujeme veřejnoprávní média, dotujeme nám nakloněná média a cenzurujeme nezávislá média, přišli?

V případě médii zatracovaného Babiše se pro novelu snadno získá podpora, jenže to bude platit pro kohokoliv. A co to pak bude za demokracii, kdy stát někomu zakáže něco vlastnit? Navíc v situaci, kdy ani ten Babiš neovládá zdaleka mediální trh a konkurenční média jsou větší nebo srovnatelná. Český zákon definuje dominantní postavení na trhu ovládnutím 40 % trhu. Babiš neovládá 40 % trhu a to ani toho internetového.

Aby toho nebylo málo – Václav Moravec z ČT má koordinovat „multidisciplinární centrum pro výzkum dezinformací – Středoevropskou observatoř digitálních médií (CEDMO)“. Projekt má zajištěný rozpočet 36,5 milionu Kč na 30 měsíců s tím, že tři čtvrtiny pocházejí z grantu Evropské komise. Za úkol má „minimalizovat nejnebezpečnější dopady dezinformací, rozvíjet mediální a digitální gramotnost a posilovat důvěru v média“. Není to náhodou konflikt zájmů?

Na stránkách Rakušanova Ministerstva vnitra pak visí nepodepsaná „analýza“ útočící na státy V4, která účelově dehonestuje zcela legitimní a v Česku významný názorový proud a z každého kritika západních excesů dělá prokremelského trola. Na státu závislá a tedy jím ovládaná média a úřady rozhodující o tom, kdo píše pravdu a kdo ne, jsou čiré orwellské zlo.

Proti tomu všemu by měl nastat masivní odpor, protože zde hrozí totální ovládnutí mediálního prostoru vládou, což je pro demokracii extrémně nebezpečné. Jenže nestane se asi nic. „Liberální“ média už se třesou na dotace, takže sami novináři mainstreamu protestovat nebudou. A lid bude více zajímat zdražování energií a cena benzínu.

Vzpomeňte si na mě, až budou v novinách psát, že kdo nechce nosit v autobusu a restauracích klaunský nos, je nepřátelský agent, že cena benzínu 60 korun za litr je málo a komu se to nelíbí, je vrah delfínů a lepší už to být nemůže.

Jestliže jste měli během Covid pandemie pocit, že média plnila roli propagandistů a že údajné dezinformace se nepříjemně, často do pár měsíců, stávaly realitou, co teprve až bude média platit stát, který ta protiústavní opatření vydává? A pro ty, kteří se radují, že jim to teď chvíli poslouží – co budete prosím pěkně dělat, až příští volby vyhraje třeba Okamura nebo Šlachta a všechny ty nedemokratické páky použije proti vám?

 

SOSP

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

  1. V zemi, kde by svobodné volby vyhrál Okamura či Šlachta, by nebylo k žití. V tom případě by mě nezajímalo, kdo vlastní média, ani to, co v nich je.

  2. Nevyčítali Orbánovi,

    že ovládá státní média? A že to “Evropa” nestrpí”
    Přitom, pokud vím, tak v Maďarsku existuje spousta opozičních médií a naopak – nic nebylo zakázáno, nebo znepřístupněno. Že, “demokrati”?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*