Ideově normovaná AI




Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Systémy umělé inteligence (AI) zažívají poslední období velký boom, vedou se diskuze o všech aspektech a nebezpečích, které z této technologické inovace plynou. V Evropě se často argumentuje tím, že když jsme zde zlikvidovali většinu průmyslu a zemědělství funguje na nepřirozených principech, máme jedinou šanci uspět ve světové soutěži novými technologiemi, které mají v jádru systémy AI. Ještě dřív než se technologie AI mohly rozšířit a fakticky prokázat svá plus i mínus, Evropská unie už vytrubuje velký úspěch, kterým místo nějakého unikátního software je evropský zákon, kterým se AI reguluje a omezuje, jde o až tak absurdní rétoriku, která sugeruje, že bez evropskounijního dozoru je AI lidstvu nebezpečná. Počátkem listopadu na konferenci o bezpečnosti systémů AI v Londýně britský ministerský předseda prohlásil, že AI může být sice nebezpečná, ale Británie ještě nějaký čas počká, než se začne zabývat omezující legislativou. Evropskounijní hyperpokrokové orgány se dohodly na normách regulující systémy AI. Bylo by logické ne regulovat, ale aplikovat a prosazovat přirozené normy, které by měly platit ve všech oblastech, např. systémy AI by se v žádném případě neměly stát výsadou monopolních firem nebo institucí.

Prezident OpenAI Sam Altman před pár měsíci při návštěvě v Londýně prohlásil, že je reálné, že jeho firma přestane být činná v Evropské unii, pokud tento blok přijme omezující zákony, které připravuje. Altman řekl, že je velmi skeptický k obsahu připravovaných unijních zákonů, které nahlíží na systémy AI jako vrcholně rizikové. Podle Altmana ChatGPT a GPT-4 se v této filozofii chápou jako velmi nebezpečné, vyjádřil se, že připravované evropskounijní normy dávají limity samotnému technickému rozvoji. Altman se obává rizik zneužití systémů AI, které jsou spojeny s dezinformací, ale sociální média jsou daleko silnějším dezinformačním motorem než modely AI. Systémem GPT-4 lze generovat libovolnou dezinformaci, ale bez rozšíření je k ničemu.

V diskuzích o vlivu AI na budoucnost lidstva jsou oprávněné i radikální názory požadující zákaz vývoje systémů AI, mnozí se mohou domnívat, že tyto systémy znamenají historický předěl, který změní charakter lidstva, tyto názory jsou oprávněné, pokud by se prokázalo, že AI je objektivně kreativní v celé totalitě lidské činnosti, což se neprokázalo. Lidstvu nezajistí bezpečnost normy EU, které v důsledcích vývoj blokují, ale přirozené vývojové hranice, které reálně existují. Největší nebezpečí nespočívá v nějakém sofistikovanějším programovém systému, ale v namyšlenosti a nezměrné poživačnosti západního člověka, který se opíjí svými kolosálními možnostmi, které jsou fikcí. Stejně velkým zlem jsou evropskounijní normy, jejichž smyslem je Evropana uvěznit a udělat z něho povolnou loutku.

Komisař Evropské komise Breton v příspěvku na X s pompou oznámil historický akt, centrální orgány EU se dohodly na přijetí zákona regulujícího systémy AI. Evropa je v tomto směru prvním kontinentem, který normativy podobného typu zavedl, podle Bretona se tímto otevírají dveře vývojářům, aby vstoupili do světové soutěže. Poněkud podivné tvrzení, bylo by to poprvé, kdyby formální omezující norma zahájila technický vývoj. Mezi unijní normy regulující AI např. patří omezení kladená na systémy rozpoznávání obličeje, na používání systémů biometrické regulace ve veřejných prostorách bez soudního souhlasu, zákaz používání AI pro sociální skórování a kvantitativní klasifikace člověka atd. Řada firem zabývajících se vývojem AI okamžitě kontrovala tím, že unijní norma pohltí velké firemní prostředky na adaptace vyvíjených systému a na právníky, místo na vývoj systémů AI samotných. Jen s velkou rezervou se dají tyto principy považovat za smysluplné. Je jasné, že pokud v EU vládnoucí kasta uzná za vhodné překročit tyto principy, bezostyšně to udělá třeba i s pomocí soudního aparátu, který ovládá a nahradí je ještě “ušlechtilejšími” principy. V případě Maďarska vidíme, že unijní mocní bez problémů překročí jakékoliv normy, i když je běžně vydávají za universální.

AI ano, ale v normách a představách vládnoucí kasty v Evropské unii, pak to ovšem bude umělá inteligence stejně inovativní jako jsou emisní povolenky. Systémy AI vůbec nejsou všemocným nástrojem, totiž jako takové by musely být absolutně objektivními, ale jde o systémy sofistikovaných programů, do nichž se dají zamontovat ideologické normy, které nikdy nejsou universálními hodnotami, ale daleko horším zlem než jsou údajná nebezpečí popisovaná v unijní normě. EU zákon zdůvodňuje ochranou fundamentálních hodnot, demokracie, právního státu a environmentální udržitelností. Leyenová normu komentuje: “Je to právní rámec pro vývoj AI, kterému můžeme důvěřovat. Pro bezpečnost občanů a firem.” Tzn. vývoj programů AI hlídaný monstrózní politickou institucí a řízený jejím ideologickým diktátem. Je reálné, že kromě průmyslu, který Unie úspěšně likviduje svou energetickou a klimatickou politikou, zlikviduje EU i vývoj AI v Evropě.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*