Jak Putinova válka rozšiřuje NATO?
Sdílet článek:

Lenka Zlámalová popisuje ve svém komentáři v týdeníku Echo možné důsledky války na Ukrajině. Plány Putina na rychlé obsazení ukrajinského území očividně selhaly a mírové řešení je v nedohlednu. Počty obětí na Ukrajině stále rostou, zatímco Rusko přichází o svůj status světové velmoci. Zatím to vypadá tak, že jediným „úspěchem“ Putina bude posílení spolupráce mezi západními státy a rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko.

Ani po více než dvou měsících ruské agrese na Ukrajině není úplně zřejmé, jaká byla motivace Moskvy, když se do ní pouštěla. Kremlologie je o svérázech ruského imperiálního vnímání světa, sférách ruského zájmu, hlubinách ruské duše.

Už teď je ale zřejmé, že z pohledu ruských zájmů to bude zbytečná válka. Rusko jí svou pozici ve světě neposílilo, ale oslabilo. A nedá se čekat, že z ní bude mít nějaký zisk. Územní, ekonomický, geopolitický. O psychologických ziscích je obtížné spekulovat. Jsou ryze subjektivní. A do hlavy Vladimira Putina asi nevidí ani jeho nejbližší.

Kdyby si Rusko pohrávalo s napětím, ale Ukrajinu nenapadlo, dalo se pod tlakem vyjednávat o uznání okupovaného Krymu i o nějakých speciálních statusech na Donbasu. To je teď passé. Rusové napáchali příliš mnoho hrůz a Ukrajinci zaplatili mnoha oběťmi na to, aby se vzdali části svého území.

Žádný kompromis, který by znamenal pro Rusko nějaký zisk z ukrajinské agrese, není na dohled. Čím dál víc to vypadá, že si Moskva rozpoutala úplně zbytečnou, ničivou válku, která prozatím semkla Ukrajince a spěje k rozšíření NATO.

KN

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 1,79 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

 1. Tak plány na rychlé obsazení? Mám dojem, že strach Západu měl velké oči. Nějak jsem si nevšimla, že by z ruské strany takové pány zazněly. A jaká byla motivace Moskvy se může ptát jen někdo, kdo tu Moskvu v životě neposlouchal. Motivaci omlacuje Putin světu už dobrých osm let.
  No a že by Rusko svou pozici oslabilo, to mi taky rozhodně nepřipadá….takhle to může vidět jen někdo, pro koho svět= Amíci & spol.

  • Moskvu sleduji, takové hrozby na náš úkor byly a jsou u nich na denním pořádku. A poslouchat ruská vyjádření o útoku NATO mohou vést jen k vážným pochybnostem o duševním zdraví Putinovy bandy. Nicméně cesta k zániku Ruska vypadá neochvějně nastoupena. Měli bychom přemýšlet o uspořádání na suchozemské hranici NATO s Čínou.

   • Jaké hrozby máte na mysli? Mluvila jsem o špatném odhadu rychlosti a o jasné deklaraci ruských potřeb a záměrů.
    Co se vaší (odpusťte, ale dost nejapné) poznámky o NATO týče, možná se můžeme na toto téma bavit, až budeme mít na hranicích čínské jaderné základny, přičemž Číňané budou do omrzení opakovat, že se jedná “pouze o obranná zařízení.” Pak si to povíme, dobře?
    Co si ale můžeme povědět už teď – respektive, vy mi můžete odpovědět: proč se USA tak rozčiluje, že si Čína staví základnu na ŠALAMOUNOVÝCH OSTROVECH, prosím? Jsou od USA tisíce kilometrů vzdáleny, ale do Američanů jako když střelí.
    Vy víte proč? já tedy ne…..

 2. Ještě by to chtělo dořešit to Podněstří. Nechtějí si třeba Moldavané odhlasovat sjednocení s Rumunskem? Byli by tak v EU a v NATO daleko rychleji, než Ukrajina.

  A Gruzie by si také od oslabeného a jinde zaneprázdněného Ruska mohla a měla vzít zpět, co jí ti parchanti sebrali.

  Se vstupem Finska do NATO se myslím docela uleví Estoncům, Litevcům a Lotyšům – Ruské šance na jejich rychlé zabrání, než se NATO vzpamatuje, docela poklesly, když teď na straně NATO bude velmi dobře vycvičená a vyzbrojená Finská armáda. Armáda státu, který má s Ruskem velmi neblahé zkušenosti, ale který se jim uměl účinně postavit.

 3. ” …Moskva rozpoutala úplně zbytečnou, ničivou válku, která prozatím semkla Ukrajince a spěje k rozšíření NATO.”
  Stejně tak sankce USA (a přidružených) semknou Rusy proti všemu Západnímu a vytvoří pro ně nové, alternativní cesty.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*