Jak rozeznat dezinformace snadno a rychle?
Sdílet článek:

SYRZDARMA

Dezinformace jsou údajně jedním z největších problémů dneška. Na konkrétních příkladech zpráv ze světa je možné se rychle naučit, jak je poznat na první pohled. Zábavné cvičení s jednoduchým shrnutím na konci.

Celý víkendový kurz je postaven na nedávných zprávách ze světového tisku. Odkaz na původní zprávu v plném znění je na konci článku.

(1) O odpovědném používání jachet

Na sklonku minulého roku proběhlo v Dubai pod hlavičkou OSN setkání světových lídrů, na kterém po dobu téměř dvou týdnů diskutovali, jak by měl svět reagovat na změnu klimatu. Setkání s názvem COP28 bylo v pořadí už dvacátou osmou klimatickou konferencí.

Prezidentem celého summitu byl sultán al-Jaber, který je zároveň také šéfem největší ropné společnosti ve Spojených arabských emirátech.

Jedním z bodů konference byl panel, které nesl název „Odpovědné ježdění na jachtách dnes a zítra”. Diskuse se zaměřila na osm bodů, například na větší využití obnovitelných energií, a poprvé v historii se účastníci bavili o tom, co mohou pro klima udělat v kategorii luxusních megajacht.

Pozn. redakce: Zápis z jednání není k dispozici, ale je téměř jisté, že diskutující neprobírali možnost, že jachty budou jezdit jen na vítr a že jim v rámci klimatických opatření zakážou motory.

Občan s hypotékou půjde po přečtení podobné zprávy na kutě výrazně klidnější. V Dubaji se to konečně pohlo správným směrem, řekne si určitě.

(2) O firmě Boeing

Na konci minulého měsíce rezignoval šéf Boeingu Dave Calhoun. Další změny ve vedení firmy budou následovat. Změny jsou reakcí na nedávné technické problémy jejich letadel, z nichž největší publicity se dočkalo odpadnutí dveří během letu Boeingu 737 Max společnosti Alaska Airlines. Firma Boeing dodnes nevysvětlila, jak je možné, že u dveří chyběly čtyři kritické spojovací součástky.

Technických problémů letadel Boeing bylo výrazně více, posledním případem je závada vládního letadla amerického ministra zahraničí Blinkena z tohoto týdne. Ministr tak musel se svým doprovodem cestovat z Paříže na jednání NATO do Bruselu auty.

Komentářů o důvodech častějších technických problémů se objevila řada. Jedna změna v metodách řízení firmy se na přední stránky nedostala. V roce 2022 zavedla firma Boeing pravidlo, podle kterého jsou bonusy ředitelů firmy navázány nově i na splnění klimatických cílů a naplnění kvót pro zastoupení minorit. Přitom ještě do roku 2021 byla motivace postavena pouze na kvalitě a bezpečnosti letadel.

Pozn. redakce: Zvířata se od lidí liší v mnoha ohledech. Jedním z nich je vrozený instinkt, který jim volí vybrat si do svého čela nejschopnějšího jedince. Proto je vůdcem vlčí smečky nejzkušenější vlk a v čele sloního stáda stojí nejstarší samice.

Jak asi tak dopadne živočišný druh, který bude do svého čela stavět jedince podle jejich sexuálních preferencí? Více zde

(3) O padlých stromech

Reinhardswald je území v německém Hesensku, na kterém se rozkládá starobylý les popisovaný již v pohádkách bratří Grimmů. Jeho rozloha přesahuje 200 km2 a patří k největším lesním porostům v Německu.

Po několikaměsíčních dohadech povolil soud na sklonku minulého roku, že přes sto tisíc stromů na území Reinhardswaldu může být poraženo, aby uvolnilo místo větrným elektrárnám. Žádost o vykácení stromů podala místní strana zelených. Zelená ministryně Priska Hinz řekla, že „energie z větrných zdrojů je zásadní pro ochranu přírody a že je jedinou možností, jak ochránit lesy a klíčové ekosystémy”.

Pozn. redakce: Les ochráníme tak, že jej vykácíme. Jo, to asi dává smysl.

(4) O válečném konfliktu

Kanada v únoru oznámila, že poskytne Ukrajině další finanční pomoc. Jedním z dílčích programů, na který má být alokováno 4 miliony dolarů, je program s názvem „Genderově inkluzivní odminování pro udržitelnou budoucnost Ukrajiny”.

Program je popsán takto: „Projekt zahrnuje průzkum a následné ruční odminování v cílových komunitách a zřízení pracovní skupiny pro rovnost pohlaví s cílem podpořit genderově transformativní odminovací činnost na Ukrajině.”

Pozn. redakce: Popis projektu nedává příliš smysl, ale to je dáno tím, že když původní text nedává smysl, překlad to nevylepší.

Tedy cílem projektu je donutit ženy, aby také sbíraly na poli miny? Nebo jak to jinak interpretovat? A pokud kanadská vláda schválí projekt s takovým popisem, jak se liší od radních města Kocourkova?

(5) O náročné chirurgii

Soud v kanadském Ontariu bude rozhodovat, zda musí daňoví poplatníci zaplatit chirurgický zákrok, během kterého bude žadateli mužského pohlaví vytvořena umělá vagína, ale penis zůstane zachován.

Jedná se o experimentální zákrok, protože standardně je během genderové vaginoplastiky odstraněn penis a varlata. Případ je odrazem rostoucí poptávky po chirurgických zákrocích pro osoby, které se cítí jako non-binární, tedy něco mezi mužem a ženou.

Odpůrci zákroku před soudem řekli, že pacient se po zákroku nebude cítit zdravější a že operace povede k následným komplikacím, které si vyžádají další zákroky a budou zatěžovat zdravotní systém, který už je i tak na hraně.

Zástupci LGBT organizací prohlásili, že podobné chirurgické zákroky mohou výrazně zlepšit kvalitu života a snížit stres z genderové úzkosti.

Jak poznat spolehlivě dezinformaci?

Pozn. redakce:

Pokud to vypadá jako naprostá šílenost, je to pravdivá informace. Čím šílenější je zpráva, tím větší jistota, že je to pravda. Pokud něco zní jako informace z normálního světa, je to téměř jistě dezinformace.

Proto již také nelze připravit dezinformační test, jako byl například tento. Není možné vymyslet dostatečně šílenou dezinformaci.

Aktuálně lze dezinformace poznat jednoduše na první pohled:

(1) Zpráva Evropské komise

Komise EU vydala prohlášení, ve kterém uvedla, že Evropa přispívá měně než 10 % k celosvětovým emisím skleníkových plynů. Nová ekonomická strategie bude tuto skutečnost reflektovat a zaměří se na zvýšení konkurenceschopnosti Evropy vzhledem ke geopolitickým ambicím Číny. 

POZOR: TO JE DEZINFORMACE

(2) NATO jedná v Bruselu

Zástupci členských států NATO se v Bruselu dohodli, že zváží možnosti okamžitého ukončení konfliktu na Ukrajině vzhledem k odhadovanému počtu lidských obětí, které by jeho pokračování stálo, a realistickému posouzení variant další eskalace.

POZOR: TO JE NAPROSTÁ DEZINFORMACE, KTERÁ JE NAVÍC I NEBEZPEČNÁ!

Post scriptum

Pozn. redakce:

Lidé, kteří za své peníze dorazí na náměstí, aby vyjádřili svoji nespokojenost s něčím, čelí v mnoha případech výsměchu v médiích. Přitom jediné, o čem oni sami mohou rozhodovat, jsou jejich vlastní životy. 

Lidé, kteří za cizí peníze činí rozhodnutí, jež podle všech v minulosti platných kritérii spadají do kategorie životu nebezpečná šílenost, a kteří rozhodují o životech miliónů svých spoluobčanů, nečelí ani výsměchu v médiích, ani kritice.

Proč se média neodváží napsat, že kritérium počtu gayů na montážní lince výrobce letadel je stupidita? Nebo že diskuze o ekologické udržitelnosti megajacht je výsměch všemu a všem? Že miliony dolarů na podporu žen sbírajících miny na Ukrajině může vymyslet jen člověk, jehož inteligence nepřesáhne průměrnou teplotu zeměkoule? I s přihlédnutím ke globálnímu oteplování.

Protože kritizovat lidi na náměstích je snazší a nevyžaduje vůbec žádnou odvahu. Tak proto. Tato země v tom má dlouhou tradici.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*