“Proč se ten toaletní papír tváří tak důležitě?”
“To víte, velká role.”
Žena popichuje muže:
“Miláčku, dnes mi v autobuse tři muži uvolnili místa…”
Muž na to: “A vešla si se?”
V čínské restauraci:
“Pane vrchní, kdy budeme jíst?”
“Mějte prosím strpení. Vaše jídlo ještě jí.”
Letošní uchazeči o studium na střední škole se při podávání přihlášek potýkají s problémy. Systém pro elektronické přihlášky byl kvůli chybě o den odložen a následně spousta přihlášek přišla vícekrát. Další přihlášky byly chybné a probíhalo i několik zpětných oprav. Ministr školství Bek následně na základě problémů letošní příjímací zkoušky na střední školy úplně zrušil.
„Elektronické přihlášky byly risk, který nevyšel. Nebyli jsme připraveni, že se bude někdo hlásit. Klasické přihlášky papírovou formou proběhly bez problémů, ale ty elektronické se nám nepovedly. Z důvodu zachování férovosti musíme letos přijímací zkoušky zrušit úplně. Nebylo by fér, kdyby žáci přihlášení papírovou formou, která proběhla bez problému, byli zvýhodněni vůči těm, kteří se o to pokusili elektronicky, ale nešlo jim to,“ oznámil ministr školství.
„Letošní ročník studentů devátých tříd tak na střední školy nepůjde vůbec a ministerstvo se soustředí na příští rok. Je potřeba elektronický systém na přihlášky vypiplat, aby letošní osmáci měli nějakou budoucnost. Je mi líto celého ztraceného ročníku, ale jak se říká, když se kácí les, létají třísky. Abychom plně digitalizovali systém přijímacího řízení, bylo nutné jeden ročník obětovat. Letošní studenti devátých ročníků rozhodně ale nepřijdou zkrátka. Vláda je v tom nenechá. Od září nastoupí na úřad práce, kde jim bude přiděleno zaměstnání. Vzhledem k tomu, že budou mít pouze dokončenou základní školu, bude výběr zaměstnání omezen, ale to se nedá nic dělat. Vláda jim na první tři měsíce odpustí placení zdravotního a sociálního pojištění. Víc pro ně udělat nemůžeme, ale za sebe můžu říct, že to není rozhodně málo,“ dodal Bek.
Na celý jeden ročník dětí tak čekají v budoucnu pomocné práce, popřípadě zaměstnání, které neklade nároky na vzdělání. Je to sice smutné, ale je to pro dobro dalších ročníků.
„Adámek je hodně dobrý v matematice. Vyhrál několik matematických olympiád. Chtěl jít na gymnázium a potom na ČVUT. Zajímá se o robotiku a taky trochu o fyziku. Bohužel ale nepůjde na střední školu, protože letošní přijímačky na střední byly zrušeny. Tím pádem žádné ČVUT nebude a od září jde na pracák. Přemýšlíme, že zkusí kariéru u silničářů, a začínáme sledovat trendy v donáškovém průmyslu. Dovážet lidem jídlo je poctivá práce. Akorát mu je patnáct let, takže ještě nemá řidičský průkaz, tím pádem budeme muset minimálně tři roky počkat. Tam to ale jistí zase rozdávání letáků. Adámek měl veliké plány, ale bohužel to takhle dopadlo. Nezlobíme se, protože víme, že pokrok si žádá oběti. Aby mohli příští rok studenti podávat přihlášky elektronicky, musí holt Adámek roznášet letáčky a snít o tom, že jednou bude rozvážet jídlo,“ smířila se s osudem svého syna paní Kateřina z Prahy, která bere jako satisfakci alespoň to, že Adámek nebude muset tři měsíce platit sociální a zdravotní pojištění.
Buďte první kdo přidá komentář