Ať už si to přiznáme nebo ne, někteří z nás si stále kupují nová sluchátka. Jiní jsou prostě frustrovaní párem sluchátek, která jim prostě nevyhovují. Sluchátka však mohou být skutečně jednorázovou investicí, zejména s cenovkami, které některé přicházejí.
Znalost žargonu a porozumění specifikacím jsou nejdůležitější věci, pokud chcete najít to, co skutečně potřebujete. Tento příspěvek je zde, aby vám pomohl koupit sluchátka se zohledněním jejich specifikací – hodně ignorovaná práce před zakoupením.
Typy sluchátek
Sluchátka jsou dvojího druhu: ta, která sedí v periferii ušních dutin, a ta, která se nacpou do ušních kanálků.
Oba mají své zápory. První druh může způsobit bolest, pokud je příliš velký pro vaši ušní dutinu nebo příliš tlačí na ušní záhyby.
Druhý typ, méně bolestivý (kvůli silikonové koncovce), může být nepříjemný, pokud vám sluchátko nepadne správně: pokud je příliš velké nebo malé, vyklouzne. Pro někoho může být nepříjemné už jen samotné ucpání zvukovodů.
Většina dává přednost druhému druhu kvůli jeho designu snižujícímu hluk: je to v podstatě jako nosit špunty do uší! Ale znamená to, že byste měli jít pouze pro druhý druh? Ne.
Pokud často používáte sluchátka při dojíždění, nekupujte si sluchátka, která snižují nebo potlačují hluk. Buďte si sluchově vědomi svého prostředí. První typ sluchátek vám poskytne správné množství zvuku, aniž by blokoval vnější hluk na nebezpečnou úroveň.
Nevýhodou by bylo, že pokud vaše sluchátka umožňují příliš mnoho vnějšího hluku, možná budete muset zvýšit hlasitost, abyste tento hluk snížili. Tomu se můžete vyhnout tím, že se ujistíte, že vám vaše HUAWEI FreeBuds 3i správně sedí, pak získáte slušnou redukci hluku bez úplného uzavření vnějšího světa.
Specifikace sluchátek
Od magnetů po použitou bezdrátovou technologii, existuje poměrně málo specifikací pro sluchátka. Co tím myslí? Jaká by měla být jejich hodnota? A na které si musíte dát pozor? Zkontrolujeme tyto atributy v následujícím textu.
1. Akustický systém
Ve specifikacích sluchátek „akustický“ představuje design sluchátek. Uzavřený akustický systém zastavuje hluk procházející sluchátky ven/zvenčí. Na druhou stranu otevřený akustický systém ne; ostatní lidé kolem vás mohou snadno slyšet, co slyšíte.
Všimněte si, že uzavřená akustika se nerovná potlačení hluku nebo je 100% odolná proti hluku nebo že lidé zvenčí vůbec neslyší, co hrajete. Pokud je hlasitost vysoká, zvuk uniká. Pouze dobře padnoucí uzavřená akustická sluchátka mohou účinně snížit hluk!
Tato specifikace se nachází většinou u druhého typu sluchátek do uší, o kterých jsme se zmínili dříve. Nyní je většina těchto sluchátek pouze uzavřená, a to je také to, co spotřebitelé obecně preferují.
2. Impedance
Impedance je odpor obvodu sluchátek vůči elektrickému signálu. Čím větší je impedance, tím méně elektrického signálu prochází a tím méně je produkován zvuk.
Ve většině případů je upřednostňována nižší impedance ve sluchátkách, ideálně méně než 25 Ohmů. Pokud sluchátka používáte s malým přenosným zařízením, jako je telefon, které není vybaveno výkonnými vestavěnými zesilovači, je nízká impedance v pořádku.
Pokud však svá sluchátka používáte se zařízeními, která mají vestavěné zesilovače, jako je zvukový systém nebo zařízení pro DJing, používejte sluchátka s vysokou impedancí, nejlépe nad 35 Ohmů. Sluchátka s vysokou impedancí fungují nejlépe se zařízeními s výkonnými zesilovači.
3. Citlivost
Citlivost, obvykle měřená v dB/mW, znamená, kolik zvuku (v decibelech/dB) dokáže sluchátko vyprodukovat na jeden miliwatt elektrického signálu. Čím vyšší je citlivost, tím vyšší zvuk získáte. Hodnoty citlivosti sluchátek se obvykle pohybují od 80 do 110 dB.