Jaké změny na Hradě chystá vítězný generál? Chystá se ,,velký úklid” po Zemanovi
Sdílet článek:

SM

Generál Petr Pavel zvítězil nad svým soupeřem Andrejem Babišem ve druhém kole prezidentské volby a stal se novou hlavou státu. Inaugurace jej čeká 9. března. Co vše chystá Pavel na Hradě, až se ujme své funkce, a jaké jsou jeho plány v zahraniční i vnitřní politice?

Generál Pavel zvítězil v prezidentské volbě, když porazil skoro o milion hlasů předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. S tímto faktem se neodmyslitelně pojí otázka, jaké budou další kroky vítěze. Některé již stačil naznačit, i když se ujme oficiálně funkce až 9. března na inauguraci. Pavel už například telefonoval s tchaj-wanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, což podráždilo Peking, generál si také potkal s ministrem zahraničí Janem Lipavským, s nímž konzultoval své další plány.

MF DNES navíc uvedla, že Pavel nemá důvěru v ochranku, kterou vede Martin Baláž, posvítí si také na již ohlášený přesun hradního protokoláře Vladimíra Kruliše do České národní banky. Pavel také prohlásil, že jako jednu z priorit vnímá hloubkový audit na Hradě, o nějž požádá NKÚ. Výsledek by chtěl znát do březnové inaugurace. Není ani vyloučeno, že padnou také trestní oznámení.

Vítěz prezidentské volby chce dotáhnout také některé věci, k nimž se Miloš Zeman stavěl přinejmenším rezervovaně či rovnou odmítavě. Pavel v první řadě hodlá jmenovat šéfa BIS Michala Koudelku při nejbližší příležitosti generálem, což již potvrdil v České televizi.

V tomto mezidobí Pavel dává dohromady svůj tým, který jej v březnu doprovodí na Hrad. Tam Pavel bere už potvrzenou budoucí vedoucí kanceláře prezidenta Janu Vohralíkovou, mluvčí Markétu Řehákovou, šéfa poradců Tomáše Richtera. CNN Prima News uvedla, že novým Pavlovým osobním tajemníkem by se měl stát jeho spolupracovník Radko Hokovský. Otázkou pak zůstává role Petr Koláře, diplomata, osobního přítele budoucího prezidenta a důležitého článku v řetězu konečného úspěchu kampaně. Možná mu bude dělat neoficiálního poradce.

Ve vnitřní politice nechce být Pavel na rozdíl od Zemana prezidentem aktivistickým, ale o věci ,,se zajímající”, takže občas chce navštívit schůzi vlády či parlamentu a tam se vyjádřit ke konkrétní problematice. Dá se předpokládat, že odpadnou tahanice o ústavu, jakých jsme byli například svědky v případě Michala Šmardy, který se měl stát ministrem kultury, leč se tak nakonec nestalo. Pavel podle vlastních slov nechce být hlavou státu, která by rozdělovala společnost, ale chce ji skutečně stmelovat a nechat hlasitěji slyšet i odpůrce, kteří jej do funkce nevolili. Podle toho, jakou vedl osobně kampaň, by se mu to mohlo podařit.

Co se týče zahraničně-politické oblasti, tam počítá Pavel s tím, že bude na rozdíl od Zemana jasně prozápadně ukotven, vůči Číně chce zůstat obezřetný, stejně jako Rusku, a hodlá udržovat styky s Tchaj-wanem, o čemž svědčí již zmíněný telefonát s tamní prezidentkou Cchaj Jing-wen. Pokud hovoříme o Rusku, podporuje snahu o jeho co největší izolaci na mezinárodní scéně v důsledku invaze, k níž zavelel Vladimir Putin 24. února 2022. Budoucí prezident chce také částečně převzít lidskoprávní agendu od Václava Havla a zohledňovat ji při jednání se zeměmi, které nemají demokratický režim.

Pavel bude ze své pozice i dál podporovat Ukrajinu a další přísun dodávek vojenského materiálu. Na Ukrajinu ostatně plánuje i jednu ze svých zahraničních cest. Na ní zavítal také předseda vlády Petr Fiala s částí svého vládního týmu během našeho předsednictví EU, předtím to bylo ještě v březnu minulého roku, prakticky ihned po vypuknutí konfliktu.

Dá se předpokládat, že Pavlův výkon funkce bude civilnější, otevřenější a transparentnější než u jeho předchůdce. Pavel také nebude uzamčen v nedobytné slonovinové věži a bude stejně jako Zeman navštěvovat regiony a zajímat se, co se v nich aktuálně děje. Uvidíme, zda dostojí ve své funkci svým slovům, nechybí mu rozhodnost, ale až následná praxe ukáže, co si nový prezident může ze seznamu odškrtnout a co na něm naopak po 5 letech mandátu zůstane.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 3,40 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. Markétka se jistě zapíše do světových dějin, díky svému…..řekněme velmi osvěživě nekonvenčnímu přístupu. Bude veselo!

  2. Veselo bude takové jakou si doma pustite muziku.A ta Vami zminovana paní Vam do toho jaký si zvolite žánr nema a nebude co kecat.Tak se na ni tak nezlobte.Pred ni tam byli jiní,a Vas zivot jste ovlivnovala Vy a ne oni.Nebudte tak optimisticka.Spis uvazujte kam by jste se jako mluvčí cehokoliv upíchla Vy.Ale musite pocitat, ze Vas jako Vy pak budou znevazovat druzí.

  3. Petr Pavel: “Čo bolo, to bolo, terazky som prezidentom. A tak sme tých imperialistov hnali! … Čo to táram, bolševikov sme hnali.”

  4. No vidite a Vy se muzete vydat do země Vasich snů,ktera Vas vrati do reality a po navratu se budete objimat s lidmi na ulici a děkovat za naseho prezidenta.Jò ta praxe prevít.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*